2020 Üç aylar ne zaman başlıyor?  Ramazan ayı ve 3 aylar başlangıç tarihi

2020 Üç aylar ne zaman başlıyor? Ramazan ayı ve 3 aylar başlangıç tarihi

İslam alemi için çok önemli olan üç aylar kısa süre sonra başlayacak. İnternet üzerinden en fazla araştırılan sorular 2020 Üç aylar ne zaman başlıyor? Ramazan ayı ve 3 aylar başlangıç tarihi soruları olmuştur. İşte 3 aylar ile ilgili tüm merak edilenler.

İslam dünyasının yıl içerisinde en önem verdiği 3 ayların başlamasına kısa süre kala vatandaşlar 3 aylar ne zaman sorularını araştırmaya başladı.

2020 Üç aylar ne zaman başlıyor?  Ramazan ayı ve 3 aylar başlangıç tarihi

Üç aylar; hicri takvime göre mukaddes sayılan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. İslam dininde bulunan 5 mübarek geceden 4’ü bu aylardadır. Recep ve Şaban ayları rahmet ayı olan Ramazan’ın habercisidir.

Kutsal sayılan bu aylarda ibadetler arttırılır. Müslümanlar dini gerekliliklerini yerine getirme konusunda daha hassas olurlar. Ayrıca Recep ve Şaban ayında nafile oruçları tutularak günahların affedilmesi için daha fazla namaz kılınır. Recep ve Şaban ayının ardından gelen Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak adlandırılır ve tüm İslam aleminde heyecanla karşılanır.

Recep ayının ilk Perşembe gecesini cumaya bağlayan Regaip Kandili 3 ayların habercisidir. Rahmet ve mağfiret kapılarının açıldığı bir gecedir.

Üç aylar ne zaman başlıyor?

Bu yılki dini takvime göre üç aylar 25 Şubat 2020 ile başlıyor. Üç aylar Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran, Regaip kandili ile başlayıp Miraç ve Berat’la devam eden ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesiyle zirveye ulaşan, Ramazan bayramı ile de maddi ve manevi alanda Bayram’a dönüşen manevi yükseliş ve bağışlanma ayıdır.

2020 yılı itibari ile 3 aylar, 25 Şubat Salı günü Recep ayı ile başlayacaktır. Recep ayından sonra ise sırası ile 25 Mart Çarşamba Şaban ve Ramazan ayının ardından 23 Mayıs 2020 tarihi ile de 3 ayların sonu yaşanacak.

Üç aylar ile ilgili Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) sözü şöyledir;

“Ey Allah’ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur.” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259)

2020 Ramazan ne zaman?

Bu yılki dini takvime göre üç ayların başlangıcı 25 Şubat 2020’dir. Ramazan’ın 1. Günü ise 24 Nisan 2020, Cuma gününe denk gelmektedir.

Ramazan ayı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 24 Nisan Cuma günü başlayacak. İslam dünyasının bin aydan daha hayırlı dediği Kadir Gecesi ise 19 Mayıs’ta olacak. Her yıl 10 gün geriye gelen Ramazan ayı bu yıl 23 Mayıs Cumartesi günü son bulacak.

2020 Ramazan Bayramı ne zaman?

Dünya üzerinde ki 1.5 milyardan daha fazla olan Müslümanlar için bin aydan daha hayırlı olan yeri doldurulamaz bir anlamı olan 11 ayın sultanı Ramazan ayının bayramı 24 Mayıs Pazar günü başlayacak. Buna göre;

  • 23 Mayıs cumartesi Ramazan Bayramı Arifesi
  • 24 Mayıs pazar Ramazan Bayramı 1.gün
  • 25 Mayıs pazartesi Ramazan Bayramı 2.gün
  • 26 Mayıs salı Ramazan Bayramı 3.gün