8 Mart dünya kadınlar günü ne için kutlanıyor, tarihçesi nedir? Dünya kadınlar günü ne zaman kutlanmaya başlandı?

8 Mart dünya kadınlar günü ne için kutlanıyor, tarihçesi nedir? Dünya kadınlar günü ne zaman kutlanmaya başlandı?

8 Mart günü tüm dünyada Kadınlar günü olarak kutlanıyor. Her yıl farklı temalarla ve etkinliklerle kutlanan tarih yaklaştıkça 8 Mart dünya kadınlar günü ne için kutlanıyor, tarihçesi nedir ve dünya kadınlar günü ne zaman kutlanmaya başladı soruları yoğun bir şekilde araştırılıyor. İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne dair bilinmeyenler.

Kadınlar Günü her yıl farklı etkinliklerle kutlanıyor. Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan bir gündür.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi

8 Mart günü, 1857 yılında ABD’de 40 bin fabrika işçisinin daha iyi çalışma şartları ve ekonomik iyileşme istedikleri için başlattıkları grevde 120 kadın hayatını kaybetti. Fabrika işçileri grev yaparken polisler saldırıya geçti ve bu sırada çıkan yangından kaçamayan 120 kadın işçi acı bir şekilde hayatını kaybetti.

Bu olayın yaşandıktan 53 yıl sonra Kopenhang’da düzenlenen Uluslar arası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Almanya Sosyal Demokrat Partisi lideri Clara Zetkin’in önerisi ile 8 Mart’ta ölen kadınların hatırlanması için 8 Mart günü Dünya Kadınlar Günü ilan edildi.

Almanya’da alınan bu tarihi karardan sonra Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilmesi 67 yıl sürdü. 16 Aralık 1977 tarihinde ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasına karar verildi.