Yaşanan Gerginlikleri Durdurmak İçin WhatsApp Yönetimi Harekete Geçiyor

Yaşanan Gerginlikleri Durdurmak İçin WhatsApp Yönetimi Harekete Geçiyor

Dünya çapında bir milyarı aşkın kullanıcısı ile en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, Hindistan’da yaşanan gerginliklerin önüne geçecek güncellemeyi getiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda Hindistan’da WhatsApp üzerinden yayılan ileti mesajları nedeniyle ortaya çıkan linç hareketlilikleri kanlı bir şekilde sonuçlanmıştı. Ülkede belirli grupların linç kampanyası başlatan mesajları elden ele birbirine göndermesi ile başlayan zincirin sonucunda 20 kişinin linç edildiği ve çok sayıda kişinin bu süreçte yaralandığı olaylar yaşandı. Hindistan yönetimi ise yaşanan gerginlikleri tetikleyen kaynağın WhatsApp olmasından sonra yasal olarak harekete geçiyorken WhatsApp gerekli önlemleri alacağını duyurdu. Yaşanan olayların ardından ileti özelliğine kısıtlama getireceği öğrenilen WhatsApp, sorun yaşamadan uygulamayı güncellemeyi planlıyor.

SADECE HİNDİSTANA ÖZEL OLMAYACAK

Yakın tarihte ileti mesajlarının üzerinde “İleti” ibaresinin çıkmasını sağlayan güncellemesini yayınlayan WhatsApp şimdi de ileti kısıtlaması getiriyor. Hem spam mesajlarının önüne geçmeyi hem de ileti özelliğini art niyetli amaçlarla kullananları engellemek isteyen firma, şimdi de mesaj iletilerinde kısıtlama getirmeyi hedefliyor. Hindistan’da WhatsApp üzerinden başlatılan ve 20 kişinin linç edilmesine neden olan kampanyaların önüne geçebilmek için çalışma başlatan WhatsApp günlük ileti limitini 5 olarak sınırlandırmayı planlıyor.

Şimdilik test çalışması aşamasında olan WhatsApp’ın kısa bir süre içerisinde güncellemeyi resmi olarak yayınlayacağı tahmin ediliyor. Öte yandan firmaya yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Hindistan’da yaşanan olaylar sonrasında başlatılan çalışmalar neticesinde koyulacak olan limit yalnızca Hindistan ile sınırlı kalmayacak ve diğer ülkelerdeki WhatsApp kullanıcılarında da etkili olacak. Ancak verilen bilgilere göre yapılacak olan kısıtlama Hindistan’da diğer ülkelere kıyasla daha kapsamlı ve daha kısıtlayıcı olacak. Bu anlamda Hindistan’da günlük 5 mesaj iletisi sınırının diğer ülkeler için 15 ya da 20 olarak belirleneceği ön görülüyor. Bu geliştirme sonrasında yalnızca linç kampanyalarının değil spam mesaj sorununun da giderileceği tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.