Türkiye'de en fazla izlenmesi ve takipçisi olan Youtube kanalları ve sahipleri

Türkiye'de en fazla izlenmesi ve takipçisi olan Youtube kanalları ve sahipleri

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Youtube son yıllarda insanların para kazanmak için insanların tercih ettiği mecra olmuş bulunmakta. Türkiye'de de Youtube insanların ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Türkiye’nin en beğenilen youtuberları kimlerdir? Neler yapıyorlar?

Sosyal medya platformları yıllardır gelişmeye ve kendini büyütmeye devam ediyor. Kullanıcı sayısındaki artış ve son yıllardaki popülerliğinden ötürü birçok insan para elde edebilmek için ilgi odağı olan Youtube’u tercih ediyor. Her kategoriden içerik üreticisine sahip olan Youtube büyük bir kitleye hitap ediyor. Youtube Türkiye’nin en büyük ve başarılı Youtuberları bunlardır;

Enes Batur

9 Nisan 1998 Antalya doğumlu olan Enes Batur 13,1 milyon abonesi olan bir Youtube kanalına sahiptir. Babası emekli polis, annesi hemşire olan Enes Batur 19 yaşındayken çekmeye başladığı vlog ve değişik oyun videolarıyla sunmuş olduğu eğlenceli içeriklerden dolayı oyun sever insanların en sevdiği isimler arasına girmiştir. 2018 yılında çektiği ‘’Enes Batur Hayal mi Gerçek mi?’’ adlı kendi hayatını anlatan filmi izleyiciye sunmuştur. Sonrasında gene Youtube üzerinden yayınladığı Dolunay isimli şarkısı ise 102 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

Orkun Işıtmak

1996 yılında İzmir’de dünyaya gelen Orkun Işıtmak’ın Youtube kanalı 7,39 milyon aboneye sahiptir. Bir süre İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenci olarak okuyan Orkun Işıtmak sonrasında üniversiteyi yarıda bırakma kararı almıştır. Sonrasında ise kendi Youtube kanalını açarak ilk başlarda yaptığı çeşitli oyun videolarıyla izleyicinin dikkatini çekip abone kazandıktan sonra ise çektiği eğlenceli ve komik videolar sayesinde izleyicilerin dikkatini çekerek kanalını büyütmüştür.

Oha Diyorum

Diğer kanallardan farklı olarak ekip halinde çalışan Oha Diyorum kanalı Youtube üzerinnde 6,7 milyon aboneye sahiptir. Video içerikleri genel olarak kendi günlük yaşantılarından komik kesitler ve insanların başından geçen olaylara verdikleri tepkiler üzerinedir. Sosyal medya platformu olarak Facebook’da da içerik paylaşan kanal 3 milyon takipçiye sahiptir.

Kafalar

Fatih Yasin, Bilal Hancı ve Atakan Özyurt isimlerinin bir araya gelerek oluşturduğu 3 kişilik ekibin sahip olduğu kanal 6,7 milyon aboneye sahiptir. Youtube üzerinde eğlence ve komedi içerikli videolar üreten kanal 3 arkadaşın sosyal medya üzerinden tanışıp beraber çalışmak istemesi üzerinden kurulmuştur.

Burak Oyunda

1996 yılında Birecik’te doğan Burak Şahinin sahip olduğu Burak Oyunda isimli kanal 3,25 milyon aboneye sahiptir. Lise eğitimini tamamlayan Burak Şahin Üniversite hayatına Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü ile başlamıştır. Bu bölümde 1 sene okuyan Burak Şahin ilk senesinin sonunda okuldan ayrılma kararı alıp ailesinin yanına İstanbul’a dönmüştür. Tekrardan üniversite hayatına girmek isteyen Youtuber İstanbul’daki Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümünü kazanmıştır. 2012 yılında Youtube içerik üreticiliğine başlamaya karar veren Burak Şahin ürettiği eğlence ve komedi içerikli videolar sayesinde büyük ilgi toplamıştır.

Ruhi Çenet

1990 Aydın doğumlu olan Ruhi Çenet’in sahip olduğu Youtube kanalı 4,75 milyon abonesi bulunmaktadır. Üniversite eğitimini Hindistan’da tamamlayan Ruhi Çenet, üniversite hayatında edindiği tecrübeleri videoya aktararak Youtube kanalı üzerinden paylaşmıştır. Kanal içeriği olarak sosyal ve toplumsal sorunları ele alan, önemli ve ilginç bilgiler içeren videolar paylaşmaktadır.

Furkan Yaman

2001 Ankara doğumlu olan Furkan Yaman daha küçük yaşlardayken çekmeye başladığı farklı oyun ve challenge videoları ile izleyenlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Youtube kanalında 3,44 milyon aboneye sahip olan Furkan Yaman Ankara’da yaşamaya devam etmektedir.

Berkcan Güven

25 yaşındaki Berkcan Güven, 1995 İstanbul doğumludur. Üniversite hayatına Işık Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümünde devam eden Berkcan Güven ilk başlarda Vine adlı sosyal medya platformu üzerinden insanların sevgisini kazanırken 2014 yılında açtığı Youtube sayfasında paylaştığı eğlence içerikli videolar ile 4,01 milyon aboneye sahip olmuştur.

Meryem Can

9 Mart 1995 yılında dünyaya gelen Meryem Can Youtube kanalında 3,27 milyon aboneye sahiptir. İstanbul Kartal’da yaşayan Meryem Can üniversite hayatını Yıldız Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde devam ettirmektedir. İçerik olarak daha çok makyaj ve güzellik videolarına yer veren Meryem Can 2014 yılında açtığı Youtube kanalı ile izleyicinin sevgisini kazanmıştır.

Danla Biliç

Gerçek adı Neslihan Damla Akdemir olan ve Youtube üzerinde 2,68 milyon aboneye sahip olan Danla Biliç, 5 Ekim 1994 Kütahya doğumludur. Üniversite hayatını Beykent Üniversitesi Psikoloji Bölümünde devam ettirmektedir.