Hem Facebook Hem de Instagram Hesap Silme Harekatı Başlattı

Hem Facebook Hem de Instagram Hesap Silme Harekatı Başlattı

Dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları olan Facebook ve Instagram, 13 yaşından küçük olduğunu tespit ettiği kullanıcıların hesaplarını tek tek kapatacak.

Hayatımızın artık büyük bir bölümünde yer alan sosyal medya uygulamaları, milyarı aşan kullanıcı sayıları ile uçsuz bucaksız mecralara dönüştü. Mobil telefonlar aracılığı ile kullanabildiğimiz ve anlık olarak hayatlarımızdan kesitleri yayınladığımız sosyal medya uygulamaları ile ilgili olarak son dönemlerde çeşitli güvenlik çalışmalarına ağırlık veirlmeye başlandı. Bu kapsamda yakın tarihte güvenlik prosedürlerini güncelleyerek kullanıcılarına duyuran sosyal medya araçları arasında yer alan Facebook ve Instagram şimdi de kritik bir temizlik sürecine giriyor. Hem aktif olmayan hesapları hem de 13 yaşından küçük kullanıcıların tespitini ve hesaplarının kapatılmasını öngören çalışma için start butonuna basıldı.

FACEBOOK VE INSTAGRAM ARINDIRILACAK

Facebook ve Instagram'ın çocuk kullanıcılara yönelik olarak başlattığı koruma çalışması kapsamında yaşlarının 13'ten küçük olduğu tespit edilen kullanıcıların hesapları askıya alınacak. Bu kapsamda hesapları kapatılan kullanıcıların tekrar hesaplarını aktif hale getirebilmeleri için fotoğraflı kimlik kartı ibraz etmek suretiyle 13 yaşından büyük olduğunu ispat etmesi gerekecek. Reşit olmayan kullanıcıların özellikle Facebook ve Instagram tarafından üçüncü parti reklamlara yönlendirilmesi sonrasında ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılması ve çocuklara yönelik hakların ihlalimi engellemek adına yapılacak bu uygulamanın yakın tarihte tamamlanan analizler sonrasında gerçekleşmesi bekleniyor. Bilhassa Facebook'un hesap oluştururken herhangi bir yaş kısıtlaması koymaksızın profil oluşturma imkanı tanıyor olmasının bu alanda sorunlara yol açtığını ifade eden yetkililer, gerekli düzenlemeler için hızlı bir çalışma programına girdiklerini ifade ettiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.