Geleceği Göremeyen Blockbuster, Dijital Piyasanın Yenileni Oldu

Geleceği Göremeyen Blockbuster, Dijital Piyasanın Yenileni Oldu

Bir dönemin en büyük DVD ve oyun perakendecisi olan Blockbuster, 9 bin mağazadan geriye kalan son 3 mağazasından 2'sini daha kapattı. Firma, 2000 yılında Netflix'i reddetmişti.

Dünya çapında film ve oyun perakende satışı yapmakta olan Blockbuster'ın dili Netflix'ten yandı. Bir dönem 9.000'den fazla mağaza sayısı ve 84 bin personeli ile alanında zirve isim olan Blockbuster, 2010 senesinde iflas etmişti. İflas süreci sonrasında ise şirketin mağazaları adım adım kapanmaya başlamıştı. Özellikle online ortama taşınan oyun ve film satışları ile birlikte korsan oyun ve film indirmelerinin artmasından büyük darbe yiyen Blockbuster, 2000 senesinde ise hayatının en kritik kararını vermişti. Sanal ortamın henüz küçük oluşumu olan Netflix, o yıllarda Blockbuster ile birleşme talep etmilşti ancak firma teklifi 50 milyon $'lık fiyatı nedeniyle reddetmişti. Blockbuster CEO'su John Antioco ise Netlifx'ten gelen teklif karşısında sadece gülmekle yetinmişti.

İŞLER TERSİNE DÖNDÜ

Blockbuster, döneminin en büyük eğlence sektörü isimlerinden birisi iken 2010 yılındaki iflas sonrasında adım adım küçüldü ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kalan 3 mağazasının 2'sini daha kapatmak zorunda kaldı. Blockbuster yetkililerinin 2000 yılında, Netflix'in hitap ettiği kitleyi dar bir alan olarak görmesi üzerine reddetmesi bugün başına bela oldu. Netflix, sanal ortamda Blockbuster'ın fiziksel olarak sattığı DVD'lerin birçoğunu hali hazırda yayınlamakta. Zamanında Blockbuster'ın online yüzü olmak isteyen Netflix'in reddedilmesi sonrasında geçen yıllar dengeleri büyük ölçüde değiştirdi. Bugün değeri Blockbuster'ın kat kat üzerine çıkan Netflix büyümeye devam ederken, Blockbuster ise kalan son mağazasını hayatta tutma mücadelesi vermeye devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.