65 Yaş ve üstü seyahat izin belgesi nereden, nasıl alınır? E-devlet üzerinden seyehat izin belgesi başvurusu

65 Yaş ve üstü seyahat izin belgesi nereden, nasıl alınır? E-devlet üzerinden seyehat izin belgesi başvurusu

65 yaş ve üstü kişilere seyahat izin belgesinin verileceğinin açıklanmasının üzerine 65 yaş ve üstü için seyahat izin belgesi nasıl alınır diye araştırılmaya başlandı. İşte, detaylar…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 65 yaş ve üstü kişilere seyahat izin belgesi verileceğini duyurmasının üzerine, izin belgesinin nasıl alınacağı araştırma konusu oldu. Koronavirüsü salgını nedeniyle 65 yaş ve üzeri, 20 yaş ve altı için sokağa çıkma yasağı devam ederken Sağlık Bakanı'ndan açıklama geldi. Gittikleri yerde en az 30 gün süre ile kalmak şartı ile 65 yaş ve üzeri için seyahat izin belgesi verileceği duyuruldu.

65 yaş ve üstü için seyahat izin belgesi verileceği haberinin ardından seyahat izin belgesinin nasıl alınacağı araştırılmaya başladı. Koronavirüs salgını normalleşme sürecinde 65 yaş ve üstü için memleketlerine gitme izni verildi. Peki, ama 65 yaş ve üstü için seyahat belgesi nasıl alınacak?

Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarının ardından 65 yaş ve üstü vatandaşların memleketlerine gitme yolu açıldı. 65 yaş ve üstü kişilerin sabit bir yerleşim alanına gittiklerinden emin olmak koşuluyla aile hekimlerinden alacakları sağlık belgesi ve yanlarında zorunlu ya da gerektiğinde bir ya da iki kişi bulunduracak şekilde seyahat etmelerine izin verildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan da konu ile ilgili açıklama geldi. Bakanlık, 81 il genelinde şartları sağlayan 65 yaş ve üstü kişiler için seyahat izin belgesi verileceği seyahat izin belgesi başvurularının e-Devlet sistemi üzerinden, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru sistemi ya da Alo 199 Vefa Destek hattı üzerinden yapabileceklerini açıkladı.

E-devlet üzerinden başvuru

E-devlet sistemi üzerinden seyahat izin belgesi için başvuru yapılabilmektedir. Bunun için TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile birlikte sisteme giriş yapılmalıdır. Giriş yapılmasının ardından arama butonuna İçişleri Bakanlığı seyahat izin işlemleri yazılarak açılan sayfa üzerinden e-başvuru kısmına gelinerek orada istenilen bilgiler eksiksiz yazıldıktan sonra başvuru tamamlanır.