18 Yaş ve altındakiler için şehirler arası seyahat yasağı var mı?

18 Yaş ve altındakiler için şehirler arası seyahat yasağı var mı?

28 Mayıs Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, açıklamasında normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları açıklamıştı. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından 18 yaş ve altındaki bireyler şehirlerarası seyahat edebilecek mi sorusu gündeme getirildi.

Dün akşam gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında normalleşme süreci hakkında konuştu. Korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemler normalleşme süreci çerçevesinde kaldırılmaya başlandı.

Bu kapsamda ilk olarak 20 yaş altında olan kişilerin sokağa çıkma yasağı 18 yaşına indirildi. Ardından şehirlerarası ulaşım yasağının da kaldırıldığı açıklandı. Bu açıklamaların ardından 18 yaş altındakilerin seyahat edip edemeyeceği merak konusu oldu.

Normalleşme süreci kapsamında 18 yaş altı gençlerin ebeveynleriyle yolculuk yapmasına imkan verilmiş oldu. 28 Mayıs Perşembe günü yapılan kabine toplantısı sonrası birçok tedbir kaldırıldı.

Kabine toplantısı ardından normalleşme kararları nelerdir?

Kabine toplantısının ardından normalleşme süreci kapsamında alınan tedbirlerden bazıları kaldırıldı. Buna göre 1 Haziran itibariyle alınan yeni kararlar uygulanmaya başlayacak.

Alınan yeni kararlar kapsamında 65 yaş üstü çalışan kişilerin sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Alınan bu karara göre 18 yaş aylı ve 65 yaş üstü kişilerden çalışanlar 1 Haziran tarihiyle birlikte sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Yeni düzenlemeyle birlikte 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma yasağı yaş sınırı da 18 yaşına indirildi. Buna göre 18- 20 yaş arasındaki gençler sokağa çıkma yasağında muaf olacak.

Ayrıca 18 yaş altı kişilerin ebeveynleri ile seyahat etmelerine de izin verildi. Daha önceki kararlarda bu kişilerin ihtiyaç duyulması halinde bakıcı veya aile büyükleriyle dışarı çıkmasına izin veriliyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte 31 Mayıs Pazar günü 65 yaş üstü kişiler 14:00 ile 20:00 arasında sokağa çıkabilecek. Ayrıca 0-18 yaş arasındaki gençler de 3 Haziran ve 5 Haziran tarihlerinde saat 14:00 ile 20:00 arasında sokağa çıkabilecek. Sokağa çıkma saatleri arasında gençlerin sosyal mesafe kurallarına uyması ve maske takması zorunlu hale getirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.