Huawei'ye Bir Yeni Hamle Sosyal Medya Devi Facebook’tan

Huawei'ye Bir Yeni Hamle Sosyal Medya Devi Facebook’tan

ABD merkezli teknoloji devi Google geçtiğimiz günlerde ABD-Çin arasında ki ticari savaşın devam etmesi ve yaptırım kararlarının ardından Huawei’yle ortaklığını bitirme kararı almıştı. Şimdi de son hamle sosyal medya devi Facebook’tan geldi.

Çinli şirket Huawei ile ilişkilerini askıya alan Google ve diğer teknoloji devlerinden sonra ilişkilerini askıya alan bir diğer sosyal medya devi Facebook'ta katıldı.

Daha önce Huawei ile ilgili olarak Google'dan sonra, Microsoft, Intel ve ARM gibi ABD merkezli teknoloji devleri de iş birliklerini sınırlama yoluna gitmişti.

Facebook da Huawei’ye karşı yeni bir hamle ile harekete geçerek şirket ile ilişkilerini askıya alma kararı aldı. alınan bu karar göre Huawei markalı telefonlarda Facebook’un yanısıra WhatsApp ve Instagram uygulamaları artık ön yüklü olarak gelmeyecek.

Fakat karar şuan için Huawei telefon ile bu uygulamaları kullanan kullanıcıları etkilemiyor. Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, Huawei telefonu ile hali hazırda bu uygulamaları kullanan kullanıcılar uygulamaları kullanmaya ve güncelleme almaya devam edecekler.

Bundan sonra Facebook, WhatsApp ve Instagram uygulamaları artık kullanıcılar tarafından sonradan yüklenecek.

ABD Ticaret Bakanlığı, kara listeye alınan Huawei'ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarını 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladıktan sonra söz konusu karar kapsamında Huawei'nin mevcut akıllı telefonlarının ve tabletlerinin güncellenmesi için gerekli Amerikan yapımı ürünlerin alınmasına 90 gün için izin verildi. Fakat Huawei, yeni ürün üretmek için lisans onayı olmadan ABD yapımı ürünleri satın alamayacak.