Türkiye Kart nedir? Türkiye kart ne zaman kullanılmaya başlayacak? Türkiye kart özellikleri

Türkiye Kart nedir? Türkiye kart ne zaman kullanılmaya başlayacak? Türkiye kart özellikleri

1 yıl önce uygulamaya konulması beklenen Türkiye Kart nedir? Türkiye kart ne zaman kullanılmaya başlayacak? Türkiye kart özellikleri merak ediliyor. Toplu taşımada tek kart sistemine geçilecek.

Binali Yıldırım, bir yıl önce Türkiye Kart projesini duyurmuştu. Bu proje artık uygulanmaya başlayacak. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Cahit Turhan konu ile ilgili açıklama yaptı. 2019 yılının sonuna kadar Türkiye Kart uygulamasının yürürlüğe gireceğini söyledi. Türkiye Kart ile artık toplu taşımada tek kart sistemine geçilecek.

TÜRKİYE KART TÜM TÜRKİYE İÇİN GEÇERLİ

2019 yılının sonlarına doğru uygulanacak olan Türkiye Kart sistemi ile Tüm Türkiye toplu taşımada tek bir kart kullanabilecek. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Cahit Turhan ilk olarak 7 ilde uygulanacağını söyledi. Bu pilot olan şehirlerden sonra tüm Türkiye bu sistemi uygulayacak. Bu sistem ile birlikte artık her şehirde farklı bir ulaşım kartı almaya gerek kalmayacak.

Bu uygulama için PTT’nin görevlendirildiğini söyleyen Ulaştırma Bakanı, bu 7 şehrin Ankara, İstanbul, Bursa, Düzce, Kahramanmaraş ve Kayseri olduğunu da açıkladı. Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan yaptığı açıklamalarda bu kartın kara, hava ve deniz yolu ulaşımlarında da kullanacağını söyledi. Tüm Türkiye için geçerli olacak olan bu kart sayesinde her şehirde yeni bir kart çıkartılmayacak. Vatandaşlar gittikleri şehirlerde aynı kart ile metro, otobüs ve vapurlarda seyahat edebilecek.

7 ilde pilot uygulama yapıldıktan sonra tün Türkiye’de bu sistem kullanılacak.