Arabuluculuk sınavı ne zaman yapılacak? 2019 Arabuluculuk sınavı şartları neler? Kimler sınava girebilir? Bakan Gül'den sınav hakkında bilgiler

Arabuluculuk sınavı ne zaman yapılacak? 2019 Arabuluculuk sınavı şartları neler? Kimler sınava girebilir? Bakan Gül'den sınav hakkında bilgiler

Adalet Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren uygulamayla bazı durumlar arabulucuya gidilmeden mahkemeye taşınamayacak. Peki arabulucuk sınavı ne zaman yapılacak, 2019 ara buluculuk sınavı şartları neler ve kimler sınava girebilir? İşte Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den sınav hakkında bilgiler.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, arabuluculuk sınavının düzenleneceği tarihi açıkladı. Bakan Gül yapmış olduğu açıklamalarda arabuluculuk sınavının 24 Kasım 2019 günü yapılacağını duyurdu.

Arabulucu Nasıl Olunur?

Arabulucu olabilmek için Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen yazılı ve uygulamalı sınavın başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Yazılı sınav yılda iki kere, uygulamalı sınavsa yazılı sınav sonuçları duyurulduktan hemen sonra yapılmaktadır.

Arabuluculuk Nedir?

Arabuluculuk; işçi ile işveren arasında yaşanan anlaşmazlıkların ortadan kaldırılabilmesi için Adalet Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu bir uygulamadır. Arabuluculuk; bireysel iş uyuşmazlıkları, alacak veya tazminat talepleri, kıdem ve ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti gibi konularda zorunlu hale getirilmiştir. Buna göre işçi ve işveren arasında yaşanan anlaşmazlıkları arabulucuya gitmeden mahkemeye taşımak mümkün olmayacak.