2019 PMYO Polis Alımı için duyuru Bekleniyor! PMYO'da başvurusu için aranan şartlar neler?

2019 PMYO Polis Alımı için duyuru Bekleniyor! PMYO'da başvurusu için aranan şartlar neler?

Lise mezunu adaylar 2019 PMYO polis alımı için duyuru bekliyor. Binlerce kişi 2018 PMYO'da şartlar nasıldı sorusunun yanıtını arıyor. İşte geçtiğimiz yıl yapılan alımlarda adaylarda aranan şartlar.

2019 yılı PMYO giriş sınavı ön başvuru duyurusunun yapılması için meraklı bekleyiş sürüyor. Bu süreçte 2018-2019 Eğitim-öğretim dönemi başvuruları için genel şartlar, polis alımlarında kontenjan dağılımı da adaylar tarafından araştırılmakta. Geçtiğimiz yıl 13 Ağustos’ta PMYO duyurusu yayınlanmıştı. 2 bin 500 kişilik kontenjan açılmış ve öte yandan kadın alımları için de 250 kişilik kontenjan açılmıştı.

PMYO Alımlarında Aranan Şartlar Nelerdir?

Başvuruda bulunacak adayların;

T.C. vatandaşı olması,

Lise veya dengi kurumlardan mezun olması,

TYT’den minimum 260 puan almış olmak, Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olan eş veya çocuklarının minimum 150 puan almış olması,

18-26 yaş aralığında olması,

Kadınların 1.62 cm, erkeklerin 1.67 cmden daha kısa olmaması,

Vücut kitle endeksinin 18-27 aralığında olması,

Sağlık Şartları Yönetmeliği’ndeki hususları sağlamak gerekmektedir.

Kasten işlenmiş bir suç sebebiyle bireyin salıverilmesine izin vermiş olsa dahi, bir yıl veya daha uzun süreyle mahkumiyet kararı çıkmamış olması, affa uğramış olsa dahi; Anayasal düzene, düzenin işleyişine, rüşvet, irtikap, güveni kötüye kullanma, sahtecilik, hileli iflas, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar sebebiyle hüküm giymiş olanlar başvuruda bulunamazlar.

Uyuşturucu madde kullanımı sebebiyle tedavi görmüş veya tedavi gören bireyler,

Kamu haklarından mahrum bırakılmış bireylerin başvuruları doğrudan reddedilir.

Son aşamadaysa güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olumlu olmalı, adayların silah taşımasına veya silahlı görevde bulunmasına engel mahiyeti taşıyacak bir engelinin bulunmaması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.