18 Yaş altı çocuklar seyahat kısıtlamasında kimle seyehat edebilir?

18 Yaş altı çocuklar seyahat kısıtlamasında kimle seyehat edebilir?

İçişleri Bakanlığı'nın seyahat kısıtlamasını kaldırması ile birlikte 18 yaş altı çocukların seyahat edip edemeyeceği merak konusu oldu. Bakanlık kararına göre 18 yaş altı çocukların seyahat edebilmesi için yanlarında 1. dereceden akrabalarının olması gerekecek.

İçişleri Bakanlığı yayımladığı yeni bir genelgeyle şehirler arası seyahat yasağının kaldırıldığını açıkladı. Şehir değiştirmek isteyen kişiler Alo 199 hattını aramadan ve e-Devlet’ten seyahat izin belgesi almadan şehir dışına çıkabilecek. Bundan dolayı 18 yaş altı kişilerin seyahat edebilmesi için herhangi bir izne gerek kalmadı. Ancak Bakanlık kararına göre 18 yaş altı kişilerin seyahat edebilmesi için anne veya babaları gibi 1. Derece akrabalarının yanında olması gerekecek. Anne veya babası haricinde birisiyle seyahat eden 18 yaş altı kişiler için ceza uygulanacak. Anne veya babaları ile seyahat edecek 18 yaş altı kişiler karanamenin çıktığı günden itibaren seyahat edebilecek.

65 Yaş Üstü Kişiler Seyahat Edebilecek Mi?

Seyahat yasağı kalkmış olsa da 18 yaş altı kişilerin sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Ayrıca şehir dışına çıkmak isteyen 65 yaş üstü vatandaşların da Alo 199’dan veya e-Devlet’ten seyahat izin belgesi alması gerekmektedir. Daha önce alınan bir kararla 65 yaş üstü kişilerin 1 defa olacak şekilde memleketlerine gitmelerine izin verilmişti. 1 kere seyahat eden 65 yaş üstü kişiler 1 ay boyunca şehir dışına çıkmayacak.

18 Yaş Altı Çocuklar Kreşe Nasıl Gidecek?

1 Haziran itibariyle ülkemizdeki kreş ve bakım evleri de faaliyete geçecek. Çalışan anne veya babalar çocuklarının kreşe bırakılabilmesi için çocuklarını götürmeleri gerekecek. 18 yaş altı çocuklar tek başına ve 1. Derece akrabası olmayan kişilerle şehir içinde gezemeyecek.

Seyahat Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Ülkemizde Koronavirüs vaka sayılarının ve salgının yayılma hızının azalması ile birlikte normalleşme adımları atılmaya başlandı. Sokağa çıkma yasağının riskin en aza ineceği sürece kadar devam etmesi planlanıyor.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi almak isteyen kişiler Alo 199’dan veya e-Devlet üzerinden belgelerini alabilir.