Adliyeler ne zaman açılacak, adliyeler salgın nedeni ile kapalı mı, adliyeler açılacak mı?

Adliyeler ne zaman açılacak, adliyeler salgın nedeni ile kapalı mı, adliyeler açılacak mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan yerlerden biri de adliyeler olmuştu. Bakanlığın verdiği tarihin yaklaşmasıyla birlikte adliyeler ne zaman açılacak, adliyeler salgın nedeniyle kapalı mı ve adliyeler açılacak mı soruları gündeme geldi. İşte konuya ilişkin ayrıntılar.

Ülkemizde etkisini gösteren coronavirüs salgını hem günlük yaşamı hem de kamu hizmetlerini olumsuz yönde etkiledi. Adalet Bakanlığı, Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine uyarak adliyeler için birçok önlem aldı ve mahkemeler için düzenlemeler gerçekleştirdi.

Adliyeler ne zaman açılacak?

Küresel salgın nedeniyle kapatılan adliyeler, yapılan ilk açıklamalara göre 30 Nisan 2020 tarihinde açılacak. Tüm Türkiye’de kapatılan adliyelerin açılma tarihinin daha sonraki bir tarihe ertelenmesi de gündemde. Konu ile ilgili Bilim Kurulu’ndan ve Adalet Bakanlığı’ndan açıklama bekleniyor.

Mahkemeler ertelendi mi?

Adliyelerin kapatılması nedeniyle tüm dava ve mahkemeler ertelenmişti. Adalet Bakanlığı, mahkemelerin görüntülü görüşme aracılığı ile yapılması için çalışma yaptıkları bilgisini paylaştı. Uygulama hayata geçirilir ise bazı durumlarda tutuklular SEGBİS üzerinden duruşmaya katılabilecek. Ayrıca icra ve iflas hukuku dışındaki tüm davaların 13 Mart- 30 Nisan, icra işlemlerinin ise 22 Mart- 30 Nisan arasında durdurulduğu belirtilmişti.