Stalkçı ya da Stalker ne demektir? Stalk nedir?

Stalkçı ya da Stalker ne demektir? Stalk nedir?

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte stalkçı veya stalker olarak adlandırılan kişilerin sayısı bir hayli arttı. Stalk kelime anlamı olarak gizlice takip etme demektir. Stalk yapan kişiler sosyal medya üzerinden bazı kişileri gizli bir şekilde takip etmektedir.

Stalk Nedir?

Stalk kelimesinin anlamını öğrenmek için İnglizce’ye veya bu dilin kullanıldığı bölgelere bakmak gerekir. İngilizce kaynaklarda bu kelimenin anlamı gizli bir şekilde takip etmek, sessizce yaklaşmak anlamındadır.

Stalk kelimesi özellikle sosyal medyanın çok fazla kullanıldığı bu zamanlarda çok fazla telaffuz edilmeye başlandı. Stalk yapıldığı sosyal medya platformuna göre farklılık göstermektedir. Yani Instagram’da yapılan stalkla, WhatsApp üzerinde yapılan stalk aynı değildir. Ancak stalk her nerede yapılırsa yapılsın temelinde sessiz bir şekilde takip etme vardır.

Stalklamak Ne Demek?

Stalklamak özellikle Instagram’da sahte bir hesap açarak yapılmaktadır. Stalklamak istediğiniz kişilerin gönderilerini kendi adınıza olmayan başka bir hesaptan takip edebilirsiniz.

Tabi stalklamak yalnızca sahte hesaplarla yapılmamaktadır. Stalklamayı kendi hesabınızdan da yapabilirsiniz. Ancak kendi hesabınızdan stalk yaparken yakalanma ihtimaliniz daha yüksektir.

Stalker Ne Demektir?

Stalk yapan kişiye stalker veya stalkçı denmektedir. Bunu yapan kişilerle genellikle sosyal medyada dalga geçilir. Ancak bazı stalkerlarda bu durum hastalık haline gelmiştir. Kendisine takıntı haline getirdiği kişiyi sürekli takip eder ve bu eylemi sürekli yapar. Bu durum oldukça tehlikelidir.

Stalk Nasıl Yapılır?

Stalk için ilk olarak hedef belirlenmelidir. Daha sonra bu kişinin adını veya diğer bilgilerini Google’da aratarak bilgi toplayabilirsiniz. Buradan aldığınız bilgilerle stalklayacağınız kişi, artık sizin kabiliyetlerinize kalmıştır. Çünkü stalkladığınız kişinin sizi tanıdığı birisi olarak karşılaması yakınlık durumuyla alakalıdır.

Stalk Nasıl Fark Edilir?

Stalk yaptığınız kişiye yakalanmamak için kesinlikle bildirim yollamamanız gerekmektedir. Stalklamayı yakalatacak ve takip ettiğiniz kişiye bildirim gidecek durumlar şunlardır:

- Eski bir fotoğrafı yanlışlıkla beğenmek,

- Paylaşılan bir hikayeye yanlışlıkla yanıt vermek,

- Yanlışlıkla takip atmak,

- Stalkladığınız kişiyi yanlışlıkla aramak.