Anestezi teknikeri Ayşe'nin ölümünde, erkek arkadaşı doktora 'ağırlaştırılmış müebbet' istemi

Anestezi teknikeri Ayşe'nin ölümünde, erkek arkadaşı doktora 'ağırlaştırılmış müebbet' istemi

Ankara'da Anestezi teknikeri Ayşe'nin ölümünde, erkek arkadaşı uzman doktor Özgür T.'ye ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılmıştı. Şüpheli ölümde Özgür T.'nin Ayşe Karaman'a propofol etken maddeli ilaç enjekte ettiği ortaya çıktı.

Ankara’da 25 yaşındaki anestezi teknikeri Ayşe Karaman, 46 yaşındaki erkek arkadaşı Uzman Dr. Özgür T.’nin evinde ölü bulunmuştu. Kamuoyunda infiale yol açan olaya ilişkin iddianame süreci tamamlandı. Özgür T.’nin Karaman’a damar yolu açtığı ve ameliyatlarda kullanılan propofol etken maddeli anestezi ilacı verdiği ve Karaman’ın ölümüne sebep olduğu öğrenildi. Bu suçlama sebebiyle Özgür T.’nin tasarlayarak adam öldürme suçu sebebiyle müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İhbarda bulunan Özgür T. sabah saatlerinde eve geldiğinde kız arkadaşını ölü bulduğunu öne sürdü. Cumhuriyet savcısının yapmış olduğu incelemelerin sonucunda yatağın yanında ağrı kesici ve anestezi ilaçlarına rastlandı. Savcılık sorgularında Karaman’ın kendisinden ağrı kesici ilaç istediği ve damar yolu açarak genç kıza ilaç verdiği ve propofol etkisi bulunan anestezi ilacını kendisinin vermediğini öne sürdü. Özgür T. çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ağırlaştırılmış müebbet istemi

Cumhuriyet Savcısı Ramazan Hançer’in yürütmüş olduğu soruşturma tamamlandı ve iddianame hazırlandı. İddianameye; Ayşe Karaman’ın otopsi raporu eklendi. Otopsi raporunda Karaman’ın ölümüne propofol etken maddeli ilacın sebep olduğu belirtildi. Karaman, ilacı kendisi vermediğini belirtse de damar yolu açtığını itiraf etti. Propofol etken maddeli ilacın yasal temininin zor olması ve tanık olan Tuğçe T.’nin anlatımları otopsi raporu ve bütün delillerle değerlendirilmesi Özgür T. üzerindeki şüpheleri artırdı ve tasarlayarak adam öldürme suçundan cezalandırılması talep edildi.

Ayşe, erkek arkadaşıyla ciddi düşünüyordu

İddianamede Ayşe Karaman’ın okuldan arkadaşı Tuğçe A.’nin açıklamalarına da yer verildi. Tuğçe A. ifadesinde Özgür T.’nin Ayşe’nin İstanbul’daki ev masraflarının karşıladığını ve Ayşe’nin S.G. isimli erkek arkadaşıyla ciddi düşündüğü ifadeleri yer aldı. Araya Özgür T.’nin girmesiyle birlikte çiftin arasının açıldığı ve Ayşe, Özgür T’nin saplantılı bir şekilde kendisine bağlandığını dile getirdi.

S.G. ile görüştüğünü bildiği için baskı yapmış

Tuğçe A. Özgür T.’nin kendisine propofol etken maddeli ilaç verdiği ve kendisini bu şekilde sakinleştirdiğini söyledi. İlacı vererek uyuttuğunu ve kendisini eliyle taciz ettiğini belirten Tuğçe A., Ayşe’nin yalnızca uyku bozukluğu olduğunu ve hayat dolu bir insan olduğunu ekledi. Ayşe’nin S.G. ile görüşmeye devam ettiği için Özgür T.’nin kendisine baskı yaptığını anlatan Tuğçe A., Özgür T.’nin saplantılı davranışlarda bulunduğunu aktardı.