31 Mayıs 2019 Cuma 10:19
Adalet Bakanlığı Personel Alım Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Şartları Neler? Başvuru Nasıl Yapılır?
Takip Et:

Adalet Bakanlığı kamu personeli alımı için meraklı bekleyiş sürüyor. Atama bekleyen binlerce kişi personel alım duyurusunu takip ediyor. Bakanlık bünyesine katip, mübaşir, infaz koruma memuru, gardiyan, şoför hizmetli, destek personeli gibi kadrolarda alımlar yapılacak. 2019 yılı için Ceza Tevkif Evleri ve Adalet Bakanlığı bünyesine 17 bin yeni personelin istihdam edileceği belirtilmişti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, atama taleplerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığını dile getirerek, adliyelerde, bakanlık merkez teşkilatında ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 11 bin 78 yeni personelin istihdam edileceğini duyurdu. Gül, ilerleyen günlerde zabıt katibi, infaz koruma memuru, icra katibi, mübaşir ve destek personeli alımlarının da yapılacağını kaydetti.

17 bin Personel İstihdam Edilecek

Adalet Bakanlığı 2019 yılı içerisinde binlerce yeni kamu personelini bünyesine istihdam edecek. Gül’ün yapmış olduğu alım açıklamasından sonra atama bekleyen on binlerce vatandaş Bakanlığın personel alım duyurularına kilitlenmiş durumda. Bu yıl içerisinde çeşitli kadrolarda olmak üzere toplam 17 bin personelin istihdam edileceği belirtildi.

Türkiye Adalet Akademisi’ne 182 Personel Alımı

Resmi Gazete’de yayınlanmış karara göre Türkiye Adalet Akademisi’ne 182 kamu personeli alımı yapılacak. Alımlar; açıktan, merkezi atama ve meslek içi atama yoluyla yapılacak.

Adalet Bakanı Gül, personel alımlarının kısa süre içerisinde ilana çıkacağını ifade etmiş ancak alımlara ilişkin net bir tarih vermemişti. Uzunca bir süredir alım yapması beklenen Adalet Bakanlığı’nın ilan duyurusunun Haziran ayı içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Adalet Bakanlığı ve CTR personel alımları farklı kadrolarda olacak. Katip, mübaşir, infaz koruma memuru, şoför, hizmetli ve destek personeli kadroları için aranacak genel şartlar;

T.C. vatandaşı olmak,

Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak,

Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha uzun süreyle hapis cezası alınmışsa affa uğransa dahi Anayasal düzene ve düzenin işleyişine, milli savunmaya karşı suçlar, casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından hüküm giymemiş olmak,

Askerlikle ilişiği bulunmamak, askerlik çağına gelmişse muvazzaf askerlik görevinin yerine getirilmiş olmak, yedek subaya geçirilmiş olmak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,


Tam teşekküllü bir Devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almak,

KPSS’den minimum 70 puan almaktır.

Sınavın son başvuru tarihinden itibaren adayların 18 yaşını doldurmuş olması, katip alımlarında 35, gardiyan alımlarında 30 yaşından daha büyük olmamak gerekmektedir.

İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları Nelerdir?

İnfaz koruma memuru olmak isteyen adayların;

En az lise mezunu olması,

Erkeklerin 1.70, kadınların 1.60 cm’den daha uzun olması,

KPSS’den minimum 70 puan almış olması,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu olması,

30 yaşını aşmamış olması gerekmektedir.

adalet bakanlığı

adalet bakanlığı

kamu personeliSon Güncelleme: 31.05.2019 10:19
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler