05 Mayıs 2019 Pazar 01:24
2019 Yılı Bekçi Alımı için Yazılı Sınavı Ne Zaman Yapılacak Hangi Tarihte?
Takip Et:

Ülkemizde birçok güvenlik birimi güvenliğimizi sağlamak için canla başla çalışmaktadır. Bu birimlerden birisi de bekçilerdir. Bekçiler çarşılarda ve mahallelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamak adına çalışmalarını yürütür. 2019 yılında da alımları yapılacak olan bekçilerin, diğer kolluk kuvvetlerine destek olması bekleniyor. Bekçi alımlarıyla birlikte dönemli bir istihdam alanı açıklacak. Bilindiği üzere ön başvurular 18 Mart-1 Nisan tarihleri arasında yapılmıştı. Ön başvurulardan sonra bekçi adaylarının sınava girecekleri tarihler de belli oldu. İşte o tarihler...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan 8 bin bekçi alımı açıklamasının ardından ön başvurular alınmıştı. Ardından Polis Akademisi tarafından bekçilerin girecekleri sınav yerleri ve sağlık merkezleri açıklandı. Önce sınava ardından muayeneye girecek olan bekçilerin Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde gerçekleştirilen sürecin akabinde ilan edilecek. 

Daha önce Bakan Soylu tarafından müjdesi verilen 10 bin bekçi alımı başvuru sonuçları açıklandı. Müjdeli haber Polis Akadamisi tarafından geldi. EGM tarafından yapılan açıklamada çarşı ve mahallelerde görev almak üzere ataması yapılacak olan bekçilerin, sınava girecekleri yerler ve muayene olacakları sağlık merkezleri açıklandı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Bakan Soylu 10 bin bekçi alımı yapacaklarını açıklamıştı. Ardından Kasım ayında resmi gazetede bekçilik için 10 bin kişilik bir kadro açıldığı açıklanmıştı. Ön başvuruların Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığı bekçilik sistemi için sınav yerleri ve sağlık merkezleri açıklandı.

Polis Akademisi'nin resmi sitesinde yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavına Katılacak Adayların şahsen başvuru ve Ön Sağlık Kontrolü Merkezleri ile Tarihleri Açıklandı. 2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı kapsamında adaylar şahsen başvuru ve evrak teslimi işlemlerini gerçekleştirecekleri, ön sağlık kontrolü yapılacakları başvuru merkezlerini T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet kapısı şifreleri ile www.pa.edu.tr intenet adresinden sorgu yapmak suretiyle öğreneceklerdir. İlan edilen tarihte ve başvuru merkezinde adayların şahsen müracaatları alınıp ön sağlık kontrolü uygulanacaktır. Bu aşamalardan başarılı olan adayların yazılı sınav tarihi ve sınav merkezi ilerleyen süreçte açıklanacaktır. Ayrıca adaylara posta yolu veya değişik iletişim araçları ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. İntenetten yapılan duyuru tebliğ niteliğindedir. Adaylar Sınav Merkezlerine girişte yanlarında cep telefonu, ses ve görüntü kayıt cihazı veya bunlara benzer değişik elektronik eşya bulundurmamaları gerekmektedir.''

Bekçilik Ön Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

Henüz kesin bir tarih olmamakla beraber, sınav giriş yerlerinin mayıs ayı sonund açıklanması bekleniyor. Ardından yazılı sınav yerleri açıklanacak. Yazılı sınavın da haziran-temmuz ayları arasında yapılacağı tahmin ediliyor.

Bekçilik Alım Süreci

Bekçi adayları büyük bir heyecanla nasıl işe alınacaklarını merak ediyor. Başvurusu kabul edilen adaylar öncelikle sözlü mülakara girmek zorunda kalacaklar. Sözlü mülakat sonuçları değerlendirilen adaylar, bu sınavdan en az 70 almaları gerekmektedir. 70 alarak başarı elde eden adaylar yazılı sınava tabi tutulacaklar. Sonrasında ise kazananlar açıklanacak.

Bekçilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Binlerce bekçi adayı bekçilik sınavının nasıl yapıldığını merak etmektedir. Yazılı sınav 100 puan üzerinden değerlendirmeye alınacaktır. Bütün adaylara istisnasız 100 adet soru sorulacaktır. Adaylara da en fazla 120 dakika verikecektir. Sözlü mülakatı geçenler yazılı sınavdan en az 50 alması halinde bekçi olabilecek. Sorular, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür konularından olacak. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Bekçilik Fiziki Yeterlilik Sınavı Şartları

1. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar. 

2. Fiziki yeterlilik sınav komisyonu aday değerlendirme ve seçmesini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar. 

a) Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır. 

b) Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır. 

c) Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır. Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

3. Fiziki yeterlilik sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi intenet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır. Ayrıca adaylara posta, telefon vb. iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İntenet üzerinden yapılan duyuru tebligat niteliğindedir. 2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği için başvurmak isteyen adaylarda aranan şartlar; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, En az lise veya dengi okul mezunu olmak, En az 167 cm boyunda olmak, Beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. Başvuru yaptığı İL sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak, Askerlik ödevini bitirmiş olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18/03/2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18/03/1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak, Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak, Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak, Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahküm bulunmamak, Memuriyete engel bir hali bulunmamak, Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak, Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak, Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak, Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak. 

Bekçi adayları sonuçlarla ilgili detaylı bilgileri Polis Akademisi Başkanlığının resmi intenet sitesi www.pa.edu.tr üzerinden ulaşabileceklerdir.Son Güncelleme: 05.05.2019 01:24
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler