Af ve Ceza İndirimi Son Dakika Gelişmeleri ve Haberleri! 2019 Genel Af Yasası Çıktı Mı? Ceza İndirimi Ne Zaman Çıkacak? Genel Af Ve Ceza indirimi Son Dakika

Af ve Ceza İndirimi Son Dakika Gelişmeleri ve Haberleri! 2019 Genel Af Yasası Çıktı Mı? Ceza İndirimi Ne Zaman Çıkacak? Genel Af Ve Ceza indirimi Son Dakika

Geçtiğimiz yıl MHP tarafından meclise sunulan ve seçimlerden sonra değerlendirilecek olan af yasası hakkında son dakika gelişmeleri neler? MHP Genel Başkanı Bahçeli, 2019 genel af ve ceza indirimi uygulaması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Haberimizde gündemdeki son af gelişmeleri haberleri ve bilgileri bulabilirsiniz.

Seçimlerden önce cezaevinde herhangi bir sebepten dolayı hüküm giyen vatandaşlar için af ya da ceza indirimi yapılcağı duyurulmuştu. MHP Genel Başkanı, gazetecilerin bu konudaki sorularını yanıtladı.

Devlet Bahçeli konuşmasını şu şekilde sürdürdü. "Önerimiz var meclise de teklif verdik ve bunu rafa kaldırmayız. Bunu tekrardan görüşme imkanı olur mu diye tekrardan görüşebiliriz. Şu an 49 milletvekilimiz var bunu tek başımıza çıkartamayız ancak buna şu an ihtiyaç var. Bu bugün için olmuyorsa yarın olabilir mi diye takip edeceğiz. Şartlar olgunlaştığında bir 5 yıllık indirimle kader kurbanlarını rahatlatmaya yönelik çalışma yapacağız.'' açıklamalarında bulundu.

Seçimlerin sona ermesi ile tekrar gündeme gelen vatandaşların merak ettiği bu konu hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkanı Naci Bostancı’da kendisine sorulam af konusunda bazı açıklamalarda bulundu. Bostancı, MHP’nin meclise sunduğu teklifin af olmadığını, bir ceza indirimi teklifi olduğunu açıkladı. Bostancı, meclisin açılması ile birlikte konunun tekrar gündeme geleceğini duyurdu.

Af Yasası Kimleri Etkileyecek?

Geçtiğimiz yıl ‘19.05.2018 tarihine kadar olan süreçte 5 yıl şartlı tahliye’ kararı meclise sunulmuştu. Bu kapsamda sunulan teklifte 8 başlık yer alıyordu. Teklife göre FETÖ, bölücü terör örgütleri üyeliği, çocuk istismarı ve kadınlara yönelik suçlardan dolayı yargılananlar bu aftan yararlanamayacak.

MHP’nin TBMM’ye Sunduğu Kanun Teklifi

  • ‘’Teklifte istisna olarak sıralanan suçların dışındaki suçlarla ilgili olarak hükümlülerin, tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresinden bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılacak. Ceza kalmazsa hükümlü salıverilecek.
  • Hükümlünün birden fazla cezası varsa indirim, her bir ceza için ayrı ayrı uygulanmayacak, tabi olunan infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam cezadan bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak.
  • Sanık veya şüphelinin tutukluluk durumu, istinaf ve temyiz kanun yolunda, ilk derece mahkemesi ile istinaf ceza dairesince hükmolunan cezaların toplam süresi; kovuşturma evresinde, iddianamede ya da görevsizlik kararında sanığın işlediği iddia olunun suç ve suçlara ilişkin sevk maddelerindeki cezanın alt sınırı; soruşturma evresinde şüphelinin üzerine atılı suç veya suçların kanun maddelerinde gösterilen cezanın alt sınırı göz önüne alınarak tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresi üzerinden bir defaya mahsus, 5 yıl indirim yapılmak suretiyle değerlendirilecek.
  • Alt sınırın belirlenmesinde TCK'nın 61. maddesindeki ölçütler esas alınarak teşebbüs, iştirak, zincirleme suç, haksız tahrik, yaş küçüklüğü, akıl hastalığı, ceza indirimi gerektiren şahsi sebepler göz önünde bulundurulacak.’’

Genel Af Ne Anlama Geliyor?

Genel af, işlenen suçların durumuna göre cezanın indirgenmesi ya da tamamen kaldırılması anlamına geliyor.

Türk Ceza Kanunun 65. maddesinde genel affın tanımı şu şekilde yapılmıştır:

‘Genel af halinde, kamu davası düşer, hüküm verilen cezalar bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalkar.

Özel af ile birlikte hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir veya infaz kurumunda çektirilecek sürenin kısaltılması sağlanır veya adli para cezasına çevrilebilir.

Cezaya bağlı olan ya da hükümde belirtilen hak yoksunları, özel affa rağmen etkisini sürdürür.

74. maddeye göre genel af, özel af ve şikayetten vazgeçme gibi durumlarda veya adli para cezasının geri alınmasını gerektirmez. Genel af halinde yargılama giderleri de istenmez.’

Af uygulamaları Türkiye’de daha önce de birçok kez uygulanmıştı. Bunlardan ilki 2003 yılında gerçekleşmiş ve hükümlülerin almış oldukları cezalar ertelenmişti. Diğer bir af ise 4758 numaralı kanun gereğince, 27.03.2002 tarihine kadar hapis cezası ile sonuçlanan davalıların cezalarından 10’ar yıl düşürülmüştü.