4.6 şiddetinde meydana gelen İstanbul Depremi sonrası korkutan açıklama!

4.6 şiddetinde meydana gelen İstanbul Depremi sonrası korkutan açıklama!

İstanbul'da meydana gelen 4.6 büyüklükteki depremin ardından gerçekleşen diğer sarsıntılar İstanbulluları oldukça korkuttu. Emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, ise depremden sonra yaptığı açıklamada bu depremlerin Kuzey Anadolu fay hatlarını etkileyebileceğini söyledi.

Marmara'da bugün meydana gelen 4.6 şiddetindeki deprem sonrasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden (ÇOMÜ) emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek önemli açıklamarda bulundu.

Marmara Denizi’nde bugün saat 11.00’da merkez üssünün Marmara Ereğlisine 15 km ve İstanbul Büyükçekmeceye 45km uzaklıkta meydana gelen 4,6’lık depremin ardından devam eden artçıların Kuzey Anadolu Fay hatlarını etkileyebileceğini belirten Perinçek, “Karabiga-Çan-Bayramiç dolaylarındaki faylar yarın ya da sonraki günlerde deprem oluşturabilir. Zira söz konusu alanda 281-282 yıldır 7 dolayında deprem olmuyor. Bu alanda 7'lik deprem oluşturacak enerji birikmiş durumda” diye konuştu.

İstanbul'da yaşanan depremin öncü olup olmadığı ile ilgili bulunduğu tahminlerde olabileceği vurgusunu yapan emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek konuşmasında “4,6 büyüklükteki deprem nerede oldu? Meslektaşlarımın 7 büyüklükte deprem beklediği Orta Marmara fayı üzerinde oldu. Bu deprem Karabiga-Çan-Bayramiç hattındaki fayları tetikler mi? Hayır, hemen tetiklemez, fakat uzun vadede etkisi olabilir. Zira Marmara denizindeki faylar ve Çanakkale kuzeyindeki (Saroz Körfezi-Gökçeada), güneyindeki (Karabiga-Çan-Bayramiç) faylar ve daha güneydeki faylar (Gönen -Yenice-Edremit Körfezi) Kuzey Anadolu Fayı'nın kolları. Peki, Karabiga-Çan-Bayramiç dolaylarındaki faylar yarın ya da sonraki günlerde deprem oluşturabilir mi? Evet oluşturabilir. Zira söz konusu alanda 281-282 yıldır 7 dolayında deprem olmuyor. Bu alanda 7'lik deprem oluşturacak enerji birikmiş durumda. Artçı depremler başladı. Şu ana kadar büyüklükleri 1,2 ile 3,3 arasında değişen 7 adet artçı oldu. Artçıların başlaması sevindirici. 4,6'dan daha büyük bir depremin olma ihtimali azalıyor” ifadelerini kullandı.