25 Şubat 2021 Perşembe 03:21
2021 yılında süt izni ne kadar? 2021 yılı süt izni hesaplaması
Takip Et:

2021 Yılında Özel Ve Kamuda Verilen Süt İzni Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Kamu ve özel sektörde çalışan vatandaşlar süt izninin ne kadar olduğunu ve nasıl hesaplandığını merakla araştırıyorlar.

Doğum sonrasında çalışma hayatına devam eden anneler, kamu veya özel sektörde süt izinlerini yeni doğan bebekleri için kullanırlar.

SSK Süt İzni Hakkı Hani Yönetmelikle Tanınmıştır?

10.02.2016 tarihli ve 29620 sayılı kanunun Resmi Gazetede T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan Kamu Personeli Genel Tebliği ile birlikte doğum yapan kadın kamu çalışanlarına süt izni hakkı tanınmıştır.

Süt izni yönetmeliği olarak bilinen bu tebliğ ile beraber;

 • Analık İzni, süresi ve kullanım koşulları,
 • Süt izni, süresi ve kullanım koşulları,
 • Ücretsiz izin, süresi ve kullanım koşulları,
 • Yarım gün izin ve kullanma koşulları

İle ilgili düzenlemeler hakkında kararlar alınmıştır. Kamu sektöründe çalışan kadın memurları doğumlarının ardından gelen süreçte pek çok konuda garanti altına alan bu düzenleme ile beraber özel sektörde çalışan kadınların bu konudaki mağduriyetleri gündem konusu oldu. 4857 sayılı İş Kanunu’na eklenen kamu ve özel sektörde çalışan bayan çalışanlar olarak revize edilen madde ile birlikte özel sektörde çalışan kadınların doğum sonrası süt izninden yararlanmasının önü açıldı.

Yapılan düzenlemeyle gelen bu hak eşitliği ile beraber Devlet’in vatandaşların birbirleri arasındaki eşitsizliğin önüne geçmek ve toplumdaki aile birliğinin sağlanmasıyla beraber sağlıklı nesiller yetiştirilmesinin önemi ortaya konularak bu kararlar alındı.

Kamu Sektöründe Memur Olarak Çalışanların Süt İzinleri Ne Kadar?

Kamuda memur olarak çalışan kadınların 2021 yılı için süt izinleri hakkındaki karar yayınlanarak pek çok konun açıklığa kavuşmasına neden oldu.

Düzenlemeye göre analık izni sonrası kullanımına izin verilen süt izninin;

 • İlk 6 ay günde 3 saat,
 • İkinci altı ay günde 1,5 saat

Olacak şekilde verilmesi yönünde karar kılınarak tebliğde yerini aldı. Kamu çalışanlarının süt izninin kullanımı ile ilgili muallakta kalan noktalarına da açıklık getiren düzenlemeye göre;

 • Süt izninde sadece kadın memurlar yararlanır.
 • Süt izninin hangi günler ve saatler arasında kullanılacağına hak sahibi karar verir.
 • Süt izni ile birlikte yarım gün izin hakkı aynı anda kullanılamaz.
 • Çocuğun emzirilmesi için tanınan bu hak birleştirilerek sonraki günlerde kullanılamaz.
 • Süt izni hakkı elde edildiği esnada emzirme iznine sebep olan çocuğun vefat etmesi durumunda süt izninin kalan süresi kullanılamaz.

Doğumu yaklaşan kamu çalışanları;

 • Doğumlarından önceki 8 hafta,
 • Doğumlarından sonraki 8 hafta

Olmak üzere annelik izni kullanmaları mümkündür. Analık izni olarakta tanımlanan bu izin onrası ister kamu çalışanları 657 sayılı Kanun’a göre tanınan yarım gün izin hakkından veya analık izni hakkından faydalanabilmektedir.

Özel Sektörde Çalışan Kadınların Süt İzni Ne Kadar?

Her ne kadar özel sektörde çalışanlara bu hakların uygulanmasında sorunlar olsa da 4857 sayılı İş Kanunu’na göre özel sektörde çalışan bayanların da tıpkı kamu çalışanlarına olduğu gibi analık izni ve süt izni hakları bulunmaktadır.

Özel sektörde çalışan kadınlar hamilelik süreçlerinde;

 • Doğumlarından önceki 8 hafta,
 • Doğumlarından sonraki 8 hafta

Olmak üzere analık izni kullanabilirler. Erken doğum olması durumunda ise 8 haftalık süreden kalan analık izin hakları doğum sonrasına eklenebilmektedir. Analık izni biten çalışanlar süt izinlerini de kullanabilirler.

Analık izni sonrası doğum yapmış özel sektör çalışanı kadınlar;

 • İlk 6 ay günde 3 saat,
 • İkinci 6 ayda günde 1,5 saat

Süt iznine sahiptirler. Verilen hakların kullanımı ile ilgili bir anlaşmazlığa düşülmesi halinde İş Mahkemelerine başvurma hakları vardır.

Yarı Zamanlı Çalışma Ödeneği Nasıl Kullanılır?

Doğumu gerçekleşen anneler, doğum yaptıkları tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortaları bulunuyorsa, ücretli olarak analık izinlerini bitmesinin ardından, birinci çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün üç ve üzeri çocukları için de 180 gün yarı zamanlı çalışma yapabilmeleri mümkündür. Yarı zamanlı çalışmaya başlayacak annenin maaşının yarısını çalıştığı firma diğer yarısını ise İŞKUR ödeyecektir.

Doğumun Ardından Ücretsiz İzin Nasıl Kullanılır?

Doğumu gerçekleşen anne, ilk önce analık iznini tamamlayarak bunun ardında da isteğe bağlı olarak 6 ay süreyle ücretsiz izin kullanabilir. Ücretsiz izin doğum yapan anne için tanınan kanuni bir hak olduğundan dolayı işveren bu hakkın kullanımında her hangi bir söz sahibi değildir.

Süt İznini Toplu Kullanmak Mümkün Mü?

Süt izni günlük olarak verilmiş bir haktır ve 10.02.2016 tarihli ve 29620 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kamu Personeli Genel Tebliği’nde belirtildiği gibi bu hakkın birleştirilerek sonraki dönemlerde kullanılmasına müsaade edilmemektedir. Bazı kurumlar ve kuruluşlar aynı tebliğ içerisinde bulunan süt izninin hangi tarihler arasında saatlerde kullanılacağına çalışan yani hak sahibi karar verir. Bu maddeye dayanarak süt izni toplu olarak kullanılabilir.

Dilekçe İle Başvuru Yaparak Süt İzni Toplu Kullanılabilir Mi?

Doğumdan önce veya sonraki durumlara bağlı olarak çalışılan kurum ile görüşme yapılarak süt izinlerini toplu kullanmak isteyen çalışanlar, bu isteklerine olumlu cevap almaları halinde çalıştıkları kuruma süt izni toplu kullanma dilekçesi ile başvuruda bulunabilmektedirler. Çalıştıkları kurum ile görüşen anneler, olumlu cevap almaları durumunda, analık izni sonrası süt izinlerini toplu olarak kullanmaları için;

 • Süt izni kullanacağı tarihleri,
 • Hangi tarihte başlayıp hangi tarihte bitirmek istediklerini,
 • Süt iznine çıkmayarak kurumda çalışma gerçekleştirecekleri günleri,
 • Süt izni bitim son tarihini

Belirterek çalıştıkları kurumun insan hakları kaynaklarına hitap edecek şekilde dilekçe yazarak isteklerini bildirmelidirler. Vermiş oldukları imzalarının bulunduğu dilekçe işleme alınarak belirtmiş oldukları dönemlerde çalışmak ve belirttikleri dönemlerde izne çıkmak yöntemi ile süt izinlerini toplu olarak kullanma haklarını kullanabilirler.

Toplu Süt İzni Nasıl Hesaplanır?

Kanun çerçevesinde belirtilen analık izninin bitiminin ardından yarım gün izin hakkı yerine;

 • İlk 6 ay günde 3 saat,
 • Sonraki 6 ay günde 1,5 saat

Olacak şekilde süt izni kullanmak isteyen kadınların herhangi bir hesaplama yapmalarına gerek yoktur. Yukarıdaki izinleri düzenli bir şekilde kullanabilmeleri mümkündür.

Toplu süt izni hesaplamak isteyen kadın çalışanlar aşağıdaki yolları izleyerek hesaplama yapabilirler.

 • Süt izni başlangıç ve bitiş ayları tarihleri belirlenir.
 • Çalışılan günler hesaplanır.
 • İlk 6 ay için 3 saat, sonraki 6 ay için 1,5 ile günler çarpılır.
 • Bulunan sonuç 7,5 ile bölünerek hak edilen toplam gün sayısı bulunur.

Mevcut gün sayısı dilekçe ile çalışılan kuruma bildirilerek toplu süt izni kullanılabilir. Bu hakkın kullanılması durumunda önem verilmesi gereken nokta ise takvimin hesaplamanın ardından oluşturularak kuruma bildirilmelidir. Verilen hesaplama ile elde edilen gün bazında süt izni hakları net bir şekilde çalışılan kuruma verilen dilekçede belirtilerek bu takvime uymak kaydı ile toplu olarak süt izni kullanımı gerçekleştirilmelidir.

Yarım Günlük Süt İzni Nasıl Alınır?

Süt izni hakkını yarım gün olarak kullanmak isteyen kadın çalışanlar, 657 sayılı kanunun değişik 104’üncü maddesinin (f) fıkrasında düzenlenen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren kullanabilecek yarım gün iznin uygulanmasına ilişkin açıklamalara şöyle yer verilmiştir.

A Maddesi = Doğum sonrası analık izni süresi bitiminden itibaren yarım gün iznin kullanımı memurun dilekçe vererek talepte bulunmasına bağlıdır. Söz konusu talep, çocuğun hayatta olması kaydıyla kurumca yerine getirilir.

B Maddesi = Çalışan memurun yarım gün izin süresi, doğumun ardından analık izninin bitiminin ardından birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay olarak belirlenmiştir.

C Maddesi = Yarım gün izin süresi tespit edilirse memurun doğum yapması esas alınarak, bu süre çalışan memurun hayatta olan çocuklarının sayısına göre belirlenmeyecektir.

Öneğin, Çalışan memurun ölü doğum gerçekleştirmesi durumunda bir çocuğunun doğması ve yarım gün izin talep tarihinde çocuğunun hayatta olması halinde bu memurun yarım gün izin süresi dört ay olarak belirlenmiştir.

 

 

 

 
Son Güncelleme: 25.02.2021 03:21
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler