2019 Ağustos celbi askerlik yerleri ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?

2019 Ağustos celbi askerlik yerleri ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?

19 Ağustos 2019 tarihli askerlik yerleri bugün açıklanıyor. Ağustos ayı içerisinde askere alınacak er ve erbaşlar celp yerlerini şimdiden merak etmeye başladı. Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan duyuruya göre er veya erbaşlar ağustos 2019 celbiyle birlikte yeni askerlik sistemine dahil olacaklar. 2019 Ağustos celbi askerlik yerleri belli oldu mu? Ağustos 2019 celp yerleri açıklandı mı? İşte detaylar…

AĞUSTOS CELBİ ASKERLİK YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

Ağustos 2019 celp dönemleri açıklanıyor. Askere gidecek olan er ve erbaşlar Ağustos 2019 celp yerlerini 2 Temmuz 2019 tarihinde öğrenecekler. Bu tarihte sınıflarını, eğitim merkezlerini ve hangi grupta askere gideceklerini öğrenecek olan askerler, bu bilgileri e-devlet üzerinden ya da askerlik şubelerinden halledebilecekler. E-devlet giriş şifrelerini PTT şubelerinden alabilecekler. E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile girebileceksiniz. Askerlik şubesine ise nüfus cüzdanınızla gitmeniz yeterli olacaktır.

AĞUSTOS 2019 CELP DÖNEMİ

Sevk işlemlerinde tarihler çok önemlidir. Buna göre birinci grupta iseler 02 – 19 Temmuz tarihleri arasından askerlik şubelerinden, 02 – 18 Temmuz tarihleri arasında ise E-devlet üzerinden yapabilecekler. İkinci grupta askere gidecek olanlar ise 20 Ağustos – 05 Eylül tarihleri arasında askerlik şubelerinden, 20 Ağustos – 04 Eylül tarihleri arasında da E-devlet portalından sevk işlemlerini tamamlayabilecekler. Sevk kağıtları da askerlik şubesine gidemeyecekler için E-devlet ile alınabiliyor. Birinci grupta olup 19 Temmuz 2019 gününe kadar, 2. grupta olup 05 Eylül 2019 gününe kadar sevk işlemlerini yaptırmayanlar veya yoklama kaçağı olanlar, yoklamasının yapılmasının ardından 15 gün içerisinde sevk evraklarını almayanlar, sevk evraklarını almış olmalarına rağmen zamanında birliklerine katılmayanlar hakkında bakaya işlemi yapılacak. Belirtilen süre içerisinde sevk evrağı alanların yol ve iaşe ücretleri PTT üzerinden isimlerine yatırılacak. Bu para kart ya da bankamatikten alınabilecek.

AĞUSTOS 2019 CELP DÖNEMİNDE KİMLER ASKERE GİDEBİLECEK?

Ağustos 2019 celp döneminde 1999 doğumlu olan vatandaşlar askere gidebilecek. Bu dönemde tecil bozdurmak isteyenler de askere gidebilecekler. Bu er ve erbaşlar yeni askerlik sistemi yasasına göre askerlik yapacaklardır.