01 Mart 2020 Pazar 21:07
Kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır?
Takip Et:

Ülkemizde çok sayıda kişinin sahip olduğu kredi kartları hakkında insanların bazen başlarına istenmeyen olaylar gelebilmekte ve bunun sonucunda ise kişiler korkuya kapılarak kredi kartı bloke kaldırma işleminin nasıl yapıldığı ile ilgili detayları merak etmektedir.

Kredi kartı bloke kaldırma nasıl yapılır?

Bazen, bu kredi kartı bloke olayı alışveriş esnasında, bazen ise kişinin telefonuna gelen bir mesaj ile bilgisini aldıktan sonra kartının bloke olduğunu anlayabilmektedir. Kredi kartının bloke olmasının birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bir kaçı ise, şifrenin peş peşe yanlış olarak yazılması, kredi kartından şüpheli işlemler yapılması, kartın son kullanım tarihinin geçmesi gibi fazlasıyla sebepten ötürü kart bloke olabilmekle birlikte bu bloke kaldırma işleminin de çeşitli işlemleri vardır. Bu yazımızın içeriğinde bloke nedenleri ve bloke kaldırma işleminin nasıl yapılacağına dair bilgiler aktaracağız. Bloke ile ilgili bir diğer konu ise bloke işleminin kredi kartını kullanan kişinin yapabileceğidir.

Kredi kartının bloke olması ne demektir?

Kredi kartı kullanıcıların yaşayabileceği bir sorun olan kart bloke olayı, kartın çalınması veya kopyalanması gibi test durumlarda kart sahibi tarafından gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Bu işlem sayesinde kartın güvenliği de sağlanmış olur. Buna ek olarak yeni bir kredi kartı başvurusu ile güvenli ve hızlı bir biçimde yeni kredi kartı elde edilebilir. Kredi kartı bloke işlemini kartın sahibinin gerçekleştirebileceği gibi farklı durumlarda banka tarafından da bloke edilebilmektedir.

Kredi kartının bloke olmasının sebepleri şöyle sıralanabilir:

Kayıp veya çalıntı durumları yaşandığı zaman kartın bloke edilmesi, kredi kartının kopyalanması sonucunda bloke edilmesi, şifrenin 3 defa peş peşe yanlış bir şekilde yazılmasından sonra kartın bloke olması, ATM üzerinde kartı unutarak kredi kartının borcunu ödememesi sonucu kart bloke edilmesi.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan herhangi bir tanesini, kartın sahibi yaşadığı durumlarda kartın neden bloke edildiği anlaşılır. Fakat hiçbir neden olmadan kart bloke edildiyse, müşteri hizmetleri ile görüşerek yapılan bloke işlemi ile ilgili detaylar öğrenilmesi gereklidir. Bazı durumlarda yaşanan yanlışlıklar sonucunda kart bloke işlemi yapılabilmektedir.

Peki, kredi kartı bloke kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Bazı durumlar göz önünde bulundurulduğu zaman kredi kartının bloke işlemini kaldırma durumu basit bir işlem gibi gözükse de bazı durumlarda da bu işlem çok zor hale gelebiliyor. Bazı durumlar yaşandıktan sonra yapılan bloke işlemlerinin kolaylıkla çözüme ulaştırılırken, ödenmeyen bir borç sonucu yapılan kart bloke işleminin olması halinde kart sahibini sıkıntılı günler beklemektedir. Hatta ödenmemiş borcun miktarı ile gecikme süresinin de düşünürsek, kişinin sicilinin bozulduğu düşünebilmekte ve kartın blokesinin kalkmayacağı söylenmektedir.

Borç nedeniyle bloke olmuş kredi kartının blokesi nasıl kaldırılabilir?

Kredi kartının borcunun ödenmemesi sonucunda bloke olmuş kredi kartını eğer kullanmaya devam edilebilmesi için, yapılacak tek çözüm yolu mevcut borcun hepsini tek seferde ödenmesidir. Kart borcunun hemen hemen 3 ay bir gecikme olması sonucunda limitin durdurularak, kartın kullanımı, bankanın verdiği talimat ile kapatılır. Bu olayın gerçekleşmesinin sonrasında, karttaki mevcut olan borcun hepsini ödemeden kartın bloke işleminin kaldırılmayacağı kesindir. Fakat kredi kartının borcu uzun süredir ödenmemişse, yapılan blokenin hemen ardındaki ayda borç nedeniyle, banka tarafından yasal yollara başvurulur. Bunun nedeni banka, borç ödenmediği için yasal yollara başvurarak borcu almaya çalışacaktır. Bundan dolayı da bu olay, sicilde kötü bir sonuç olarak gözükeceği için, kişi borcu ödese bile bu noktadan sonra, kişinin yeni kart başvuruları olumsuz olarak değerlendirilir ve geçerli kart blokeden çıkmaz.

Kredi kartının geçici blokesinin kaldırılması nedir?

Kartın geçici olarak blok olma işlemi, kart sahibinin 3 defa peş peşe yanlış bir şifre girmesi sonucu karşılaşılan bir durumdur. Bu olay, kartın güvenliği açısından bankanın diğer kişilerin kartı kullanmaması için kredi kartına bloke koyar. Yapılan bu bloke işlemi tamamen kalıcı bir işlem değildir. Gerekli olan güvenlik işlemleri yapılarak, kartın blokesinin kaldırılması sağlanabilir.

Hatalı şifreye kredi kartı bloke kaldırma

Alışverişte veya ATM üzerinden şifre 3 kez peş peşe yanlış yazılması sonucunda kartları geçici bir şekilde işleme kapatılarak bloke edilmektedir. Yaşanan bu olayın ardından bankanın müşteri hizmetleri numarası aranarak bloke işlemi kolaylıkla kaldırılabilir. Kartın bloke edilmesinin amacı sadece güvenlikten dolay olduğu için aranan müşteri hizmetlerinde bankadaki görevli kişiler güvenlik açısından birtakım bilgi ister. Bu güvenlik işlemlerini doğru bir şekilde bitirilmemesi sonucunda kart tamamen, kalıcı olarak bloke edilir ve tekrar açılamaz.

Kim ya da kimlerin kredi kartı bloke kaldırma işlemi gerçekleşmektedir?

Eğer ki kredi kartınızda borcunuz bulunuyorsa ve uzun bir süredir de ödemediyseniz, banka tarafından bu borcun alınması adına yasal takip yoluna gidilir. Kartın borcu yüzünden yasal takip işlemi uygulanan kişinin kartları da geçici bir şekilde bloke edilir. Bahsettiğimiz bu olaylar yaşanıyorsa, kişinin, ödeme düzensizliğinden ötürü kredi notu da kötü etkileneceği için kredi kartı için yapacağı diğer başvuru işlemlerinde de olumsuz bir cevap gelecektir. Fakat borç gecikmeye girse bile, yasal takip işlemi uygulanmadan öncesinde ödeme yapıldığı taktirde, kredi kartına uygulanacak kalıcı bloke işleminin önüne geçilebilir. Ardından, kişinin yapacağı düzenli ödeme işlemlerinde kişinin kredi notu iyi bir hale gelerek, kredi not puanının artışı sağlanabilir. Fakat bu noktada unutulmaması gereken önemli bir nokta ise kredi notunun yükselmesinde en büyük rol oynayan bir bankacılık ürünüdür.


Son Güncelleme: 01.03.2020 21:07
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler