08 Aralık 2019 Pazar 09:28
2020 POMEM Polis alım şartları
Takip Et:

Polis olmak isteyenler 2020 polis alım şartları araştırması yapmaya başladı. Bilindiği üzere polislik toplum huzurunu koruma görevini üstlenene devlet görevlileridir. Polis alımları birçok farklı bölümden yapılmaktadır. Lise ve üniversite mezunları için PMYO- POMEM olmak üzere farklı kollarda alım yapılan polislik için 2020 yılı alımları da merak ediliyor.

2020 polis alımları ne zaman yapılacak?

Polislik alımları POMEM VE PMYO olmak üzere farklılıklar göstermektedir. POMEM ile polis alımları şu anda yapılmakla beraber 26. Dönem eğitimlerinin tamamlanması zorunludur. 2020 yılında POMEM alımları 3-4 ay arasında yapılmaktadır. PMYO ise ÖSYM tarafından düzenlenen YKS sınavı kapsamında ki TYT sınavı ile alım yapıldığı için ağustos ayın civarında alım yapılmaktadır.

2020 POMEM polis alım şartları nelerdir?


POMEM ve PMYO başvuruları kendi içlerinde farklılıklar gösterebilmektedir. POMEM’i tercih ederek polis olmak isteyen adayların öncelikle ön lisans ve lisans mezunu olmaları gerekmektedir. PMYO’dan farklı olarak 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşından gün alınmamış olma şartı da bulunmaktadır. Yaşı 30’dan büyük olanlar ve PMYO başvurusu yapamayanlar POMEM ile daha esnek şartlarla beraber başvuru yapabilirler. Tüm bunlara ek olarak POMEM’e başvuru yapacak kişilerin aynı zamanda KPSS puanı da olması gerekmektedir. Başvurularda gerekecek puanı ve türünü Polis Akademisi’nin yaptığı açıklamaları inceleyerek öğrenebilirsiniz.

2020 PMYO polis alım şartları nelerdir?

PMYO başvuru koşulları POMEM’e göre farklılıklar göstermekle beraber daha esnektir denilebilir. PMYO ile polis olmak isteyenlerin lise mezunu olmaları yeterlidir. Ayrıca liseyi açıktan okuyanlar ve mezun olanlar da PMYO’ya başvuruda bulunabilir. PMYO mezunu olan kişiler aynı zamanda eğitimlerini bitirdikten sonra ön lisans diplomasına da sahip olurlar. PMYO eğitimlerini tamamladıkları zaman polis olmak istemeyen kişiler diplomalarını aldıktan sonra polis olmak zorunda değildirler. Yine PMYO ön lisans diplomasını aldıktan sonra POMEM başvurusunda bulunulabilir. POMEM’den farklı olarak 18 yaşını doldurmuş olmak ve 26 yaşından gün almamış olma zorunluluğu vardır. POMEM veya PMYO’dan mezun olanlar aynı zamanda PÖH gibi özel alanlara da başvuru yapabilmektedirler.

2020 yılında kaç polis alımı yapılacaktır?

2020 yılı polis alım şartları konusunda açıklamaları İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu yapmıştı. PMYO, PAEM ve POMEM gibi alanlarda ülke genelinde toplamda 35.000 polis alımı yapılacağı duyurusunu yapan Bakan Soylu Polis Merkezlerde oluşan büyük açıklardan sonra polis alımlarının artacağını da dile getirmişti. 2020 yılı için kaç polis alacağı eksik ya da fazla mı olacağı bilinmese de İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yeni yılla beraber bir açıklama yapması da beklenmektedir.

2020 polis alım şartları nelerdir?

Polis olmak için gerekenler şu şekildedir;

 • Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 1.67 cm, bayan öğrencilerin en az 1.62 cm boyunda olmaları zorunludur..
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.)
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.


Son Güncelleme: 08.12.2019 09:28
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler