2020 bekçi alımı başvuruları ne zaman başlayacak? 2020 Çarşı ve Mahalle Bekçisi alım ilanı detayları

2020 bekçi alımı başvuruları ne zaman başlayacak? 2020 Çarşı ve Mahalle Bekçisi alım ilanı detayları

2020 bekçi alımlarının ne zaman yapılacağı birçok vatandaşımız tarafından merak ediliyor. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok faaliyetin durdurulmasının ardından vatandaşlar 2020 EGM bekçi alımının ne zaman yapılacağı hakkında internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde istihdam edilmek üzere bekçi alımları yapılmaktadır. Ancak bu yıl pandemi sürecinden dolayı birçok faaliyet durduruldu ve ertelendi. Vatandaşlarımız da 2020 bekçi alımlarının ne zaman yapılacağını merak etmektedir. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok faaliyetin durdurulmasının ardından vatandaşlar 2020 EGM bekçi alımının ne zaman yapılacağı hakkında intenet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. Ayrıca bekçi alımları için herhangi bir KPSS şartı olup olmadığı da merak edilmektedir. Daha önceki bekçi alımlarında KPSS şartı istenmemişti. 2020 yılındaki çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında da KPSS şartı aranmayacağı beklenmektedir.

İçişleri Bakanlığı çarşı ve mahalle bekçisi alım ilanlarını binlerce vatandaşımız merak etmektedir. Şimdiye kadar bekçiliğe 30 binden fazla vatandaşımız yerleştirildi. Bekçiliğin yoğun ilgi görmesi ve ihtiyaçtan dolayı her yıl bekçi alımları oluyor. Bilindiği üzere bekçi alımlarında en az lise mezunu olmak şartı aranmaktadır. Bu şartın yanı sıra İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan bazı genel şartlar da vardır. 2020 yılında yapılacak bekçi alımları için de şartlar belli oldu.

2020 bekçi alımları için şimdiye kadar herhangi bir ilanın yayınlanmamasından dolayı vatandaşlarımız araştırmalarını sürdürüyor. 2019 bekçi alım ilanları Mart, Nisan, Mayıs aylarında yayımlanmıştı. Ancak bu yıl pandemi sürecinden dolayı bekçi alım ilanlarının yayınlanması ertelendi. 2020 bekçi alımlarının pandemi sürecinin normalleşmesiyle birlikte Eylül ayında ya da sonbahar dönemlerinde ilana çıkılması bekleniyor.

2020 Bekçi Alım Şartları Nelerdir?

2020 bekçi alımlarını merakla bekleyen vatandaşlarımız için bekçi olma şartlarını yayınladık. Bekçi olmak isteyen adaylarda şu şartlar aranmaktadır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup kimlik sahibi olmak,
  • Liseden, 2 yıllık ya da 4 yıllık üniversiteden mezun olmak,
  • Bekçi olmak isteyenlerde boy şartı olarak en az 1.67 cm boy şartı aranmaktadır,
  • Bekçi olmak için başvuru yapacak olan kişilerin bulundukları bölgede en az 1 yıl süreyle ikamet ediyor olması gerekmektedir,
  • Bekçi olmak için yaş şartı en az 18’dir. Ayrıca en fazla da 31 yaşını tamamlamamış olmak gerekmektedir,
  • Silah kullanabilmek için silah kullanma ehliyetine sahip olmak gerekmektedir.

2020 Bekçi Alımında KPSS Şartı Var mı?

2020 çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında herhangi bir KPSS şartı aranmamaktadır. Bekçi olmak isteyen kişilerin KPSS’ye girmesi gerekmiyor. Öncelikle bir ön başvuru yapıyorsunuz. Ardından sizi sağlık muayenesine gönderiyorlar. Sağlık muayenesinden sorunsuz olarak geçen kişiler yazılı olarak sınava tabi tutuluyorlar. Yazılı sınavı da geçen adaylar özel bir mülakata girmek zorunda kalıyorlar. Bu mülakatı sorunsuz geçen herkes bekçi olarak göreve başlıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.