27 Mayıs 2019 Pazartesi 10:04
2019 MSÜ Tercih Sonuçları Ne Zaman Yayınlanacak?
Takip Et:

2019 yılı Milli Savunma Üniversitesi sınavı gerçekleşti. Adaylar 29 Nisan-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında tercihlerini tamamladı. Astsubay Meslek Yüksekokulları ve Harp Okulları için tercihler yapıldı ve tercih sonuçları büyük bir merakla bekleniyor.

MSÜ Tercih Detayları

Tercih işlemleri esnasında hata yapılmaması ve hak kaybının yaşanmaması için duyurunun dikkatli bir şekilde okunması gerektiği aktarılıyor. Ankara Kara Harp Okulu’nda gerçekleşecek ikinci seçim aşamalarına yalnızca tercih yapan bireyler çağırılacaklar. 2019 yılı MSÜ sınavına giren adayların MSÜ ağırlıklı puanları hesaplananlar tercih yapabildi. Tercih için gerekli süre tamamlandı ve adaylar şuanda 2. Seçim Aşaması için beklemeye koyuldu.

MSÜ Sonuçları Erişim Ekranı

7 Nisan 2019 günü gerçekleşen MSÜ sınav sonuçlarına https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle erişim sağlanabilecektir.

MSÜ Puan Hesaplaması Nasıl Yapılacak?

Sınava katılım sağlamış olan adayların doğru ve yanlış sayısı tespit edilecek ve doğru yanıtların toplamından yanlış yanıtların dörtte biri çıkarılarak ham puan hesaplanacak. Bütün adayların ham puanıyla ortalama ve standart sapma hesaplanacak ve adayın sınav puanının oluşturulabilmesi için ilk basamak bu noktada tamamlanacak. Testlerin ağırlık kat sayıları kullanılarak ağırlıklı puanlar tespit edilecek. Ağırlık puanı hesaplaması yapılmasında dikkat edilecek tek unsur ise Temel Matematik ve Türkçe testlerinin en az birinden 0.5 ve üzerinde ham puan almış olmasıdır. Bütün adayların puanı en küçük 100 ve en büyük 500 olmak suretiyle hesaplanacak. Yapılan hesaplamalara göreyse;

MSÜ Sayısal,

MSÜ Eşit Ağırlık,

MSÜ Sözel,

MSÜ Genel puanları hesaplanacak.

Hangi Okul Hangi Puan Türünden Alım Yapıyor?

KHO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı

 

DHO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı

 


HHO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı

 

Kara Asb.MYO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı, 2019-MSÜ Sözel Puanı, 2019 MSÜ Genel Puanı

 

Deniz Asb.MYO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı, 2019-MSÜ Sözel Puanı, 2019 MSÜ Genel Puanı

 

Hava Asb.MYO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı, 2019-MSÜ Sözel Puanı, 2019 MSÜ Genel Puanı

 

Bando Asb.MYO: 2019-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan

 

MSÜ Sınav Sonuç Belgesi Doğruluk Tespiti

Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı ile ikinci seçim aşamasına çağırılacak adayların tespit edilebilmesi için MSÜ sınav sonuç bilgileri kullanılacak. Öğrencilerin herhangi bir mağduriyetle karşı karşıya kalmaması için sonuç belgesi doğrulama sistemi de erişime açılmıştır. Bu anlamda her aday sınav sonucunun doğruluğunu bireysel olarak tespit edebilecek, gerekli gördüğü durumlarda sonuca itiraz edebilecek.

MSÜ Tercih Detayları

Sınav sonuçları duyurulduktan sonra adaylar 22 Nisan-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında tercihlerini yaptı. Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarından hareketle adaylar tercihlerini gerçekleştirdi ve ikinci seçim aşaması için beklemeye başladı.

MSÜ Ne Zaman Kuruldu?

Milli Savunma Üniversitesi, 31 Temmuz 2016’da kurulmuş askeri yükseköğretim kurumudur. Gençlerin vatan savunmasına hizmet etmesini sağlayabilmek ve gençlere iyi bir gelecek oluşturabilmek için hizmet vermeye başlayan Milli Savunma Üniversitesi içerisinde; harp okulları, meslek yüksek okulları ve enstitüleri bulundurmaktadır.

Üniversite bünyesinde; Ankara'da Kara Harp Okulu, Tuzla'da Deniz Harp Okulu, Yeşilköy'de Hava Harp Okulu, Balıkesir'de Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Yalova'da Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, İzmir'de Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Ankara'da Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Kara, Hava ve Deniz Harp Enstitüleri, Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Müşterek Harp Enstitüsü, Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü, Alparslan Savunma Birimleri Enstitüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü, Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü ve Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü yer almaktadır.Son Güncelleme: 27.05.2019 10:04
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler