Telefon ekranındaki çizikleri düzeltme yöntemleri

Telefon ekranındaki çizikleri düzeltme yöntemleri

Akıllı telefon ekranları, ekran koruyucu kullanılmadığında ve sert cisimlerle temas ettiğinde kolayca çizilebilmektedir. Bu çiziklerden kurtulmak için evde uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. İşte telefon ekranındaki çizikleri düzeltme yöntemleri.

Akıllı telefonların en yaygın sorunlarından biri ekran camının çizilmesidir. Ekran koruyucu kullanılmaması ekranın çabuk çizilmesine neden olurken, telefon ile aynı yere koyulan anahtar ya da bozuk para gibi cisimlerde telefon ekranlarını çizmektedir.

Telefonu ekran çiziklerinden kurtarmak için ekranı değiştirmek ya da dayanıklı bir ekran koruyucusu kullanmak gerekir. Ayrıca evde yapılabilecek birkaç yöntem ile de ekran çiziklerinden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Sihirli sünger ile çizik giderme

Mutfaklarda kullanılan sihirli silgi süngerler ile telefon ekranındaki çizikler kısa bir süre içerisinde düzeltilebilmektedir. Ancak gerçek bir sonuç alabilmek için çiziklerin küçük olması gerekir.

Diş macunu ile çizik giderme

Herkesin evde deneyebileceği pratik yöntemlerden biride diş macunudur. Diş macunları, içerdiği mikroskobik boyuttaki aşındırıcı parçacıklar ile telefon ekranındaki çizikleri gidermede etkilidir. Bu yöntemi uygulamak oldukça kolaydır. Kulak çöpü ya da bir pamuk parçasına sıkılan diş macunu ile ekran dairesel hareketlerle silinir. Sonrasında ise nemli bir bezle ekran silinerek işlem sonlandırılır.

Otomobil ürünleri ile çizik giderme

Arabalardaki çizikleri gidermek için kullanılan pasta-cila ürünleri, ekran çiziklerini giderme konusunda da oldukça etkili bir yöntemdir. Yumuşak bir sünger ile fazla bastırmadan dairesel hareketlerle ekran silinir. Ardından fazla cila nemli bez ile ekrandan silinir.

Karbonat ile çizik giderme

Karbonat yöntemi de ekran çizikleri giderme konusunda etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi denemek için karbonat su ile karıştırılarak macunsu bir kıvam elde edilir. Elde edilen macun, yumuşak bir bez ile ekrana sürülür. Aynı yöntem bebek pudrası ile de denenebilir.

Zeytinyağı, Hindistan Cevizi yağı, silgi, zımpara ve vazelin gibi yöntemlerle çizik giderme

İntenette oldukça yaygın olan bu yöntemler, ekran çiziklerini gidermede hiçbir işe yaramamaktadır. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ya da vazelin gibi sıvı maddeleri kullanmak hiçbir etki göstermez. Bu yöntemleri kullanmak telefon için risklidir. Ayrıca zımpara yöntemi, telefona büyük zarar vermektedir.