Askerlik şubeleri 2020 güncel açılış kapanış ve çalışma saatleri

Askerlik şubeleri 2020 güncel açılış kapanış ve çalışma saatleri

Asker Alma Dairesi Başkanlığının en küçük birimi olan askerlik şubelerinin mesai saatleri vatandaşlar tarafından merak edilen bir konu. Askerlik işlemlerinin nerdeyse hepsini gerçekleştirebiliceğiniz askerlik şubelerinin açılış, kapanış saatleri ve resmi ve bayram tatillerinde açık olup olmadığı merak ediliyor.

Günümüzde tecil, terhis, bedelli askerlik ve celp başvurusu tarzı işlemlerin çoğunu askerlik şubeleri üzerinden gerçekleştirmeyiz. Askerlik şubeleri Asker Alma Dairesi Başkanlığının en küçük birimlerinden biridir. Bununla birlikte bu askerlik şubelerinin çalışma saatleri hafta sonlarında, bayramlar ve resmi tatillerde değişiklik gösterebiliyor.

Askerlik şubelerinin 2020 güncel çalışma saatleri

Hafta içi açılış saati 08:30 olan askerlik şubelerinin bunun dışında kapanış saatleri, hafta sonu mesai saatleri, resmi tatiller ve bayramda hizmete açık olup olmadığı da vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Askerlik şubesi çalışma saatleri

Askerlik şubelerinin hizmet verdiği saatler hafta içi her gün saat 08:30’da hizmet vermeye başlayıp, saat 17:00’da kapanmaktadırlar. 12:00 ve 13:00 arasında ise öğle araları vardır.

Yoğunluk göz önüne alındığında ise Ankara’daki Mamak şubesi ve İstanbul’daki Halıcıoğlu ve Maltepe şubeleri en çok tercih edilen yerler. Bursa, Elazığ ve İzmir’deki askerlik şubeleri ise konumlarından dolayı çok tercih edilen yerler arasında bulunmakta.

Hafta sonu ve resmi tatillerde açık mı?

Cumartesi ve Pazar günleri hizmete kapalı olan askerlik şubeleri aynı şekilde bayram tatilleri ve resmi tatillerde de hizmet vermemektedir.

Askerlik şubesinin görevleri

Askerlik şubesi;

  • Seferberlik işlemlerini yürütmekten
  • Şehit ve şehit yakınlarına dair faaliyetleri yürütmekten
  • Gazilerin madalya ve sağlık işlemlerini yürütmekten
  • Barışta ve savaşta tüm asker alma faaliyetlerini yürütmekten
  • Emekli askeri personel ve ailelerin özlük haklarına ilişkin hizmetleri yürütmekten

sorumludur. Askeralma Dairesi Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı Bakanlıklar Ankara adresinde bulunmakta olup ulaşmak için gerekli iletişim hattı da 0312 402 61 00 nolu telefondur.