Facebook Çakıldı! Toplam Değer Kaybı Belli Oldu

Facebook Çakıldı! Toplam Değer Kaybı Belli Oldu

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları arasında yer alan Facebook'un, New York Borsası'nın kapanmasının ardından toplam olarak kaybettiği değer 150 milyar dolar olarak açıklandı.

Amerika'da bir dönem basit bir anket platformu olarak kurulan ancak ardından dünya çapında popularite kazanarak milyar insan sayısına ulaşan Facebook, ekonomi dünyasının da kilit taşlarından birisi olmaya başlamıştı. Değeri ile birçok dev firmayı kısa sürede sollayan Facebook şimdilerdeyse şiddetli değer kaybıyla gündemde. New York Borsası'nın kapanmasının hemen ardından gerçekleştirilen sınırlı işlem periyodunda hisse başına değeri %24 düşüşe geçen Facebook'un toplam kaybının ise 150 milyar $ olduğu öğrenildi. Bugüne kadar Facebook'un yaşadığı en şiddetli çakılma olarak tabir edilen bu olay ile ilgili ise kurumun yetkilileri önemli açıklamalarda bulundu. Kurumun finansal şefi tarafından yapılan açıklamalarda yaşanan bu gerilemenin beklenen bir durum olduğu ve önümüzdeki çeyrekte de tekrarlamasının olası olduğu ancak sonraki çeyreklerde bu oranın daha düşük şiddette seyredeceği öngörülüyor.

GÜVENLİK SKANDALLARI YÜZÜNDEN

Yaşanan bu finansal gerileme ile ilgili olarak işaret edilen nedenler arasında ise firmanın kısa bir süre önce Avrupa'da imza attığı skandal gösterildi. Avrupa'da 1 milyonu aşkın kullanıcının eş zamanlı olarak Facebook'tan ayrılmasına neden olan, kullanıcı bilgilerinin üçüncü şahıslara satıldığı iddialarının bu duruma neden olduğu ifade ediliyor. Ancak yaşanan bu olumsuz gelişmeye karşın Facebook'un yıllık bazda %11'l,k standart bir düyüme kaydettiği biliniyor. Kullanıcı sayısı an itibariyle 2 milyarı geçen sosyal medya platformunda bu yılda büyük ölçüde yeni kullanıcı katılımının olduğu belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.