2020 Hac kura sonuçları ne zaman açıklanır? Diyanet hac kura sonucu öğrenme sayfası

2020 Hac kura sonuçları ne zaman açıklanır? Diyanet hac kura sonucu öğrenme sayfası

Hacca gitmek isteyen vatandaşlar kura için başvuru tarihinin ne zaman olacağını ve 2020 yılı kura sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen kura için başvurular 11 Kasım 2019 tarihinde başlayacak.

Hacca gitmek her Müslümanın maddi durumu iyiyse yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Farz olan bu ibadet Suudi Arabistan’da yer alan Kabe’de gerçekleşmektedir. Her yıl belirli sayıda insan hacca gidebilmektedir.

Bu kotayı Suudi Arabistan belirlemektedir. Sınırlı sayıda insan gidebildiği için kura yöntemi uygulanmaktadır. Kura ile hacca gitmeye hak kazananların kurası Diyanet İşleri Başkanlığı lideri tarafından çekilmektedir.

İslamın beş şartlarından biri olan hacca gitmek, her yıl milyonlarca Müslüman tarafından yerine getirilen bir ibadettir. Hacca gitmek isteyen adaylar 2020 yılının ön başvurusunun ne zaman olacağını merak ediyor. Diyanet İşleri Bakanlığı hacca gitme takvimini, ön başvuru ve başvuru takvimini açıkladı.

Hacca gitmek isteyen Müslümanlar için ön başvuruda 11 Kasım- 13 Aralık 2019 tarihleri arasında bulunabilecek. Ön kayıtlar www.hac.gov.tr intenet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Site sizi e-devlete yönlendirecektir. Başvuru sürecinden sonra kura 9 Ocak 2020 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Lideri tarafından çekilecek ve gidecek olan adaylar belli olacak.