07 Mart 2020 Cumartesi 17:13
8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü en güzel kutlama mesajları
Takip Et:

8 Mart 1857 yılından beri her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanmaktadır. Bu yılda kutlanacak olan 8 Mart Dünya Kadınlar gününün tarihçesi çok önemlidir. ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi koşullarda çalışmak ister ve greve başlar. 8 Mart 1857 tarihi bu şekilde hafızalara kazınmış olur. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde kadınlara karanfil çiçeği verilir ve Kadınlar ile ilgili seminerler, konuşmalar ve birçok etkinlikler düzenlenir. Kadınlara özel mesajlar atılır ve Emekçi kadınlar anılır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

8 Mart 1857 yılından beri her yıl kutlanan Dünya Kadınlar Günü veya Dünya Emekçi Kadınlar Günü, uluslar arası bir gündür. Uluslar arası bir gün olduğu Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmıştır. Türkiye’de ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dünyada 1910 tarihlerinde kutlanmaya başlanmıştır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tarihçesi kökeni acı bir tarihtir. ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikası bulunmaktadır. Bu dokuma fabrikasında çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve bunlara rağmen çok düşük ücretler verilir. Koşullar her geçen gün daha kötüye gitmektedir ve kadın işçiler artık bu duruma dayanamaz hale gelmeye başlar. Kadınlar greve çıkma kararı alırlar ve taleplerini açıklarlar. Talepleri; daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe eşit ücret verilmesidir. 40.000 dokuma işçisi bu koşulları öne sürerek greve başlar. Grev başladığı zaman fabrika içerisinde şüpheli bir yangın başlar ve 129 kadın yangında hayatını kaybeder.

Bu olay 8 Mart 1857 yılında gerçekleşir. Ölen işçilerin cenaze törenine 10.000 kişiden fazlası katılır ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden olan Clara Zetkin, bu olaydan sonra 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sunar ve oy çokluğu ile bu öneri kabul edilir. Dünya Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911 yılında Almanya ve İsviçre’de anılır. Daha sonra tarih değiştirilir ve 8 Mart günü anılmaya başlanır. 8 Mart olarak anılmaya başlanması Moskova’da düzenlenen 3.uluslararası Kadınlar Konferansında kararlaştırılır. ABD, 1960 lı yıllarda anmaya başlar. Birleşmiş Milletler tam 66 yıl geçtikten sonra Dünya Kadınlar Günü’nü kabul etmiştir.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ülkemizde ilk olarak 1921 yılında kutlanmaya başlamıştır. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın şekilde kutlanmaya başlanmıştır. Kutlamalar sokağa taşınmaya başladı. Daha sonra yaşanan askeri darbeden dolayı dört yıl boyunca kutlama yapılmadı. 1984 yılından beri her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından etkinlikler yapılarak Dünya Kadınlar Günü kutlamaları devam etmektedir.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe Özel Mesajlar

-Bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini diliyorum.

-8 Mart Dünya Kadınlar Günün kutlu olsun…

-8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.

-Acıyla yoğrulan, sabırla bilenen kadınlarımızın 8 Mart dünya kadınlar günü kutlu olsun.

-Hakkı ödenemeyecek olan kadınların 8 Mart dünya kadınlar günü kutlu olsun.

-Kadınlar gününüz kutlu olsun. Adam olmadan önce insan olabilmenin en temel unsurudur kadın. Çoğu zaman değil, her zaman her gözün nuru, hayatın can damarıdır. 8 Mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun.

-Bütün dünya kadınlarına sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

-Kadınlar İnsanlığın devamı için olmazsa olmazdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır. Dünya Kadınlar Günü"nüz kutlu olsun.

-Analarımız, bacılarımız, hayatımızın yarısı hatta çok daha fazla değerlerimizi ifade eden kadınlarımızın Kadınlar Günü"nü kutluyorum.

-Analarımız, bacılarımız, hayatımızın yarısı hatta çok daha fazla değerlerimizi ifade eden kadınlarımızın Kadınlar Günü'nü kutluyorum.

-8 Mart Dünya Kadınlar Günü, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk getirsin. Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.

-Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü yürekten kutlarım.

-Tüm dünya, ülkemiz ve üyelerimiz arasında görev yapan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

-Emek veren, acı çeken, özlem duyan, hakkını savunan tüm kadınların 8 Mart Kadınlar Günü kutlu olsun.

-Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, moden ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Kadınlar gününüz kutlu olsun.

-8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.

-Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun

-Her şeye değer senin sonsuz sevgin. Seni çok arıyorum.. Çok özledim. Kadınlar günün kutlu olsun biricik meleğim.

-Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum.

-Kadınlar olmasaydı dünyadaki hiçbir şeyin önemi kalmazdı. En kıymetli varlık olan kadınların 8 Mart dünya kadınlar günü kutlu olsun.

-8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemleri dile getirdikleri gündür. Kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Resimli Mesajlar


Son Güncelleme: 07.03.2020 17:13
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.