27 Mayıs 2019 Pazartesi 22:22
Apartman Gürültü Şikayeti Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır? 2019-2010 Apartmanda Gürültü Ceza Miktarı
Takip Et:

Apartmanınızda Gürültüden Şikayetçi Misiniz?

Bugünlerde oldukça fazla artan gürültü şikayetleri gündeme geldi. Özellikle umursamaz komşulara rahatsız olduğunuzu söyleseniz bile işe yaramıyor. İnsanlar bu yüzden birbirlerine zarar vermeye ve mahkemelik olmaya başladı. Hakaretten adam yaralamaya kadar uzanan davalar bir yığın haline geldi. Sürekli apartmanlarda gürültü yüzünden tartışmalar çıkıyor. Apartmanınızda yaşayan komşularınızın yaptığı gürültüden şikayetçiyseniz ve ne kadar uyarmış olsanız bile bu durum devam ediyorsa yapacaklarınız basit.

Apartmanda Gürültü Yapanların Cezası Nedir?

Apartmanda gürültü yapanlara karşı yaptırımlar yer almaktadır. 2019 yılında yaptırımların ne olduğu konusu merak ediliyor. 2005 yılında yayınlanan Gürültücü komşular için kabahatler kanunundan maddeler şu şekildedir:

Madde 36 - (1) Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olacak kişiye, 50 Türk lirası idari para cezası verilir.

(2) Bu fiilin bir ticari işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin Türk lirasından beş bin Türk lirasına kadar idari para cezası verilir.

(3) Bu kabahat dolayısıyla idari para cezasına kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verir.

2019 yılında da bu maddeler geçerlidir. Cezada herhangi bir arttırma söz konusu değildir. Bunun ile ilgili bir gelişme olduğunda resmi gazete yeni yaptırımları yayınlayacaktır.

Apartmanda Gürültü Kaç Desibel Olarak Belirlenmiştir? Hangi Saatte Gürültü Cezalandırılır?

Apartmanda, özellikle ses yalıtımı çok iyi olmayan apartmanlarda en ufak bir ses kaynağı zamanla gürültüye dönüşebiliyor. 2015 yılında resmi gazetede bununla ilgili bilgilendirmeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmıştır. Bilgilendirmenin içeriği şu şekildedir:

Kapı, pencere kapatma, yürüme, temizlik yapma, mobilya çekme, televizyon seyretme, radyo dinleme, her türlü müzik aleti, çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrik süpürgesi, motorlu veya makineli dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çim biçme makinesi, koşu bandı, hava kanalları, temiz ve pis su tesisatı, jeneratör, hidrofor, kompresör, yakma kazanı, asansör, çöp bacaları, yapılan kutlamalar (asker uğurlama, düğün vb.), evcil hayvan besleme nedeniyle oluşan gürültüler şikayet edilebilir ve cezalandırılabilir.

Türk Ceza Kanunu Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma Suçu ve Cezası Nedir?

Belirli bir süre sonra bazı maddeler yüzünden gürültü yapanlar bu sefer Türk Ceza Kanunu tarafından suçlanır ve cezalandırılır. Bu önemli maddeler şunlardır:

Uyarılara rağmen tekrar tekrar gürültü yapılması,

Hukuka uymayan davranışlarda bulunulması (hakaret ve saldırı gibi)

Devamlı telefon edilmesi.

Bu üç durum sürekli yaşanıyorsa ve huzurunuz kalmadıysa Türk Ceza Kanununca dava açabilirsiniz. Türk Ceza Kanunu 123.madde gereği davanızda haklıysanız, dava açtığınız komşunuz 3 ay ile 1 yıl arasında değişen hapis cezası veya buna denk olan para cezası almaktadır.

Huzurunuzu Bozan Gürültü Yapan Komşuyu Nereye Şikayet Edebiliriz? 

Gürültücü komşunuz uyarılarınızı dinlemiyorsa ve huzurunuzu kaçırmaya devam ediyorsa iki yere başvurabilirsiniz. Bunlardan ilki kolluk kuvvetleri ile belediye zabıtaları ikincisi ise Adliye'dir. İlk olarak polisi (155), jandarmayı (156) veya zabıta (153) yı arayabilirsiniz. 

Komşunuzun Eşine Şiddet Uyguladığını Düşünüyorsanız Yapmanız Gerekenler Şunlardır:

Eğer bir suç işlendiğinden eminseniz aramanız gereken kolluk kuvvetleri ile Cumhuriyet Başsavcılığı'dır. Eşler arasında olur diye düşünmeyin. Şiddetin olduğundan eminseniz bunu engellemeniz gerekmektedir. Şikayetinizden sonra kolluk kuvvetleri şikayet ettiğiniz komşunun kapısını çalacaktır. Durumun yanlış anlaşılma olduğunu bile söyleyebilir. Fakat şiddet gördüğüne dair deliller görülürse ve şiddet gören eş şikayetçi olursa anında müdahale yapılır ve şikayet ettiğiniz komşu karakola götürülür. Bundan sonrası eşlere ve görevlilere kalmıştır.

Apartman Gürültü Şikayeti İçin Önek Dilekçeler:

Eğer kolluk kuvvetlerini ya da belediye zabıtalarını çağırmayıp direkt olarak adliyeye bir dilekçe yazmak istiyorsanız, kısaca şunları yapmanız gerekiyor:

1.Ad Soyadınız.

2.Şikayet ettiğiniz kişinin ad soyadı

3.Tarih

4.Olayın geçtiği il/ilçe, mahalle/köy , sokak, apartman, oturulan daire, şikayet edilen daire, hangi kanun gereği şikayet edildiği, olayın kısa özeti yazılır. 

5. Gereğinin arz edilmesi son olarak yazılır. Yazılan günün tarihi atılır. Tarihin hemen altına imza atılır.

Bu beş maddeyi sırayla yazdıktan sonra dilekçenizi verebilirsiniz. Önek Dilekçe:

Başvuru Eden:

Olayın Yaşandığı Tarih:

Şikayet Edilen:

Suçu:

........ İli/ilçesi, ....... Mahallesi, .......... Sokağı,,,,,,,,, apartmanı , ....... nolu dairesinde ikamet etmekteyim. Apartmanımızda .... nolu dairede oturan ...... şahıstan şikayetçiyim. Bu şahıs veya şahıslar gürültü yaparak huzurumuzu bozmaktadırlar. Bütün uyarılara rağmen devam etmekte ısrarcılar. Türk Ceza Kanununun 123.maddesinde  yer alan ''Kişilerin huzurunu ve sükununu bozma'' suçunu işlediklerinden dolayı kişiler hakkında adli yönden işlem yapılmasını istiyorum. 

Gereğini saygılarımla arz ederi.

.../.../...... (Yazılan tarih)

İmzaSon Güncelleme: 27.05.2019 22:22
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler