iOS 14 nasıl olacak? Hangi yenilikleri sunacak? IOS 14 iMessage güncellemesi sızdı!

iOS 14 nasıl olacak? Hangi yenilikleri sunacak? IOS 14 iMessage güncellemesi sızdı!

Apple'nin bu yıl yayınlayacağı iOS 14 nasıl olacak tartışmaları başlarken, IOS 14 iMessage güncellemesi sızdı. İşte yeni güncellemeyle iMessage'de olması beklenen yenilikler.

Apple’nin bu yıl piyasaya süreceği bir dizi yeni iMessage özelliğinin test ettiği öğrenildi. İleti gönderdikten sonra geri çekme, grup sohbetinde farklı kişileri etiketleme özelliğini de içereceği öğrenilen yeni güncellemeyle iletiler okunmamış olarak da işaretlenebilecek.

Apple’ın iPhone pazarında büyük bir öneme sahip olan iMessage, Android kalabalığından ayıran mavi kutucuklu arayüzle büyük bir ilgiyle kullanılıyor. Buna rağmen Apple, iMessage’i daha da iyi hale getirebilmek için yeteri kadar geliştirme vadedemedi. iMessage henüz WhatsApp veya diğer mesajlaşma platformlarındaki kullanışlı özellikleri içermiyorken, bu özelliklerin iOS 14 ile birlikte gelmesi bekleniyor.

WhatsApp ile aynı özellikler gelecek

MacRumors’taki raporlara göre, iMessage grup sohbetlerinde ‘’@’’ sembolüyle çalışan kullanıcı etiketleme özelliğini test etmekte. WhatsApp, Telegram ve Slack ile benzer yönler taşıyan bu özellik söz konusu olunca, iletiler gözden kaçtığında veya bildirimler kapatıldığında bu özelliğin nimetleri daha iyi fark edilebiliyor. Bildirimler böylelikle kontrol altında tutulabilirken, kullanıcılar isimleri geçen mesajlara rahatlıkla erişebiliyor.

Apple, iMessage’de gönderilen bir mesajın çekilebilmesini de sağlayacak. Diğer mesajlaşma uygulamalarında uzunca bir süredir bulunan ve oldukça sık kullanılan bir özellik olan geri çekme sayesinde kullanıcı yanlış bir mesajı silebilecek. WhatsApp gibi iletilerin silindiğini belirtmekte olan bir ibare bulunacak fakat iletinin kendisi asla görülemeyecek.

iOS 14’e yetişecek mi?

Şuana kadar bu özelliklerin hiçbirisi doğrulanmazken, özelliklerin iOS 14 ile birlikte gelebileceği üzerinde duruluyor. Sonraki yazılım güncellemesine kadar bekletilebileceği belirtilirken, bu özelliğin belki de hiçbir zaman yayınlanmayabileceği de tahmin ediliyor. Değişiklik konusunda heyecanlanmak için erken olduğu öne sürülürken, iMessage ile birlikte gelebilecek gelişmelerin diğer önemli gelişmelerin yanında kenara atılabileceği tahmin ediliyor.