Yazılım ile aracın beygir gücünü arttırmak araca zarar verir mi?

Yazılım ile aracın beygir gücünü arttırmak araca zarar verir mi?

Son zamanlarda yazılım ile aracın beygir gücünü arttırmak yaygınlaştı. Araç sahipleri de artan bu yazılımın yararlarını ve zararlarını araştırmaya başladı.

Son dönemlerde teknolojinin gelişimi ile bağlantılı olarak araçlarda da yazılımla değişiklikler yapılmaya başlandı. Yazılım ile beygir gücü arttırmak eskiye nazaran daha da yaygınlaşmış durumda. Bu yeni yazılımla araçtan daha fazla verim almak mümkün. Kullanıcıları tarafından memnun olunan ve bir sorun görülmeyen yazılımla beygir gücü arttırma durumu güç yönünden yetersiz kalan arabalar için sıkça tercih edilmektedir.

Yazılım ile beygir gücü arttırma nasıl olur?

Araçlar üretilirken performansı yanında pek çok etken düşünülerek üretim yapılır. Çok sayıda etken araç performansını kötü yönde etkiler ve bir an gelir aracınızın bir yazılım ile gücünü arttırmak zorunda kalabilirsiniz. Yazılımla beygir gücü arttırmayı kısaca aracın fabrika çıkışında ECU adıyla bilinen sistemle aracınıza tanımlanan bilgileri yazılımlarla değiştirmektedir. Yani aracı kodlamaktır.

Yazılım ile beygir gücü arttırmanın faydaları nelerdir?

Aracınızın bakımlarını çok aksattıktan sonra araçta performans eksikliği yaşanır. Aracın bakımlarını yaptırsanız bile eskisi gibi performans alamazsınız bu gibi durumlarda yakıt miktarınızda gözle görülür şekilde artış gösterir. Hem aracınızın performansı düşer hem de yakıt miktarı artar. Eğer aracınızın yazılım ile beygir gücünü arttırırsanız hem yakıttan tekrar tasarruf edebilir hem de istediğiniz performansı aracınızdan alabilirsiniz.

Yazılım ile beygir gücü arttırmanın zararları nelerdir?

Motor üretilirken kullanılan tüm parçaların ömrü üretici firmanın belirlemiş olduğu standartlara göre yapılır. Performans değişikliğinden sonra bu parçaların standart ömürleri azalmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte son yıllarda üretilen araçlar bu değişikliklerden çok az etkilenmektedir.

Sonuç olarak yapılacak işlemler için araç sahibinin iyi düşünmesi gerekir. Yazılım ile motor gücü arttırma işleminin hem faydası vardır hem de zararı. Aracının performansını arttırmak isteyen kullanıcıların arabaları eğer eski model bir araba ise yapılması mantıklı olacaktır. Ancak son 5 yıl içerisinde üretilen bir araba ise bu işleme girilmesi önerilmez. Tabi ki işlemi onaylamak ve uygulatmak yine araç sahibine kalmıştır.