2019 Mayıs Celbi Kısa Dönem Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak? Sevk ve Teslim Tarihleri

2019 Mayıs Celbi Kısa Dönem Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak? Sevk ve Teslim Tarihleri

Mayıs ayı kısa dönem askerleri yerleri ve birlik teslim tarihleri ne zaman açıklanacak? Detaylı bilgi içeriğimizde yer almaktadır.

Milli Savunma Bakanlığı, Mayıs ayı kısa dönem askerlik yapacaklar için bir duyuru paylaştı. Asker adaylarının ne zaman birliklerine teslim olacaklarını ve askerlik yerleri açıklandı. Yarın itibari ile yani 19 Nisan 2019 tarihinde açıklanacak olan olan mayıs celbi kısa dönem askerlik yerleri, e-devlet sistemi üzerinden öğrenilebilecek. Asker adaylarının, askerlik şubelerine gitmeden öğrenebilecekleri askerlik yerleri yarın itibari ile alınacak sevk kağıtları ile kolaylaşacak. E-devlet sistemi üzerinden birkaç işlem gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Mayıs Askerlik Celbi Sevk Kağıtları Nasıl Alınacak?

Asker adaylarının birliğe katılabilimesi için mutlaka yanlarında bulundurmaları gereken sevk kağıdı, e-devlet sistemi üzerinden kolayca alınabilecek. Sistem üzerinden alınan sevk kağıdının şubeden alınacak olan ile arasında bir fark bulunmuyor. Asker adaylarının bu kağıdı birliğe teslim olma tarihlerinden bir gün öncesine kadar almaları gerekmektedir. Ayrıca bu tarihe kadar sevk kağıdını almamış olanlar ise yalnızca askerlik şubelerinden alabilirler.

Kısa Dönem Askerlik Birliğe Teslim Tarihi Nedir?

Mayıs ayı itibari ile kısa dönem askere gidecek olanlar iki sınıflandırmada değerlendiriliyor. Bu da adaylar arasında birliğe teslim oluş tarihlerinde fark oluşturuyor. Değerlendirmeye göre birinci grup asker adayları 3-8 Mayıs tarihleri itibari ile, ikinci grup ise Haziran ayının ilk haftası itibari ile birliklerine teslim olmaları gerekmektedir. Sağlık sorunları sebebi ile raporlu olanlar hariç birliklerine zamanında teslim olmayan kişilere bakaya işlemi uygulanacak. Asker adayları için PTT bankası aracılığı ile yol ve iaşe bedelleri yatırılacak. Yatırılacak olan bu bedel sevk evrağının alındığı yere göre değişiklik gösterecek. Yol ve iaşe bedel hesaplaması için, e-devlet sistemi üzerinde kayıtlı olan adres ve birlik arasındaki mesafe hesaplaması yapılarak veya şubeden alınmış ise şube ve birlik arası mesafeye göre ayarlanacak.