Arıcılık için sağlanan banka ve devlet destekleri

Arıcılık için sağlanan banka ve devlet destekleri

Arıcılık faaliyetiyle uğraşan bireylere devlet tarafından önemli seviyede katkılar sağlanmaktadır. İşte arıcılık için sağlanan banka ve devlet destekleri ile ilgili detaylar.

KOSGEB tarafından genç girişimcilere yönelik arıcılık destekleri verilmektedir. Gençlerin üretime teşvik edilebilmesi için önemli faaliyetler hayata geçirilmiştir. Bu bağlamda arıcılık ve bal üretim destekleri verilmeye başlanmıştır. KOSGEB’le anlaşmalı olan Ziraat Bankası tarafından arıcılık ve bal üretim desteği alınmaktadır. Tüketici bireyler hazırlanmış olan şartları takip ederek arıcılık desteği talep eder ve ardından kovan alımı ve arı alımı gibi faaliyet olanaklarından yararlanabilmektedir.

2019’da Hangi Bankalar Arıcılık Desteği Veriyor?

Arıcılık sektöründe faaliyet göstermek isteyen bireyler arı yetiştiriciliği teşvik kredilerinden yararlanabilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu projeler kapsamında sunulmakta olan hibe kredisiyle başvuru dönemleri sıkı bir şekilde takip edilmelidir. KOSGEB desteklerinin yanı sıra Ziraat Bankası’nın da teşvik olanaklarına başvuru yapılabilmektedir.

2019 KOSGEB Arıcılık Desteği Şartları Nelerdir?

Arıcılık desteğinden yararlanılabilmesi için KOSGEB veri tabanına kayıt olunmalıdır. Bir sonraki aşamada girişimciler 32 saatlik KOSGEB girişimcilik eğitimine katılım sağlayarak iş planı hazırlayacaktır. 18-41 yaş aralığındaki bireyler başvuruda bulunarak arıcılık desteğinden yararlanabilir. Bunun için en önemli şart 3 yıl boyunca hibe verilmiş olan arıların satılmaması ve arı kovanlarının yönetmeliğe uygun bir şekilde kullanılmasıdır.

Arı Üreticiliğinde Hangi Destekler Verilmektedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından;

Arıcılık ilaçları, arı yemliği, arı kek ve yemleri, arı oğulları, bal ürünleri, bal süzme ve eritme ekipmanları için 30 bin TL hibe ödemesi yapılmaktadır.

Bal üretimi konusunda faaliyet gösterebilme noktasında KOSGEB destek programından yararlanılabilmektedir. KOSGEB eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar iş planını kuruma sunup onay alması halinde Ziraat Bankası’ndan düşük faizli kredi de alabilmektedir. Ziraat Bankası’nın üretime teşvik kredisi 100 kovan ve fazlası için destek verilmekte, üreticilerinse 50 adetten daha fazla kovana sahip olması gerekmektedir.

Bal Üretimi İçin Kredi Veren Bankalar

Yapı Kredi en az 50 kovana sahip olan üreticilere arıcılık sistemine kayıt olmak şartıyla kredi sağlamaktadır.

QNB Finansbank, arıcılık faaliyetlerine henüz giriş yapan girişimciler için 3 veya 6 ayda bir ödeme seçeneğiyle kredi sağlamaktadır.