PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak? PS 5 Özelliklerine Dair Sony'den Detaylar!

PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak? PS 5 Özelliklerine Dair Sony'den Detaylar!

PlayStation 5 ne zaman çıkacak? PS 5'in özellikleri ile ilgili ilk detaylar Sony'den geldi! Merakla beklenen PS 5'in detayları haberimizde...

PlayStation 5: Sony'den Yeni Konsolla İlgili İlk Detaylar

Sony, PlayStation oyun konsolunun beşinci versiyonu hakkında ilk detayları verdi.

Oyun tutkunları PlayStation 5'in detaylarını sabırsızlıkla beklerken Japon şirketi bugüne kadar hiçbir detay paylaşmamıştı. Wired dergisine bir söyleşi veren Sony'nin sistem mühendisi Mark Ceny, il detayları paylaştı. Yeni nesil konsolun daha hızlı, daha güçlü ve daha gelişmiş bir sese sahip olacağını ifade etti.

Ancak konsolu almak isteyenlerin biraz daha beklemesi gerekecek. Konsol 2020'de piyasa sürülmesi bekleniyor.

PlayStation 5 ile ilgili cevaplanan ve cevapsız kalan soruları derledik.

Daha hızlı yüklenen oyunlar

PlayStation 5, hard disk yerine çok daha hızlı olan katı hal diski (SSD) içerecek. SSD'ler sayesinde oyunların yüklemesi daha kısa sürecek. Öneğin PS4'te Spider-Man oynayanlar, haritada başka bir yere gitmek istediklerinde 15 saniye beklemek zorunda kalıyordu. Ceny'nin Wired'a gösterdiği ön izlemede bu sürenin 0,8 saniyeye düştüğü görülüyor.

Gelişmiş ses

Yeni nesil konsolun bir diğer özelliği de ses sisteminde olacak. Kendisinin de bir oyun tutkunu olduğunu söyleyen Ceny, PS3 ve PS4 sistemleri arasında ses açısından önemli bir gelişme olmadığını ama bu sefer durumun farklı olacağını belirtiyor;

"Yeni konsolda ses deneyiminin ne kadar farklı olabileceğini göstereceğiz."

Ceny'ye göre PS5'te (oyun konsolunun isimlendirilmesinde bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceği açıklanmadı) oyuncular yukardan, arkadan ve yanlardan gelen sesleri çok daha rahat bir şekilde ayırt edebilecek. Ses deneyimini en iyi şekilde yaşamak için yeni oyun konsolunda kulaklık kullanmak gerekecek.

Gelişmiş görsel deneyim

Yeni PlayStation'da efektler için Holywood'un özel efekt ekiplerinin kullandığı, yüksek işlemcilere ihtiyaç duyan görsel efektler kullanılacak. Görüntüler daha yüksek kalite ve daha gerçekçi olacak.

Bir önceki nesil PlayStation'ın oyunları da yeni konsolda çalışacak.

Bilmediklerimiz

Bugüne kadar açıklanan bilgiler donanıma dair oldu.

Cevaplanmayan sorular ise şöyle;

  • Ne zaman piyasaya çıkacak?

  • Fiyatı ne kadar olacak?

  • Konsolun adı ne olacak?