Araç ruhsatı kaybolursa ne yapılmalı? Yeni araç ruhsatı kaç günde gelir?

Araç ruhsatı kaybolursa ne yapılmalı? Yeni araç ruhsatı kaç günde gelir?

Araç ruhsatı kaç günde gelir sorusunun kesin bir yanıtı yoktur. Aracınızın ruhsatı bildirdiğiniz adrese PTT ile yollanır. 10 gün içerisinde ruhsatınız gelmediyse İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği’nden almak için başvuruda bulunabilirsiniz

Araç Ruhsatı Kaç Günde Gelir? Araç Ruhsatını Kaybeden Sürücüler Ne Yapmalı?

Yeni otomobil sahibi olan sürücüler araç ruhsatları ile ilgili bir çok soruyu merak ediyorlar. Ruhsatın nasıl alınacağı , kaç güne eline ulaşacağı ya da araç ruhsatını kendisinden başka bir yakınının alıp alamayacağı gibi bir çok soru merak ediliyor. Bizler de bu yazımızda merakınızı dindirmek için bu konuya yer verdik .

Satın almış olduğu yeni aracı şehir dışında olan ya da tam zamanlı çalışıp vakti olmayan sürücüler kısacası araçlarının ruhsatını almaya bir türlü fırsat bulamayan sürücüler ruhsatlarını bir yakınlarına aldırabilirler. İkametinizde yaşayan birisi (ailenizden biri, eşiniz, 18 yaş üzeri çocuğunuz) sizin yerinize aracınızın ruhsatınızı alabilir.

Aracı satın alırken ilk iş notere başvurmaktır. Sizlere noter tarafından “Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” adlı bir belge verilir. Bu belgeyi geçici ruhsat olarak bir süreliğine kullanabilirisiniz. Bu süre 30 gündür.

Araç Ruhsatı Kaç Güne Gelir?

Aracınızın ruhsatı bildirdiğiniz adrese PTT ile yollanır. 10 gün içerisinde ruhsatınız gelmediyse İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği’nden almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ancak araç ruhsatı kaç günde gelir sorusunun kesin bir yanıtı yoktur. Bu süre bazen 1 ayı bulabilir.

İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği ruhsatın kendilerine gelmediğini söylüyorsa PTT’de işlem sırasında olabilir. Bu arada hatırlatmakta fayda var ; gönderim ücreti alıcı tarafından ödenmektedir ve gönderilecek olan adres geçici belgenin üstünde yazmaktadır.

Eğer ruhsatınız uzun süre gelmediyse bu sigortanızı yaptırmadığınızdan kaynaklanıyor olabilir. Aracınızı noter huzurunda satın aldıktan sonra 15 gün içerisinde sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir.

Ruhsat Kaybolursa Ne Yapmak Gerekir?

Aracınızın ruhsatını kaybettiyseniz aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

Gereken Belgeler:

Kayıp ruhsatlarda yenisini çıkartabilmek için yetkili kişinin vekaletnamesi

Kayıp Ruhsat Tutanağı

Zorunlu Trafik Sigortası olduğuna ilişkin belge(kaybettiyseniz e-devlet aracılığıyla temin edebilirsiniz)

Araç muayenesinin devam ettiğine ilişkin belge

Bu belgelere sahip olduktan sonra ruhsat için ödemeniz gereken bir harç bedeli bulunmaktadır. Bu harcı yatırmanız gerekmektedir. Bu tutar 150 TL’dir. Bu belgeler ile başvuruda bulunarak yeniden ruhsat sahibi olabilirsiniz.