05 Haziran 2021 Cumartesi 11:05
Pokemon GO Pokemonlar nerede bulunur? Pokemonlar nasıl geliştirilir?
Takip Et:

90’lı yılların ortalarında televizyon ile birlikte hayatımıza girerek bütün çocukları etkisi altına alıp televizyona kilitleyen pokemon, 20 yılı aşkın bir sürenin ardından nihayet telefonlarımızda da yer edinmeye başladı. İlk olarak 1996’da Nintendo’nun Gameboy isimli taşınabilir oyun konsolu ile birlikte hayatımıza giren pokemon, bu zamana kadar da yalnızca Nintendo’nun diğer taşınabilir oyun konsolları ile oynanabilmekteydi. 2016’da 20. Yılını kutlayan pokemon, Pokemon GO ismi ile yeniden Android ve İOS tabanlı akıllı telefonlar üzerinden de oynanabilir hale getirildi. Pokemon GO oyunu piyasaya sürüldüğü andan itibaren de yalnızca 1 hafta içinde yüz milyonlarca insanın elinden düşmeyen bir oyun oldu. Bu kadar popüler bir oyun haline geldiği için de Pokemon GO ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde detaylıca yazdık.

Pokemon GO ne oluyor?

Çocukken hemen hemen hepimizin sahip olduğu NintendoGameboy’lar üzerinden oynamış olduğumuz pokemon oyunlarının Android ve İOS için özel olarak geliştirilmiş bir halidir. Pokemon GO’nun farklılığı ise, gerçek hayatta fiziki olarak hareket etmeyi gerek kılan konum tabanlı bir oyundur. Bu özelliğinin yanı sıra her pokemon oyununda da olduğu gibi, bu oyunun da temeli, pokemon yakalamak, yakalanan Pokemonları biriktirmek ve onları eğiterek karşılıklı bir şekilde savaştırmaktır. Pokemon GO, Google’ın yan şirketi olan Niantic ile ThePokemon Company tarafından geliştirilmiş ve 6 Temmuz 2016 yılında ücretsiz bir şekilde piyasaya sürülmüştür. Pokemon GO oyunu ücretsiz olarak temin edilmektedir ama isteyen oyuncular için uygulamanın içerisinde para ile satın alınabilecek öğeler de mevcuttur.

Pokemon GO telefonlara nasıl indirilebilir?

Android ve İOS tabanlı akıllı telefonlara bu oyunu indirebiliyorsunuz. Ancak, oyunu sorunsuz bir şekilde oynayabilmeniz için telefonunuzun belli şekildeki sistem gereksinimlerini de karşılaması gerekmektedir.

Android tabanlı bir telefonunuz var ise, telefonunuzun işletim sisteminin Android 4.4 ( Jelly Bean ) veya üzerinde olması gerekiyor. Ayrıca bunun yanında da cihazınızın en az 1 GB RAM ve 1 GHz Dual Core veya üzerinde bir işlemciye de sahip olması gereken koşullardandır.

İOS tabanlı bir telefona sahip iseniz, bu oyunu oynayabilmek için cihazınızın en az İOS 8 işletim sistemine sahip olması gerekiyor. Ayrıca Pokemon GO, İPhone 5 ve üzeri olan telefonlarda ise sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Yine de, her iki işletim sistemine de sahip olan telefonlar gerekli olan sistem şartlarını bulundursalar da oyunun çalışma performansı telefondan telefona da farklı özellikler gösterebilmektedir.

Pokemon GO, henüz Türkiye’de uygulamada olan bir oyun değil ama İOS kullanıcıları ile Android kullanıcılarının oyunu indirebilmeleri için bazı yollar mevcuttur.

Android telefonlara Pokemon GO nasıl indirilebilir?

Android işletim sistemli bir telefon kullanıyorsanız, telefonunuzda Ayarlar menüsüne giriş yaparak ‘’ Güvenlik ‘’ ekranında ki Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif bir hale getirerek, bu linkten POKEMON GO APK dosyasını indirebilir ve böylelikle de oyunu telefonunuza kurabilirsiniz.

İOS telefonlara Pokemon GO nasıl indirilebilir?

İOS işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız oyunu bu cihazlara yükleyebilmenizin tek yolu, telefonunuzun Ayarlar menüsünden bölge ve ülke ayarlarını değiştirmeniz yeterlidir. Şu anda ABD, Yeni Zelanda ile Avustralya gibi ülkelerde açık konumda olan oyunu, telefonunuzdaki bölge ayarları ile oynadıktan sonra bu ülkelere göre değiştirdiğinizde oyunu cihazınıza App Store’dan rahatlıkla indirebilirsiniz. Oyun aynı zamanda Avrupa ülkelerinde de erişime açık hale gelmiştir.

Pokemon GO oyunu nasıl oynanıyor?

Oyunu telefonunuza yükledikten sonra oyuna girerek oynayabilmek için bir kullanıcı hesabınızın olması gerekmektedir. Bunun içinde size sunulan 2 farklı seçenek vardır. Bunlardan ilki Gmail hesabı ile oyuna giriş yapmak, ikincisi de Pokemon Trainer Club hesabı açarak oyuna giriş yapmaktır. Bu adımlardan sonra oyunda kendinize bir karakter oluşturmalısınız. İsteğe bağlı olarak kadın veya erkek karakter yapabilirsiniz, yine zevkinize göre de karakterinizin fiziksel özelliklerini de değiştirebilme imkanınız var.

Oyunda kullanacağınız karakterinizi belirleme işlemini bitirdikten sonra oyuna başlamak için bir başlangıç pokemon’u seçmelisiniz. Başlangıç olarak seçebileceğiniz 3 tane pokemon altenatifi bulunmaktadır. Bu pokemonlar ise, Bulbasaur, Squirtle ve Charmander’dir. Çocukluk zamanlarımızda bizim en sevdiğimiz pokemonlar arasında yer edinen bu üç pokemon’u görselde gösterdiği şekilde oyun içinde karşınızda duruyor ve sizin de onlardan bir tanesini yakalamanız gerekmektedir.

Size ufak bir tüyo verelim. Eğer, oyun başlangıcında pokemon olarak Pikachu’yu yakalamak istiyorsanız, karşınıza çıkan ilk 3 pokemon2u yakalamayın ve aradan biraz zaman geçtikten sonra oyunda karşınıza Pikachu çıkacaktır.

Seçmiş olduğunuz pokemon’u açılan kamera ekranı üzerinden pokemon’un üzerine doğru Poketopunuzu fırlatarak yakalamalısınız. Pokemon’u yakalayabilmek için Poketopunuzu doğru bir şekilde isabet ettirmeniz gerekiyor yoksa tekrardan başka bir tane Poketopu atmak zorunda kalırsınız. Pokemon’unuzu yakaladıktan sonra ona ait olan bütün gerekli bilgiler pokemon’un bilgi ekranından görülmektedir.

Başlangıç pokemonunuzu yakaladıktan sonra yapmanız gereken tek şey ise etrafı gezmektir. Oyun içindeki haritada gezebilmeniz için gerçekten sokağa çıkarak dolaşmanız gerekiyor çünkü daha önce de söylemiş olduğumuz gibi bu oyun sizin hem konumunuzu hem de fiziksel çevrenizi gerçek zamanlı olarak baz almaktadır.

Dışarıda gezerek çok fazla pokemon ile karşılaşabilirsiniz. Pokemonları yakalayabilmek için öncelikle ekranınızda beliren pokemon’a dokunmalısınız. Daha sonrasında kameranız açılıyor ve sahip olduğunuz Poketoplarından bir tanesini o pokemon’a doğru bir şekilde fırlatarak isabet ettirirseniz pokemon’u yakalamış olursunuz. Aynı zamanda, oyun içindeki size yakın olan pokemonlar ekranınızın sağ alt köşesinde belirir ve böylelikle de daha fazla uzağa gitmenize gerek kalmadan yakın çevrenizde olan pokemon’u arayabiliyorsunuz.

Pokemonlar nerede bulunuyorlar?

Her pokemon oyununda olduğu gibi, pokemon GO oyununda da belirli bazı pokemonlar yalnızca belli bazı yerlerde karşınıza çıkmaktadır. Ayrıca pokemonların tiplerine göre de bulundukları noktalar değişmektedir. Oyunda şu anda 18 farklı pokemon tipi vardır ve bunlar da; böcek, ejderha, elektrik, peri, dövüş, ateş, hayalet, çimen, buz, toprak, normal, uçan, zehir, psişik, kaya, su, çelik ve karanlıktır.

Böcek Tipi Pokemonlar:

Doğal ve yeşillik alanlara giderek bulunabilirler. Ormanlık alanlar, parklar, bahçeler böcek tipindeki pokemonları yakalamak için en uygun yerlerdir.

Ateş Tipi Pokemonlar:

Genellikle sıcak ve kuru yerlerde karşınıza çıkıyorlar. Şehir içindeki yeşillik ve suyun olmadığı her alanda bir ateş pokemonu çıkabiliyor.

Su Tipi Pokemonlar:

Suyun çok olduğu yerlerde bu pokemonları bulabilirsiniz. Plajlar, havuzlar, parklarda bulunan süs havuzları ile fıskiyelerin yakınındaki alanlarda da su pokemonu yakalayabilirsiniz.

Çimen Tipi Pokemonlar:

Her türlü yeşil alanlarda bulunurlar. Böcek tipindeki pokemonlar ile aynı yerlerde olan çimen tipi pokemonları da ormanlarda, parklarda, bahçelerde rahatça karşınıza çıkar.

Normal Tipi Pokemon:

 Bulunması en kolay olan pokemonlardır. Adım attığınız her yerdedirler.

Kaya Tipi Pokemonlar:

Genellikle bina çevrelerinde olurlar. Otoparklar, otoyollar bu pokemonlar için en ideal alanlardandır.

Toprak Tipi Pokemonlar:

Genellikle toprak ile çamurun çok sık olduğu yerlerde bulunuyorlar. Taşralarda, köylerde, çiftlik alanlarında karşınıza çıkarlar.

Zehir Tipi Pokemonlar:

Daha çok ıslak, nemli ve endüstriyel alanlarda bulunurlar.

Hayalet Tipi Pokemonlar

: Camilerde, mezarlıklarda bulunması mümkün olan pokemonlardandır. Geceleri de parklarda karşınıza çıkabilirler.

Psişik Tipi Pokemonlar:

Kesin olarak nerede karşınıza çıkacakları belli değildir. Geceleri parklarda görülebiliyorlar ama büyü hastane ve binaların çevresinde de Psişik pokemonlara rastlayabilmeniz mümkündür.

Dövüş Tipi Pokemonlar:

Spor ile ilgili her yerde olabilirler. Spor salonları, stadyum çevreleri, ufak basket sahaları ve hatta halı saha etrafında bile Dövüş pokemonunu yakalayabilirsiniz.

Ejderha Tipi Pokemonlar:

Oyun içinde en az bulunan pokemon türüdür ve şehirlerde ki ünlü yapılar ile anıtların etrafında yakalayabilme imkanınız vardır.

Peri Tipi Pokemonlar:

Ejder tipi pokemonlar gibi yalnızca şehirdeki bilindik yerlerde bulunuyorlar. Aynı zamanda cami ya da mezarlık çevrelerinde de yakalanabilirler.

Uçan Tip Pokemonlar:

 Çiftlikler, parklar, bahçeler gibi açık alanlarda yakalayabilirsiniz.

Elektrik Tipi Pokemonlar:

Yalnızca endüstriyel alanlarda bulunuyorlar.

Çelik Tipi Pokemonlar:

 Çeliğin çok olduğu yerlerde karşınıza çıkarlar. Büyük plazalar ile tren istasyonları bu ti pokemonları yakalayabilmeniz için en ideal yerlerdir.

Buz Tipi Pokemonlar:

 Karlı ve buzlu alanlara giderek bu pokemonları yakalayabilirsiniz.

Karanlık Tipi Pokemonlar:

 Şehirde ki karanlık alanlar, tüneller, alt geçitler vb. gibi yerlerde bulunurlar.

Pokemonlar nasıl geliştirilebilir?

Pokemonlarınızın hepsini yakaladıktan sonra yapmanız gereken sadece onları güçlendirmek ve geliştirmektir. Pokemonlarınızı geliştirebilmek için de Candy ve Stardust adında birimler vardır. Candy biriktirebilmenin en iyi yolu da pokemon yakalamaktır. Elinizde aynı pokemondan birkaç tane var ise, bu pokemonlarınızı Professor Willow’a götürerek karşılığında Candy sahibi olabilirsiniz. Yeteri kadar Candy elde ettikten sonra da pokemonlarınıza seviye atlatmak veya Evolve ( geliştirmek) etmek için kullanabiliyorsunuz.

Bunun yanında pokemonlarınızı geliştirmenize yarayan bir diğer birim de Stardust’tur. Stardust, Candy’lerden farklı olarak hangi pokemondan elde edilirse edilsin o Stardust’ı başka bir pokemonunuzu geliştirmek için de kullanabiliyorsunuz. Stardust sahibi olmak da aynı Candy sahibi olamk ile aynıdır. Pokemon yakalayarak, yumurtalardan pokemon çıkararak, profesöre pokemon göndererek de Stardust alabiliyorsunuz.

Pokemonlarınız artık belli bir seviyeye ulaştıktan sonra da Stardust ile Candy kullanarak da geliştirilir ve bu işleme de Evolve denilmektedir. Bazı pokemonlar 2 kez Evolve olabiliyorken bazılarının da ne yazık ki Evolve olmuş hali bulunmamaktadır.

Eğer pokemonunuz Evolve olabiliyor ise, pokemonunuzun bilgilerine girdiğiniz zaman power up yani güçlendir seçeneği altında karşınıza çıkıyor. Bu yüzden de pokemonlarınızı en güçlü hale getirebilmek için de onları Evolve etmeniz gerekiyor.


Son Güncelleme: 05.06.2021 11:05
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler