08 Mayıs 2020 Cuma 15:30
2020 Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik parası nereye nasıl yatırılır?
Takip Et:

Bedelli askerliğin, mevcut virüs sebebiyle uzaktan yapılıp yapılmayacağı soruları merak edilmekte. Asker alımlarının durdurulduğu virüs salgını günlerinde bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler, askerliklerini uzaktan gerçekleştirileceğini gündeme sokmuş durumda.

2020 Bedelli askerlik hakkında her şey!

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi tarafından Milli Savunma Bakanlığınca belirtilen ayrıntılara göre askerlerin terhis ve celp işlemlerinin bir müddet devam edilmeyeceğini belirtti. Ayrıca bedelli askerlik yapacak olan kişiler bu görevlerinin uzaktan yapılması konusunda ısrarcı.

Bedelli askerliklerinin uzaktan gerçekleştirileceği hakkında bazı adımların atıldığına değinildi. TSK’ tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda uzaktan askerlik celp ve askerlik uzaktan terhis zamanlarının 120 bin vatandaşa sebep olacağı hareketliliğin aileleriyle birlikte olukça riski bir durumun ortaya çıkabileceği belirtildi.

Bedelli askerlik olacak mı?

2020 Haziran ayı için bedelli askerlik işleminin uygulanıp uygulanmayacağı oldukça merak edilmeye başkandı. Geçen günlerde bedelli askerliklerin virüs salgını sebebiyle bir süre ara verilmiştir. 2020 bedelli askerliğin miktarı hakkında önceleri ise bazı açıklamalar gerçekleştirilmişti ve her sene bu miktarın değişeceği belirtilmişti.

Bu uygulamanın sebebi ise bedelli askerlik miktarının memur maaşlarının katsayısı üzerinden hesaplanması olarak söylendi. Milli savunma bakanlığı askeralma genel müdürlüğü tarafından 2020 senesi için bedelli ve dövizle askerlik başvuru açıklaması paylaşıldı. Bu bilgilere göre bedelli askerlik işlemi çerçevesinde yıl içerisinde başvuracak olan kişiler 31 Aralık saat 18:00’e kadar tüm başvuruların yapılması gerekmekte.

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Başvuru, yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirlenen bedelin tercih tarihinden itibaren iki ay içinde ödenmesini içeriyor. Yoklamasını yaptırmayanların öncelikle “askerliğe elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekecek.

Askerliğine başlanmış olarak gözükenler ve yoklama kaçağı olarak gözükenler bedelli askerlik işleminden faydalanamayacak.

“Erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecek”

2001 yılında doğmuş olan ve daha önceleri doğmuş ve askerliğini ertelemiş olanlar ise uzaktan eğitim şeklinde askerlik erteleme zamanlarında başvurularını yapanlar bedelli askerlik yapabilecek.

2020 senesi celp ve sevk zamanları için belirtilmiş olan bazı sorumluluklardan erteleme şansı olmayanların başvuruları reddedilecek.

Bu yükümlü kişiler 30 Haziran tarihinde saat 18:00’e varana kadar ödenebilen ve miktarı 35 bin 54 lira 64 kuruş olan bedelli askerlik ücreti 1 Temmuz 31 tarihinde tekrardan düzenlenerek paylaşılacak.

Bedelli askerlik ücreti nereye yatırılacak?

Yapılacak olan ödeme işlemleri Ziraat bankası, vakıflar bankası, halk bankası, ziraat katılım bankası ve vakıf katılım bankası ile tüm PTT şubeleri üzerinden veya mal müdürlüklerine gidilerek yapılabilir. Uzaktan askerlik konusunun gerçekleşeceği gibi bir durum olursa yine sizler ile paylaşacağız.

Tüm başvuruların milli savunma bakanlığı tarafından belirlenen sayıdan fazla olması durumunda faydalanacak kişiler arasında bir kura seçimi yapılacaktır. Bedelli askerlikten faydalanacakların kimlikleri, celp ve sevk zamanlaryla birlikte eğitimlerini alacakları birlikleri, Ocak 2021 tarihinde e-Devlet sistemi üzerinden veya askerlik şubelerinden paylaşılacak.

Bedelli askerlik işlemine başvuracak olan kişiler yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan yoklamalarını gerçekleştirmeleri ve tercihlerinin yapılacağı zamandan başlayarak iki aylık bir süre boyunca 31 Aralık tarihinde saat 18:00 vaktine kadar belirlenen miktarların ödenmesi gerekmektedir.

Dövizle bedelli askerlik


Döviz ile bedelli askerlik ücretini ödeyecek olan kişiler, uzaktan eğitim işlemini yapmaları, başvuru dosyalarıyla birlikte yurt dışı temsilciklerine müracaat ederek hak sahibi olduklarını belirtmesi ve ücretin ödenmesi gerekmektedir.

2020 senesine göre dövizle ödenecek olan bedelli askerlik 30 Haziran tarihine dek 5 bin 261 avro veya karşılığı olan konvertibl yanbancı ülke parası olarak ayarlanmıştır. Bununla birlikte döviz şeklinde yapılacak olan askerlik başvuru işemlerinin 1 Temmuz 31 Aralık tarihleri arasında yapacakları ödemeler hakkında detaylı bilgi verilecek.

İkinci 6 ayın bedeli daha sonra açıklanacak

1 Temmuz 31 Aralık tarihinde 2020 senesi için ayarlanan ücret paylaşılacak.

Bedelli askerlik ücretleri nasıl ödenir?

Bedelli askerliğin ücretinin memurların maaşına bakılarak ayarlandığından dolayı geçen sene bedelli askerlik için 33 bin 230 lira miktarı olmuştu. 2020 senesi için bu ücret 35 bin 53 lira olarak belirlendi.

Ocak 2021’de e-Devlet’ten öğrenilebilecek

Bedelli askerlik haklarını kullanmak isteyen kişiler celp ve sevk dönemleriyle birlikte

İlk eğitimlerini alacakları birlikleriyle beraber Ocak ayının 2021 senesi için e-Devlet sistemine girilerek askerlik şubeleri üzerinden paylaşılacaktır.

Başvuru sayısı fazla olursa kura ile belirlenecek

Yapılacak başvuruların milli savunma bakanlığı tarafından beklenilenin fazlasında olması durumunda adaylar arasında bir kura işlemi yapılacak.

Bedelli askerlik başvurusu yapacaklarda aranan şartlar

Yoklama işlemini yaptırmayan kişiler ilk olarak “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararını alması şarttır.

Askerliğine resmi olarak başlamış olan kişiler, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuramazlar.

2001 yılında doğmuş olan ve daha önceleri doğmuş ve askerliğini ertelemiş olanlar ise uzaktan eğitim şeklinde askerlik erteleme zamanlarında başvurularını yapanlar bedelli askerlik yapabilecek.

2020 senesi için celp ve sevk zamanlarını geçirmiş olan kişilerin yaptıkları başvurular reddedilecektir.

İkinci 6 ay için bedelli askerlik başvurusunun son tarihi 31 Aralık

Milli savunma bakanlığı tarafından gerçekleştirilen paylaşımda bedelli askerlik işlemine başvuracak olan yükümlülerin yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan, yoklama işlemlerini gerçekleştirmeleri ve uzaktan askerlik bedelli askerliği tercih zamanından başlayarak iki aylık bir süre by-oyunca 31 Aralık 2020 tarihinde saatin 18:00’i geçmemesi gerekerek bu miktarı ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca yapılacak olan açıklamada “Yükümlülerin hak kaybına uğramamaları için işlemlerini son güne bırakmamaları önem arz etmektedir.” Diye açıklandı.

Tarafsız haberin kaynağı artık akıllı telefonunda! Önemli manşetler ve tüm haberler bu uygulamada. Şimdi indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Telefonun, haber kaynağın olsun istiyorsan sen de Facebook Grubumuza katılmayı unutma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!Son Güncelleme: 08.05.2020 15:30
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler