18-20 yaş  sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler kimleR?

18-20 yaş sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler kimleR?

Korona virüs sonrası 65 yaş ve üzerine ardından 20 yaş ve altına sokağa çıkma yasağı getirildi. Bugün İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre 18 le 20 yaş sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler belirtildi. Kimlerin muaf olduğu merak ediliyor.

Korona virüs nedeniyle İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı kapsamlarını açıklamıştı. 18 yaşının altında olanlara ve 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı geldi. Bu kapsam ile ilgili istisnaları içeren ek bir genelge yayınlandı. Yayınlanan bu genelgeye göre 18 ile 20 yaş arasında kamu ve kuruluşlarında çalışanlar, özel sektörde düzenli çalışarak sosyal güvencesi olanlar, mevsimlik tarım işçileri sokağa çıkma yasağından muaf olacak. İstisna olduklarını belirten belgeleri yanlarında bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır.

18 ile 20 Yaş Arasında Olup Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Olanlar Kimler?

Bugün yapılan açıklamaya göre 18 ile 20 yaş arasında olup sokağa çıkma yasağından muaf olabilecek kişiler açıklandı. İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı kararı ile bazı istisnaların sokağa çıkma yasağından muaf olacakları genelge ile açıklandı. Genelgede yer alan ifadeler şunlar oldu:

-Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olan, sözleşmeli personel veya işçi olan 18 ile 20 yaş arasındakiler,

-Özel sektörde düzenli olarak çalışan ve sosyal güvenlik kaydı olan 18 ile 20 yaş arasındaki kişiler,

-Mevsimlik işçi olanlar. Tarımsal üretimin sürekliliği açısında önemli bir işe sahip olan 18 ile 20 yaş arasındaki kişiler sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Bu kişilerin durumlarını kanıtlayan belgeleri yanında taşımaları gerekmektedir. Denetimler olacağı için bu belgeleri yanında bulundurmaları zorunludur. İçişleri Bakanlığı tarafından her ile gönderilen bu genelgenin işleyişinde bir sıkıntı olmaması istenmektedir. Valiler ve Kaymakamların bu iş için özenle çalışması gerekmektedir.

Dünyada neler olup bitiyor öğrenmek için tarafsız haberin kaynağı Gursesgazetesi’un mobil uygulamasını telefonuna indir! -

Günün en önemli gelişmelerinden her an haberdar olmak için şimdi sen de Gursesgazetesi Facebook grubuna katıl!

Tüm sıcak gelişmelerin kaynağı artık Twitter’da! Günün önemli başlıklarını görmek istiyorsan hadi sen de bizi Twitter’da Takip Etmeye başla.