Adli Sicil (Sabıka) Kaydı Nasıl alınır? | 2019 E-devlet'ten Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Adli Sicil (Sabıka) Kaydı Nasıl alınır? | 2019 E-devlet'ten Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Devlet dairelerine gitmenize gerek kalmadan tüm işlemlerinizi kolayca halledebileceğiniz e-devlet sistemi aynı zamanda zaman kaybı yaşanmasına engel olan oldukça iyi bir platform. E-devlet platformu üzerinden tek tıkla neredeyse tüm işlemlerini halledebilirsiniz. Bunlar arasından öne çıkanlar ise; iş başvurusu, vize başvuruları için kurumlardan talep edilen adli sicil kaydı için adliyeye gitmek ve uzun bir süre sıra beklemek gerekiyordu fakat bu e-devlet ile kolayca erişim sağlanabilecek bir belge haline ge

Devlet dairelerine giderek halledilebilecek bütün işlemleri kolayca halledebilmemiz adına oluşturulan e-devlet sistemi aynı zamanda vatandaşların zaman kaybı yaşamalarına engel olmak adına oldukça iyi bir platform. İntenet ağı gelişmekte olan bir platform ve çoğu kişi zaman kaybı yaşamamak adına neredeyse tüm işlemlerini intenet üzerinden çözümlemekte. E-devlet platformu üzerinden tek tıkla neredeyse tüm işlemlerini halledebilirsiniz. Bunlar arasından öne çıkanlar ise; iş başvurusu, vize başvuruları için kurumlardan talep edilen adli sicil kaydı için adliyeye gitmek ve uzun bir süre sıra beklemek gerekiyordu fakat bu e-devlet ile kolayca erişim sağlanabilecek bir belge haline geldi ve vatandaşın vakit kaybı yaşamaması sağlandı.

E-devlet'ten Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

- Öncelikle en kolay tabirinden e-devlet olarak bilinen www.turkiye.gov.tr adresine giriş sağlanması gerekiyor. Sisteme giriş yapabilmeniz için bir e-devlet sisteminde kayıtlı olmanız ve kullanıcı adı ve şifreniz olması gerekmektedir.

- İkinci işlem ise sisteme giriş yapıldıktan sonra sistem içinde adli sicil yazarak bir arama yapmak gerekiyor. Açılan sayfadan Adli Sicil Kaydı Sorgulama / Adalet Bakanlığı sekmeine tıklamak gerekiyor.

- Üçüncü aşamada ise açılan sekmede karşımıza bir bilgilendirme yazısı çıkacak, sayfanın en alt kısmında yer alan "Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum." yazısının yanın yer alan kutucuğu işaretlemek ve Devam Et tuşuna basmak gerekiyor.

- Dördüncü aşama da sorgulamayı hangi kurum için yaptığınızı seçmeniz gerekiyor. Belge devlet kurumuna verilecek ise "Resmi", eğer devlet kurumu için değil ise "Özel" seçeneğinin işaretlenmesi gerekiyor. Bir alt kısımda yer alan belgenin neden talep edildiğinin belirtilmesi gerekiyor. Ardından belge talebinde bulunan kurum veya kuruluşun isminin yazılması gerekiyor. Daha sonra sorgula sekmesine tıklanması gerekiyor.

- Beşinci ve son aşamada ise belge oluşumu tamamlanmış olacaktır. Sayfada yer alan dökümanı indir sekmesine tıklayarak çıktısını alabilir ya da bilgisayarınıza kaydedebilirdiniz.