08 Mart 2019 Cuma 04:03
2019 SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı İsteğe Bağlı Sigortalılık Prim Oranı
Takip Et:

Herhangi bir kurumda çalışmamasına karşın ilerleyen yaşlarda emekli maaşı alabilmek için isteğe bağlı sigortalılık yapılabilmektedir. Kişinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek adına da kendi sigorta primlerini yatırdıkları bir sistemdir.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Detayları

Tam zamanlı olarak istihdam edilmeyen ve 30 günden az prim ödemesi yaparak çalışan bireyler eksik günlerini tamamlayabilmektedir. Zorunlu sigortalı olamayan ancak sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmek ve emekli maaşı alabilmek için büyük bir olanaktır. Herhangi bir kurumda çalışan; yaşlılık, ölüm veya malullük primlerini ödeyen bireyler eksik günlerini ödeyebilmektedir. 5510 Sigortalar Kanunu hükümlerince bireyler uzun vadeli sigorta kollarına bağlı olabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortalılık başvurusunda bulunacak vatandaşların;

18 yaşını doldurmuş olması,

Kendi sigortaları dışında farklı bir kurumdan maaş almaması,

Zorunlu sigortayı gerektirecek durumların olmaması gerekmektedir.

Aylık 30 günden az primi ödenen bireyler tam gün çalışıyormuş gibi prim ödeyebilmektedir. Sigortalı çalışan bireylerin yüzde 20’sinin bu durumda olduğu açıklanmıştır. İsteğe bağlı sigortalılık için bireylerin Türkiye’de ikamet etmeleri gerekmekte. Bireyler gerekli şartları taşıması halinde Sosyal Güvenlik Kurumları üzerinden isteğe bağlı sigortalılık işlemlerini başlatabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Kolları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortalılıkta;


SSK (4A), BAĞKUR (4B), Emekli Sandığı (4C) ve son olarak ev hanımları için BAĞKUR olmak üzere dört kol mevcuttur.

İsteğe Bağlı 4A Sigortalı Olma Şartları Nelerdir?

EK-5 tarım sigortası alınabilmesi için bireylerin tarım işçisi olması gerekmektedir. Bireylerin 4A sigorta kapsamında çalışmamaları ve süresiz çalışma kapsamında olmaları şartı aranmaktadır. Bir firmada hissesi bulunan, Çiftçi Kayıt Sistemi kaydı bulunanlar 4A olarak görünmeyecektir. Bundan dolayı bu imkan yalnızca tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan kişiler için geçerlidir.

İsteğe Bağlı 4B BAĞKUR Sigortalı Olma Şartları Nelerdir?

4B kapsamında sigortalı olmak isteyen kişilerin herhangi bir işte çalışmamaları, emekli olmamaları, ÇKS kayıtları bulunmaması ve herhangi bir firmada hissesi bulunmaması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Ev Hanımları 4B Sigortalı Olma Şartları Nelerdir?

En az ödeme yaparak emekli olabilen statüdeki kişiler ev hanımları 4B sigortasıdır. Bu kişiler emekli olabilmek ve mevcut an itibariyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için isteğe bağlı sigortalılıktan yararlanmaktadır. Bireylerin evde ürettikleri süs eşyası veya örgü gibi ürünleri satmaları, 4A statüsünde çalışmıyor olmaları, aktif sigorta kaydı olmaması, aktif ticari kayıtları bulunmaması gerekir. Bu statüdeki kişiler 9000 gün prim ödeyerek emekli olabilmektedir.

İsteğe Bağlı 4C Emekli Sandığı Sigortalı Olma Şartları Nelerdir?

4C emekli olmak isteyen kişilerin en az 10 yıl çalışmak kaydıyla başvuru yapması şartı koşulmuştur. Bireyler bu süreçten sonra SGK’ya başvuru yaparak 4C Emekli Sandığı primleri yatırarak emekli olabilir, sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

09.1999 tarihi öncesinde sigorta başlangıcı olan bireylerin 10 yıl sigortalı olması ve 3600 gün prim yatırması gerekmektedir.

09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında sigortalı olanlar 4500 gün prim ödemeli ve 25 yıl sigortalı olmak kaydıyla 60 yaşını tamamlaması gerekir.

05.2008 tarihi sonrasında sigorta girişi yapılanların ise 5400 gün sigortalılık süresi ve 63 yaş şartını doldurması gerekir.

2019 İsteğe Bağlı Sigortalılık Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı 4A sigortalılık primi 764,84 TL ile 5736.21 TL olarak değişmektedir. BAĞKUR primi ise en az 818.66 TL, en fazla 6139.20 TL’dir. Ev hanımlarının en düşük aylık prim tutarı ise 709.41 TL, en yüksek 5320.20 TL olarak belirlenmiştir.Son Güncelleme: 08.03.2019 04:03
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler