Askerlik borçlanması için gerekli şartlar nelerdir? Göçmen vatandaşların askerlik borçlanması şartları

Askerlik borçlanması için gerekli şartlar nelerdir? Göçmen vatandaşların askerlik borçlanması şartları

Türkiye vatandaşı olan göçmen kişileri göçmen vatandaşların askerlik borçlanması nasıl yapılır sorusunun cevabını internet üzerinden arıyor. Göçmen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi halinde askerlik borçlanmasından yararlanabilirler.

Sonradan Türkiye vatandaşı olan göçmenlerin en çok merak ettiği konuların başında askerlik borçlanması geliyor. Göçmen vatandaşların askerlik borçlanması yaptırabilmeleri için 22 yaşını doldurmuş olmaları ve Türk vatandaşlığına geçmiş olmaları gerekmektedir. Bu şartları sağlayan göçmen kişiler, geldikleri ülkede askerlik yaptıklarına dair belgeleri gerekli kurumlara iletmeleri gerekiyor. Bu belgelerde göçmen kişinin askerlik yaptığı tarihlerin de yazılı olması gerekiyor. Göçmen kişi, geldiği ülkeden askerlik belgesini alamazsa Türkiye’deki göçmen askerlik borçlanması hakkından yaralanamaz. Türkiye vatandaşı olan göçmen kişileri göçmen vatandaşların askerlik borçlanması nasıl yapılır sorusunun cevabını intenet üzerinden arıyor. Göçmen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi halinde askerlik borçlanmasından yararlanabilirler.

Göçmen kişiler ile Türk vatandaşlar arasında askerlik borçlanması konusunda farklılıklar söz konusudur. Türkiye’ye zorunlu göç yapmış olan ve sonradan Türk vatandaşı olan kişilerin askerlik borçlanmasından yararlanmaları halinde daha erken emekli olma gibi bir fırsatları vardır. Bu haktan yararlanabilmeleri için göç etmek zorunda kaldıkları ülkede askerliklerini tamamlamış olmaları gerekiyor. Göçmen kişiler, eğer kendi ülkelerinde 24 ay askerlik yapmışlarsa, Türkiye’deki askerli hizmet 6 ay olduğundan, 6 ay boyunca askerlik borçlanması yapabilirler.

Bulgaristan’dan göç eden vatandaşlarımızın askerlik borçlanması dışında hizmet borçlanması adında başka bir hizmetten yararlanma hakları vardır. Hizmet borçlanmasında göçmen kişinin Bulgaristan’da çalıştığı hizmet süresi önem kazanmaktadır. Göç eden vatandaş, göç etmeden önce 6 ay boyunca aktif olarak çalışmışsa, hizmet borçlanmasını 6 ay süreyle yapabilmektedir. Göç eden kişi işsiz, ev hanımı veya öğrenci ise hizmet borçlanması yapamaz.

Askerlik Borçlanması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ülkemizde göçmen vatandaşlarımız askerlik borçlanması yapabilmeleri için gerekli şartlar 57754 sayılı kanunun 79. Maddesi ve 3201 sayılı kanunun 6. Maddesi çerçevesinde belirlenmiştir. Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • 1 Ocak 1989 ve 8 Mayıs 2008 tarihleri arasında göç etmiş olası gerekmektedir.
 • Göç ettikten sonra Türkiye Cumhuriyeti kimliği alması gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekiyor.
 • 2022 sayılı kanun gereğince herhangi bir sosyal yardımdan yararlanmıyor olması gerekmektedir.
 • Göç ettiği ülkede çalıştığına dair ispat gerektiren belgeleri bulundurması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Göçmen vatandaşların askerlik borçlanmasından yararlanabilmeleri için gerekli kurumca istenilen evrakları eksiksiz tamamlamaları gerekmektedir. İstenilen evrakların verilmemesi halinde süreç uzayacak ve zorlu bir hale girecektir. Göç eden kişinin ülkesinde askerlik yaptığını gösteren belgeyi bulundurması gerekiyor. Bu belgenin noter huzurunda Türkçe’ye çevrilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca üzerinde apostil onayı bulundurması gerekmektedir. Bundan ayrı olarak Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi formunun da eksiksiz doldurulmuş olması gerekiyor. Yazılı istekte bulunduğuna dair belgenin de hazır olması gerekiyor.

Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanmasından sonra borç miktarının da yatırılması gerekiyor. Sonraki aylarda talepte bir kusur bulunmadığına dair karar alınırsa tüm işlemleriniz tamamlanmış olacaktır. Bu işlemlerden sonra göçmen vatandaş emeklilik maaşı almaya başlar.

Askerlik Belgesinde Tarih Yazmayanlar İşlem Yapabilir mi?

Göçmen kişi, yakın bir tarihte askerlik yapmış ise askerlik belgesinin üzerinde muhakkak askerlik yaptığı tarihin bulunması gerekmektedir. Eğer daha eski bir tarihte askerlik yapmış ve eski bir belge almış ise bu belgenin üzerinde tarih yer almayabilir. Böyle durumlarda Türkiye’deki emsallere bakılarak karar verilir. Kişinin kendi ülkesindeki askerlik süresi değil, Türkiye’deki askerlik süresi dikkate alınır. Yani kişi kendi ülkesinde 24 ay askerlik yapmış olsa bile Türkiye’de askerlik süresi 6 ay olduğundan 6 ay süreyle askerlik borçlanması yapabilir.

Bulgaristan’da 1986 yılında 24 ay askerlik yapan biri, o dönemde Türkiye’de 18 ay askerlik yapıldığından 18 aylık askerlik borçlanması yapabilmektedir. Aradaki 6 ay kabul edilmemektedir.

Bulgaristan Hizmet Borçlanması

5754 sayılı Kanun’un 79. Maddesi ve 3201 sayılı Kanun’a eklenmiş olan geçici 6. Maddesi’ne göre Bulgaristan hizmet borçlanması hakkı şartları belirlenmiştir. Bu maddelere göre sosyal güvenlik sözleşmesi imzalayan ülkeler arasında 1 Ocak 1989 ve 8 Mayıs 2008 tarihleri arasında zorunlu olarak göç eden kişilerin Türk vatandaşlığına geçmesi durumunda erken emekli olma şansları vardır. Bulgaristan hizmet borçlanması için gerekli şartlar şu şekildedir;

 • Kişilerin 1 Ocak 1989 ve 8 Mayıs 2008 tarihleri arasında zorunlu olarak göç etmeleri gerekmektedir.
 • Göçün ardından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet ediliyor olması gerekmektedir.
 • 2022 sayılı kanun kapsamında Türkiye’den herhangi bir yardım fonu almıyor olması gerekmektedir.
 • Göç edilen ülkedeki çalışma süresinin belgelerle kanıtlanmış olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan Hizmetlerini Borçlanma Talep Dilekçesi ile birlikte yazılı bir talepte bulunulması gerekmektedir.
 • Borç miktarının en geç 3 ay içerisinde ödenmesi şartı vardır.

5754 sayılı Kanun çerçevesinde Bulgaristan’dan zorunlu bir şekilde göç eden kişilerin orada çalıştıkları süre boyunca borçlanma hakkı vardır. Ev hanımı, işsiz ya da öğrenci olanların böyle bir hakkı yoktur.

Bulgaristan Hizmet Borçlanması Talep Dilekçesi Nereden Alınır?

Bulgaristan Hizmet Borçlanması Talep Dilekçesi almak isteyen göçmen vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine giderek bu belgeyi alabilirler. Bu formun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru yapacak göçmen kişinin şahsen başvuru yapması gerekmektedir.

Göçmen Vatandaşların Askerlik Borçlanması

Göçmen kişilerin askerlik borçlanması her ülke için geçerli değildir. Zorunlu göçten sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin askerlik borçlanması yapmaları halinde daha erken emekli olma şansları vardır. Bunun için bu kişilerin 22 yaşını doldurmaları ve ülkelerinde askerlik hizmetini yapmış olmaları gerekmektedir.

Hangi Ülke Vatandaşları Askerlik Borçlanması Yaptırabilir?

Askerlik borçlanması hakkından yararlanmak isteyen göçmen vatandaşların kendi ülkelerinden zorla göç ettirilmiş olması gerekmektedir. Bulgaristan, Suriye ve Türkmenistan gibi ülkelerin vatandaşları ülkemizde askerlik borçlanması hizmetinden yararlanabilir.

Askerlik Durum Belgesi Alamayanlar Ne Yapacak?

Kendi ülkesinden askerlik durum belgesi alamayan vatandaşların askerlik borçlanması hizmetinden yararlanmaları imkansızdır. Kendi ülkesinden askerlik durum belgesi alan kişilere erken emeklilik fırsatı tanınacaktır. Kağıt üzerinde askerlik yaptığınızı ispatlamış olmanız gerekmektedir. Ülkeler arasında askerlik belgesiyle ilgili herhangi bir müzakere yürütülmez. Belgeyi ya vekaleten ya da kendiniz almanız gerekiyor.

Kendi İsteğiyle Göç Eden Askerlik Borçlanması Yapabilir mi?

Kendi isteğiyle ülkesinden göç etmiş kişilerin askerlik borçlanması yapması söz konusu değildir. Yasalar çerçevesinde bu kurallar konulmuştur. Zorunlu göç yapılmadığı müddetçe, kişi Türk vatandaşlığına geçmiş bile olsa askerlik borçlanmasından yararlanamaz. Sizin de merak ettiğiniz sorularınız veya yorumlarınız olursa aşağıdaki yorum panelinden bizlerle paylaşabilirsiniz.