2020 Tüvtürk kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Tüvtürk araç muayene hafta içi ve hafta sonu çalışma, mesai saatleri!

2020 Tüvtürk kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Tüvtürk araç muayene hafta içi ve hafta sonu çalışma, mesai saatleri!

Araç muayenesi, hem kendiniz hemde trafikteki diğer sürücüler için hayati bir önem taşımaktadır. 3500 çalışanı ile hizmet veren Tüvtürk, sürücülere en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır. Birçok sürücü, 2020 yılında Tüvtürk kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor sorusunu araştırıyor. İşte, Tsüvtürk araç muayenesi hafta içi ve hafta sonu çalışma, mesai saatleri.

Araç muayenesi trafikte hem sizin hem de diğer sürücülerin güvenliği için oldukça önemlidir. Sürücülerin bu muayeneleri unutmamaları ve göz ardı etmemeleri hayati bir önem taşımaktadır. Belirli zaman aralıkları ile yapılan bu muayeneler, Karayolları Trafik Kanunu ile de güvence altına alınmıştır.

Araç Muayenesi Nedir?

Trafikteki motorlu araçların teknik şartlara uygun olup olmadığını tespit edebilmek için belli zaman aralıklarında yapılan işleme araç muayenesi adı verilmektedir. Belli zaman aralıklarında yapılması zorunlu olan araç muayeneleri bazı özel durumlarda daha erken yapılabilir. Bu özel muayeneler, aracınızın herhangi bir kazaya karışması sonucu yetkili zabıtanın gerekli gördüğü durumlarda gerçekleşir. Muayene zamanı gelmiş ancak yaptırılmamış araçların tespiti halinde para cezası uygulanır. Araç trafikten men edilir ve en yakın muayene istasyonuna gönderilir.

Araç muayene istasyonu olan Tüvtürk belirli saatler arasında hizmet vermektedir. Hafta içi her gün hizmet veren Tüvtürk pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet vermemektedir.

Tüvtürk çalışma saatleri şu şekildedir;

-Tüvtürk çalışanları, hafta içi sabah 08.30’da mesaiye başlamaktadır. Öğle molası bulunmayan çalışanlar akşam 17.30’da paydos ederler.

-Tüvtürk çalışanları, cumartesi günleri sabah 08.30’da mesaiye başlamaktadır. Cumartesi günü de öğle molası bulunmayan çalışanlar akşam 17.30’da paydos ederler.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi Tüvtürk, pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet vermemektedir.

2020 Tüvtürk Kaç Noktada Hizmet Vermekte?

Türkiye genelinde toplamda 3500 çalışanı ile en iyi hizmeti vermeye çalışan Tüvtürk, belirli noktalarda hizmet vermektedir. Bu noktalar şu şekildedir;

-210 adet Sabit istasyonu,

-74 adet Gezici Muayene Servisi,

-13 adet Gezici Traktör İstasyonu bulunmaktadır.

Tüvtürk Hangi Hizmetleri Sunuyor?

Tüvtürk, sabit istasyonlarından, gezici servislerinden ve gezici traktör istasyonlarından alabileceğiniz hizmetler şu şekildedir;

-Araç muayenesi hizmeti

-Yola elverişlilik muayenesi hizmeti

-Egzoz emisyon ölçümü hizmeti

-Tadilat sonrası muayene hizmeti

Tüvtürk Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

Tüvtürk araç muayene hizmeti her araç için aynı değildir. Aracınızın modeline, markasına, türüne ve farklı değişkenlere göre muayene ücreti değişiklik göstermektedir. Bazı araçların ise araç muayene ücreti şu şekildedir;

-Otobüs, kamyon, çekici ve tanker: 462,56 TL

-Otomobil, minibüs, kamyonet, özel araç, römork ve yarı römork: 342,20 TL

-Traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet: 174,64 TL

Trafikte sizin, sevdiklerinizin ve diğer şoförlerin hayatını koruyacak işlemlerden biri olan araç muayenesi Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi gereğince aracını zamanında muayene ettirmeyen her vatandaş, muayeneyi geciktirdikleri her ay için %5 oranında fazla ücret ödeyecektir. Trafik kanunu tarafından zorunlu kılınan ve belirli dönemlerde yapılan araç muayenesi, araçların sürüşe ve trafiğe çıkmalarına engel bir durum olup olmadığı kontrol edilir.

Araç Muayene Gecikme Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Bu işlemi intenet üzerinden yapmanız mümkündür. Tüvtürk’ün resmi intenet sitesi üzerinden yapacağınız işlem için sizden bazı bilgiler talep edilir. Bu bilgiler şu şekildedir;

-Aracınızın cinsi

-Aracınızın muayeneye gideceği tarih

-Aracınızı muayeneye götürdüğünüz ve sisteme kayıtlı olan son tarih

Araç muayene sorgulaması yapabilmek için, bu https://www.tuvturk.com.tr/gecikme-bedeli.aspx linke tıklamanız yeterli olacaktır. Bu link üzerinden hesaplamanızı gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Tüvtürk Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç muayene sorgulamasını Tüvtürk’ün resmi intenet sitesi üzerinden yapabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra bu https://www.tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama.aspx link üzerinden de araç muayene sorgulamasını gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu işlem sırasında sizden birtakım ilgiler istenir. Bu bilgiler şu şekildedir;

-Aracınızın plaka numarası

-Aracınızın muayene rapor numarası

-Aracınıza ait resimli güvenlik kodu

Belirtmiş olduğumuz bilgileri ilgili kısımlara girdikten sonra alt taraftaki “Sorgula” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlamış olursunuz.

Tüvtürk Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araç muayenesi için randevu almak istediğiniz durumlarda, Tüvtürk’ün resmi intenet sitesine girmeniz gerekmektedir. Siteye girdikten sonra açılan ekranda “Randevu Al” kısmından randevunuzu oluşturabilirsiniz. Aracınızı muayeneye götürmek için alacağınız randevuda kendinize uygun muayene istasyonunu ve saati seçebilirsiniz. Randevu oluşturma işlemi sırasında sizden birtakım bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler şu şekildedir;

-Aracınızın plaka numarası

-Ruhsat seri numarası

-Randevu almak istediğiniz şehir

Muayene İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Araç muayeneniz için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmeniz, işleminizin daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

-Aracınızın ruhsatı

-Aracınızın sigortası

-Aracınızı siz değil de bir başkası götürecek ise, götüren kişinin nüfus cüzdanı

-LPG’li araçlar için Yakıt Sistemi Montaj Belgesi’nin götürülmesi gerekmektedir.