02 Aralık 2019 Pazartesi 16:34
2020 POMEM alımı olacak mı? 2020 POMEM başvuru şartları
Takip Et:

POMEM 26.Dönem alımlarından sonra gözler 27. Döneme çevrildi. Yeni yılın yaklaşması ile birlikte POMEM adayları merakla alımlar hakkında detayların neler olduğunu araştırıyor. Yeni dönem alımlarında bazı kuralların esnetileceği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklanmıştı.

Özellikle çokça tartışılan renk körlüğü konusu gündeme sıkça geldi. Yeni yılda bu konu hakkında bir yaptırım olması beklentiler arasında yer alıyor. Başvuru kılavuzu yayınlandığı zaman adayların kafasındaki soru işareti kalkmış olacak. POMEM başvuruları ve alımları konusunda yeni dönem için henüz net bir açıklama yapılmadı.

POMEM Kadın Aday Başvurusu

Polis olmak isteyen kadın polis adayları da POMEM üzerinden başvuru yapmaktadır. Kadın polis adayları ile erkek polis adayları başvuru şartlarında değişik olan şey boy şartıdır. Kadınlarda en az 1.63 boy istenmektedir. Bu boy erkeklerde ise 1.67 olarak belirtilmiştir.

2019 yılında 26.dönem alımlarında 560 lisans memuru ve 140 ön lisans memuru kadın polis adayı alımı yapılmıştı. 2020 yılında 27. Dönem POMEM alımlarında kaç kişi olacağı henüz netleşmedi. Kadınlara ayrılan kontenjanın ne olacağı yayınlanacak kılavuzda yer alacak.

POMEM’E LİSE MEZUNLARI BAŞVURU YAPABİLİR Mİ?

POMEM’e lise mezunları başvuru yapamamaktadır. Polis olmak için başvuruyu ön lisans ve lisans öğrencileri yapabilmektedir. Alımlarda da ağırlık lisans mezunlarına verilmektedir. Ön lisans alımları daha az yapılmaktadır. Bu yüzden başvurularınızı yaparken istenilenleri okumanız oldukça önemli. Lise mezunları POMEM’e başvuru yapamamaktadır ancak PMYO kurumuna başvuru yapabilirler.

PMYO’dan mezun olduktan sonra POMEM’e başvuru da bulunabilirler. Hem polislik yüksek okulu okuyacakları için daha avantajlı duruma gelirler.

2020 YILI POMEM ALIMI KAÇ DEFA OLACAK?

POMEM alımlarında en çok merak edilen konulardan biri de 2020 yılında kaç defa POMEM alımı gerçekleşeceği oldu. Henüz POMEM alımları ile ilgili detaylar açıklanmadı. Ancak 2019 yılına baktığımız zaman POMEM alımları 4 kere gerçekleşti ve 26. Döneme kadar ulaşmayı başardı. Bu dönem sayısı 2020 yılında artabilir veya azabilir henüz açıklanmadı.

2020 POMEM ALIMI NE ZAMAN OLUR?

2020 yılı POMEM alımları ile ilgili henüz bilgiler verilmedi. Fakat geçtiğimiz yılları düşünecek olursak bir önceki dönemin sınav sonuçları ve eğitimleri Mart ayında sona ermektedir. Bu nedenle alımlarında bu süreç bittikten sonra gerçekleşeceği düşünülüyor. Başvurular eğitim ve sınav bittikten sonra gerçekleşir ve daha sonra alımlar yapılır.

2020 POMEM BAŞVURU ŞARTLARI

Her yıl farklı başvuru şartları ile karşımıza çıkan POMEM, 2020 yılındaki başvuru şartlarını henüz açıklamadı. Ancak bazı esnetmeler olacağı açıklanmıştı. Özellikle renk körlüğü hakkında bir şeyler yapılacağı hakkında konuşulmuştu.

Başvuru şartlarında değişmeyen durumlar mevcut. Bunlardan en önemlisi T.C. vatandaşı olmak. Diğer başvuru şartları şunlardır:

-Ön lisans ve lisans mezunu olmak veya bunlara denk olan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bağlı denk bir yurtdışı okulundan mezun olmak.

-KPSS’den belirtilen, istenen puanı alıyor olmak. 2019 yılında istenilen puan p3 puanı 60 şeklindeydi. 2018 yılında ise P3 ise 65 puan olarak istenmişti.

-(Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), ön lisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak.

-18 yaşını doldurmuş olmak ve 30 yaşından gün almamış olmak.

-Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

-Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

-Belirtilen boy ve kilo şartlarına uygun olmak. (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)(Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)

-26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

-Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

-Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

-Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

-Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

-Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.)

-Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

Bu şartlara ek olarak yeni şartlar eklenebilir veya bazı şartlar esnekleşebilir. 2020 yılı kılavuzu henüz yayınlanmadı.


Son Güncelleme: 02.12.2019 16:34
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler