Araç Segmentleri Nedir? Nasıl Belirlenir? Hangi Araçlar Hangi Segmente Girer? Araç Segment ve Sınıfları

Araç Segmentleri Nedir? Nasıl Belirlenir? Hangi Araçlar Hangi Segmente Girer? Araç Segment ve Sınıfları

Araç segmentleri nedir? nasıl belirlenir? Segment, belirli özelliklere sahip araçların kategorize edilmesiyle belirlenir. A, B, C, D, E, F, G, M ve J olmak üzere 9 segmente ayrılmış olan otomobillerin, performans verimleri, fiziksel donanım, konfor ve teknolojik özellikler açısından sınıflandırılmasıdır. Peki hangi araçlar hangi segmente girer? gelin haberimizde birlikte inceleyelim.

Araç Segmentleri Nedir? Nasıl Belirlenir? Hangi Araçlar Hangi Segmente Girer?

Zaman zaman resmi işlemler de yer yer de araçlar ile ilgili yürütülen çalışmalarda göz önünde bulunan sınıflar ve segmentler ne anlama geliyor yazmış olduğumuz bu haberde bu hususlara yer verip segmentlerin tanımını ve bu segmentlerin içinde bulunan önek araçları sizlere göstermeye çalışacağız.

Segment Nedir?

İlk olarak, Segment kelimesi İngilizce kökenlidir ve bölünmüş, parçalanmış anlamına gelmektedir. Araçlarda segment ise belirli özelliklere sahip araçların kategorize edilmesini sağlayan sınıflandırmalardır. Bu sınıflandırma aynı bölüme ait araçları karşılaştırmayı kolaylaştırır.

Araçların Segmentleri

Her bölüm, kullanıma ve kapasiteye bağlı olarak belirli özelliklere sahiptir. Sürücüler bir otomobil satın alırken veya kiralarken bu özellikleri değerlendiriyor ve sınıflarının özellikleri üzerinden karar veriyorlar . Araç parçaları, araçların boyutuna ve tanımlanmış fiziksel özelliklerine göre değişir. Önemli bir nokta, farklı coğrafyalarda farklı segmentlerin ortaya çıkabilmesidir. Mesela Amerika'da bulunmayan segmentler Türkiye'de bulunabilir. Çünkü farklı bölgelerde hem ihtiyaçlar hem de sınıflandırmalar değişebilir. Elbette, sizlere fayda sağlayabilmek için bizler Türkiye’de kullanılan araç segmentleri ve modellerini ele alacağız.

A Segmentli Araçlar

Büyüklüğü 370 cm'den küçük, mini araçlar şeklinde tanımladığımız otomobiller kategorisidir. Araba iskeleti küçük ve baş ve diz mesafesi dardır. Bu bakımdan, rahatlık açısından eksiklikler var. Boyutuna göre hafiftirler. Bu nedenle, kapasiteleri zor şartlara uygunluk açısından genellikle düşüktür. Hatchback, MPV ve cabriolet vb. gibi farklı gövde yapılarını kapsayan bir segmentli araçlar genellikle yüksek yakıt tüketimi ve düşük motor gücü nedeniyle tercih edilmez. A segmentli taşıt önekleri arasında Fiat 500, Citroen C1, Hyundai I10 ve Peugeot 107 bulunur.

B Segmentli Araçlar

A segmenti taşıtların bazı yönlerine benzeyen B segmenti taşıtlarının boyutu biraz daha büyüktür. Büyüklükleri 370 cm ila 400 cm arasında değişmektedir. Teknik olarak, A segmentinden daha yüksek güce sahiptirler. A segmentinden daha ağır olan bu sınıf araçların üstyapı seçenekleri, hatchback, sedan, istasyon vagonu, coupe, cabriolet, roadster, SUV, CUV ve MVP'yi içerir. B segmentli otomobillere önek olarak Renault Clio, Seat Ibiza ve Volkswagen Polo verilebilir.

C Segmentli Araçlar

Türkiye'nin en çok üretim ve satış pazarına sahip segmentlerinden biridir. Aile arabası olarak kabul edebileceğimiz C segmentinin performansı genel olarak yüksektir ve uzun yolculuklarda rahatlık sağlayabilir. Diğer segmentlere kıyasla en çok tercih edilen ve bu nedenle rekabetin çok olduğu bu segmentte iyi ve uygun fiyatlı bir araç bulmak daha kolaydır. C segmentinin gövdesi hatchback, sedan, coupe, cabriolet, roadster, CC, SUV, CUV ve MVP arasında değişmektedir. C segmenti araç modellerinin önekleri arasında Volkswagen Golf, Ford Focus, Nissan Qashqai, Fiat Liena ve Mitsubishi Lancer sayılabilir.

D Segmentli Araçlar

C segmentinden daha büyük olan D segmenti, aynı zamanda büyük bir aile aracı olarak tanımlanmaktadır. A, B, C segmentleri boyutlarından daha büyük, performansları çok daha yüksek. Üst-orta sınıf olarak düşünebileceğimiz bu segmentte, geniş yapılı, ferah bir iç mekan, motor ve performans açısından daha güçlü araçlar vardır. D segmentinin önekleri Honda Accord, Opel Vectra, Volkswagen Passat ve Mazda 6'dır.

E Segmentli Araçlar

Üst sınıf segment E segmentindeki araçlara ayrıca idari araçlar da denir. Performans yüksek ve konfor daha gelişmiş ve yakıt tüketimi diğer segmentlere göre daha düşük. Buna göre fiyatlar diğer segmentlere göre oldukça yüksektir. E parçalı araçlara önek olarak Mercedes E Serisi, Audi A5, BMW 5 Serisi ve Chrysler 300 verilebilir.

F Segmentli Araçlar

Başka bir lüks araç sınıfı olan F-segmentli araçlar, performans verimleri, fiziksel donanım, teknolojik nitelik ve konfor ile birlikte E-segmentinin bir adım ötesindedir. F segmentli otomobil modellerine önek olarak BMW 7 serisi, Mercedes S-Class ve Audi 8 verilebilir.

G Segmentli Araçlar

Performansa özgü G-segmentli araçlar; coupe, roadster, cabrio ve grandtourer gibi farklı karoser tipleri ile önümüze çıkar. G segmentinin en iyi önekleri Ferrari, Lamborghini, Porsche ve Maserati gibi markaların modelleridir.

M Segmentli Araçlar

Birkaç farklı segmente sahip araçlar için yeni sınıflandırma kriteri olan M segmenti, hem taşımayı hem de farklı yol koşullarına ayak uydurabilen araçlardan oluşmaktadır. Özellikle büyük iç hacim bu segmentte belirgindir. Tanımlanmamış bir boyut aralığına sahip olan M segmentinin bir öneği Ford C-Max, Citroen Picasso ve Opel Zafira'dır.

J Segmentli Araçlar

Hem spor hem de saha koşullarına uygun otomobiller olarak tanımlanabilen J segmentli araçlara SUV (Spor Hizmet Aracı) da denilebilir. Motor gücüne ve ağırlığına bağlı olarak, yakıt tüketimi yüksek olan bu modeller piyasaya 4 ve 2 çeker yeni modelle sunulmaktadır. J segment modellerine önek olarak Kia Sportage, Ford Explorer ve Range Rover modelleri verilebilir.