Jeff Bezos uzay yolculuğu ne zaman? Jeff Bezos uzaya gidiyor!

Jeff Bezos uzay yolculuğu ne zaman? Jeff Bezos uzaya gidiyor!

Amazon CEO'su milyarder Jeff Bezos, 5 yaşından beri kurduğu uzaya çıkma hayalini gerçekleştiriyor. Yakın zamanda Amazon'un CEO'luğunu bırakacağını söyleyen Bezos, uzaya mı çıkıyor? Detaylar haberimizde.

Dünya'nın sayılı zenginlerinden biri olan Jeff Bezos, nerdeyse istediği her şeyi satın alabilecek durumda olan bir kişi. 2000 yılında kurduğu uzay araştırma şirketi Blue Origin vasıtasıyla oluşturulan bir roket ile hayalini gerçeğe dönüştürmeyi istiyor. Ünlü milyarder, sosyal medyada takipçileriyle paylaştığı bir videoda çocukluk hayalini gerçekleştirmek istediğini, bu kez dünyaya uzaydan bakmanın insanları ve insanlarla olan ilişkileri değiştirdiğini söyledi.

Jeff Bezos'un Uzaya Yolculuğu Ne Zaman?

Apollo'nun 1969'da aya ayak basmasının 52. yıl dönümüne denk gelmesi için özel bir tarih belirleyen Jeff Bezos, 20 Temmuz 2021 tarihini seçti. Yakın bir zamanda da Amazon'un CEO'luğunu bırakacağını söyleyen Bezos, uzaya çıkmadan önce bu konuyu netleştireceğini belirtiyor. Bu durumda uzaya tek başına mı yoksa yanında kişilerin olup olmayacağı merak ediliyor. Roketin yeterli alana sahip olduğunu belirten Bezos, yanında kardeşi Mark Bezos ve 1960'larda NASA'nın astronot eğitim programını başarıyla tamamlamış 82 yaşındaki Wally Funk eşlik edecek.

Uzayda Ne Kadar Mesafe Katedecek?

Blue Origin'in sayfasında bulunan uçuş yörüngesinin gösterdiği tabloya göre Bezos'un tam 11 dakika boyunca uçusta olacağı belirtiliyor. Bu da yaklaşık olarak 100 km uzakliğa denk geliyor.

Jeff Bezos'un uzay uçuşu Blue Origin web sayfasından ve Blue Origin Youtube kanalı aracılığıya canlı olarak izlenebilecektir.