04 Haziran 2019 Salı 23:25
2019 Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır? Çocuk Yardım Parası Başvuru Detayları
Takip Et:

Türk Vatandaşı olan herkesin hakkı olan çocuk yardımını almak için bazı şartlar gerekmektedir. Devlet tarafından verilen Çocuk parası yardımı uzun süredir uygulanan bir uygulamadır. Çocuk yardımı için destek 2019 yılında da devam edecektir. Çocuk yardımı almak için birden fazla ödenek yer almaktadır. Şartlardan herhangi birine uyuyorsanız yardım almanız mümkün. Peki başvurunuzu nasıl yapacaksınız? Başvuru için gerekenler:

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk yardım desteği almak isteyen anne ve babalar başvurularını yaşadıkları ilin merkezlerinde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne yapabilir. İl değil ilçede iseniz bu durumda ilçenizde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurunuzu yapabilirsiniz.

Memur iseniz çalıştığınız kuruma başvuru yapabilirsiniz. Çocuk parası yardımı doğum yapan annelere verilmektedir. Devlet tarafından yapılan yardım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmekte ve kontrol edilmektedir.

Çocuk yardımı için gereken şartlar:

-Doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi gerekir. Yardımı alacak çocuk kaçıncı çocuk ise bu tarihten önceki çocuklar da sayılmaktadır. Yani bir anne ilk çocuğunu 2011 yılında ikinci çocuğunu 2017 yılında doğurmuşsa yasal olarak sadece ikinci çocuk sayılacak ve yapılacak ödeme sadece o çocuğu hesaba katılarak yapılacak.

-Doğmuş olan çocuğun hayatta olması şartlardan biridir.

-Çocuk yardımı bir kereye mahsustur. Tekrar yapılmaz.

Çocuk sayısına göre yapılan ödemeler:

-İlk çocuk için 300 TL, ikinci için 400 TL, üç ve sonrası için 600 TL yardım yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra doğum yapan annelere doğum parası ve süt parası da verilmektedir. Doğum parası 4A ve 4C kapsamında çalışan annelere verilmektedir. Bu çocuk yardımı için verilen paradan farklı olarak verilmektedir.

Süt yardımı ise çocuk yardımı olarak bilinen yardımın içinde yer almaktadır. Ek olarak süt parası için şartlara uyan annelere verilen ek bir yardımdır. Bu ödeme SGK tarafından verilmektedir. Şartları şunlardır:

-Eşi sigortalı olarak çalışan kadınlar.

-Annelik sigortası olan kadınlar.

Süt parası olarak verilen çocuk yardımına ek ödenek 149 TL olarak belirlenmiştir. Çocuk yardımı için belirlenen başvuru süresi doğumdan sonra gerçekleşmekte ve ek olarak süt parası için 5 yıl hak etme süresi verilmektedir. Süt parasının 5 yıl sonra hak etme süresi sona erer.

Açıklanan yeni bir bilgiye göre 2019 yılında hastanede gerçekleşen doğumlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmektedir. Sistemde karışıklık olmasın diye uygulanan bu sistem sonucu başvurunuzda sıkıntı yaşadığınızda kolayca çözebileceksiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvurmak isteyenler için getirilmesi gereken belgeler şunlardır:

-Süt parası talep dilekçesi.

-Doğum raporu.

-Anne, baba ve çocuk kimlik belgelerinin arkalı önlü fotokopisi.

Kaymakamlık Çocuk Yardımı Parası

Çocuk yardım parası için ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeniz mümkün. Bu Vakıflar, Kaymakamlığa bağlıdır. İhtiyacı olan ailelere sağlanan çocuk yardım parasını illerden ve ilçelerden alabilirsiniz. 2019 yılında da devam eden bu yardım parasını alabilmek, başvuru yapabilmek mümkün. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının birçok yardımı bulunmaktadır. Şu şekildedir:

-İhtiyaç sahibi ailelere kira, yiyecek-içecek, giyecek ve yakacak yardımları yapılmaktadır.

-Eğitim ve sağlık yardımları yapılmaktadır.

-Afet için yardımlar ve proje için destek yardımları yapılmaktadır.

-Engellilere ihtiyaç yardımı yapılmaktadır.

-Terörden zarar görenlere yardım yapılmaktadır.


Eğitim için özel yardımlar yer almaktadır. O yardımlar şu şekildedir:

-Temel ihtiyaçlarını karşılamak için materyal yardımı.

-Ücretsiz kitap yardımı yapılmaktadır.

-Maddi durumu kötü olan öğrencilere yemek, ulaşım ve barınma yardımı yapılmaktadır.

-Engelli öğrenciler için ücretsiz ulaşım sağlanmaktadır.

ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLANAN EĞİTİM VE SAĞLIK YARDIMLARI

Maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına zorunlu eğitimi alabilmeleri için yardım yapılmaktadır. 2019 yılında da devam eden bu yardımlar PTT aracılığı ile verilmektedir. Eğitim için verilen yardımlar şu şekildedir:

-İlköğretimde okuyan erkek öğrenciler (Aylık) : 35 TL’dir.

-İlköğretimde okuyan kız öğrenciler (Aylık) : 40 TL

-Ortaokulda okuyan erkek öğrenciler (Aylık) : 50 TL

-Ortaokulda okuyan kız öğrenciler (Aylık): 60 TL.

Eğitimin dışında sağlık yardımı da yapılmaktadır. Durumu kötü olan ailelerin çocuklarına sağlık kontrollerinden yaralanmaları için yardım yapılmaktadır. Bu haktan yararlanmak isteyen aileler 0-6 yaş çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrolünden geçirmelidir. Sağlık için ve eğitim için yapılacak ödemeler annelere yapılır ve PTT aracılığı ile ödenir. Sağlık için ödenecek yardım erkek ve kız çocukları için aynıdır ve aylık olarak 35 TL olarak belirlenmiştir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Çocuk Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Engelli çocuklara ve yetim çocuklara Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından para verilmektedir. Aylık olarak verilen bu yardım parası için gereken şartlar vardır. Şartlar şu şekildedir:

-Başvuran kişinin gelirinin ve sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.-Mahkeme kararı ile çocuğun herhangi bir şekilde bakım altına alınmamış olması gerekmektedir.

-Herhangi bir miras kalmışsa ve taşınmaz bir mal varlığı ise bunun aylık olarak verilen miktarı geçmemesi gerekmektedir.

-Çocuk parası başvurusu ile başvuru yapılması gerekmektedir.

-Engelli olan kişilerin başvurularının yanında sağlık kurul raporları da olması gerekmektedir.

Başvurular yaşadığınız yerdeki Vakıflar Genel Müdürlüğüne giderek yapılmaktadır. Eğer gidemeyecek durumdaysanız posta aracılığı ile de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 2019 yılından itibaren verilen yardım aylık olarak 817, 67 TL’dir.

Çocuk Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çocuk parası yardımı aldıysanız bunun takibini yapabilirsiniz. Sorgulama işleminizi e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-devlete girerek çocuk parasını kolayca sorgulayabilirsiniz.

Başvurunuzu sorgulamak için takip edeceğiniz adımlar şu şekildedir:

-İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapınız.

-E-devlet sisteminin ana sayfasında yer alan arama kısmına yapmak istediğinizi yazınız. ‘’Çocuk parası yardımı’’

-Aile Çalışma ve Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfası karşınıza çıkacaktır.

-Bu sayfaya tıkladığınızda başvurunuzu sorgulamış olacaksınız.

-Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurduysanız bu sefer Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Bilgisi Sorgulama yazarak başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

-SGK ile ilgili başvurularınızı sorgulamak istiyorsanız e-devletin ana sayfasında yer alan arama kısmına SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama yazmanız yeterli olacaktır.Son Güncelleme: 04.06.2019 23:25
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler