2019 vekalet yolu ile kurban kesim bedeli ne kaç lira? Diyanet vekaleten kurban kesme bedelini açıkladı

2019 vekalet yolu ile kurban kesim bedeli ne kaç lira? Diyanet vekaleten kurban kesme bedelini açıkladı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kurban bayramının yaklaşmasıyla merak edilmeye başlanan vekaleten kurban kesme bedelini açıkladı. Erbaş konuşmasında başka nelere değindi, 2019 vekalet yoluyla kurban kesme bedeli kaç lira sizin için derledik.

Bu sene 11-12-13-14 Ağustos 2019 tarihlerinde kutlanacak kurban bayramı için kurban hazırlıkları şimdiden başladı. Büyük ve küçükbaş hayvan sahibi vatandaşlar şehirlerde satış ve kesim alanlarını kurmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl vekalet yoluyla kurban kesimi için yurt içinde 850, yurt dışında 650 olan ücretlerin bu yılki durumu netleşti. “Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl vekâlet yoluyla kurban kesim bedellerini belirledik. Yapılan hesaplama ve müzakereler sonucunda yurt içi 890 TL, yurt dışı 725 TL olarak belirledik” diyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın çalışmalarına destek vermek isteyen her vatandaşın www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online bağışta bulunabileceklerinden bahsetti.

Bu yıl ilk kez Android ve AppStore mağazalarından ulaşılabilen mobil bağış uygulamasına değinen Diyanet İşleri Başkanı, TDV şubeleri, camiler, PTT ve müftülükler aracılığıyla da bağışın mümkün olduğunu söyledi. Detaylı bilgi almak için 0 312 416 90 00 numaralı çağrı merkezini arayabileceğimize de değindi.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, et üretiminde hammaddeden elektriğe bütün kalemler zamlandığı halde, yapılan görüşmelerle vatandaşın yine geçen yıl gibi ortalam 1.000 TL harcama yapacağını söyledi. Ayrıca Bülent Tunç geçen yıl satışa çıkan kurbanlıkların %95’inin satıldığını, kalanının da Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından alındığını anlattı. Geçen yıl 10 milyar lira olan satışın bu yıl 12 milyar lira olacağının düşünüldüğünü söyledi.

Konuşmalarının devamında “Üreticinin gelecek yıl da hayvan üretimine devam etmesi için 350 kilo büyükbaş bir hayvanı, 7 bin bandında satabilmesi gerekiyor. Geçen yıl 30-31 lira aralığında olan kilo fiyatları, ithalatla birlikte, bu yıl 29 liraya geriledi. 34 liranın altında kesim olursa yerli üretici zarar eder. Dolayısıyla hem vatandaşı hem de üreticiyi mutlu edecek rakam için görüşeceğiz" diyen Tunç, "Yurtdışı kurban kesim bedellerinde yüzde 16 artış var. Ancak yurtiçinde bu artış yüzde 5. Yerli üretici zorlanacak" diye ekledi.

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Kurbanlık olarak ülkemizde bu yıl 1 milyon 217 bin büyükbaş, 3 milyon 895 bin adet ise küçükbaş hayvanımız var. Bu yıl sahip olduğumuz kurbanlık hayvan varlığı, bayramda herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını gösteriyor.” diyerek kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanların resmi veteriner hekimler tarafından muayene edileceğini, sağlıklı bulunan hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenerek sonrasında nakline müsaade edileceğini söyledi.